MariaDB nedir? Kurulum

330dmintasfor00

Katılımcı Üye
28 Mar 2020
918
118
İlginizi çeker ise yorumlarda belirtin daha detaylı anlatmak için parça parça açacağım. Uzun bir konu olacak :)

MariaDB Nedir?

MariaDB, MySQL veritabanı yönetim sisteminin bir çatalıdır. Orijinal geliştiricileri tarafından yaratılmıştır. Bu DBMS aracı, hem küçük hem de kurumsal görevler için veri işleme yetenekleri sunar.
MariaDB, MySQL'in geliştirilmiş bir sürümüdür. MySQL'de bulamayacağınız çok sayıda yerleşik güçlü özellik ve birçok kullanılabilirlik, güvenlik ve performans iyileştirmesi ile birlikte gelir.

Konu ilginizi çeker ise aşağıdakileri tek tek anlatacağım (Bu MariaDB eğitiminde şunları öğreneceksiniz: )

1. MariaDB nedir?
  2. MariaDB nasıl kurulur
  3. Komut İstemi ile Çalışmak
  4. Veri tipleri
  5. Veritabanı ve Tablolar Oluşturun
  6. MariaDB Veritabanı Seç
  7. MariaDB – Tablo Oluştur
  8. CRUD ve Cümleler
  9. Gelişmiş Görevler
Ben şimdi 1 ve 2'yi anlatacağım yani açıklama ve kurulum

MariaDB nasıl kurulur?

MariaDB'yi kullanmak için bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmektedir resmi sitesinin linkini aşağıda vereceğim

Kurulumu aşağıda verilen adımlar takip edilerek yapılabilirsiniz:

Adım 1) Aşağıdaki URL'yi Açın
Kurulum dosyasını Bağlantıdan indirin

SİTE LİNK 64 bit
SİTE VT

SİTE LİNK 32 bit ( benim bilgisayar 64 olduğu için bundan emin değilim)
SİTE VT

Adım 2) Kurulumu başlatmak için dosyaya çift tıklayın.
İndirme işlemi tamamlandıktan sonra Dosyayı Açın.

Adım 3) İleri düğmesine tıklayın
Açılan pencerede İleri düğmesine tıklayın:

RInjky.jpg

Adım 4) Lisans sözleşmesini kabul edin
Ardından İleri düğmesine tıklayın:

RIngwn.jpg

Adım 5) MariaDB Sunucusunu Seçin Kurulacak
özellikleri seçin ve İleri'ye tıklayın.

RInBZo.jpg

Adım 6) Şifreyi girin
Bir sonraki pencerede, root kullanıcısının şifresini değiştirmeniz istenecektir.

1. Parolayı girin ve aynı parolayı tekrar yazarak onaylayın. Uzak makinelerden erişime izin vermek istiyorsanız, gerekli onay kutusunu etkinleştirin.
  2. Bittiğinde, İleri düğmesine tıklayın.
RInGcH.jpg

Adım 7) Adı Girin ve Bağlantı Noktası Numarasını Seçin
Bir sonraki pencerede, örnek için bir ad yazın, bağlantı noktası numarasını seçin ve gerekli boyutu ayarlayın. İleri düğmesine tıklayın:

RInmeA.jpg

Adım 8) İleri'ye tıklayın
Bir sonraki pencerede, sadece İleri düğmesine tıklayın.

Adım 9) Yükle'ye
tıklayın Yükle düğmesine tıklayarak yüklemeyi başlatın.

RInzk1.jpg

Adım 10) Gösterilen İlerleme çubuğu
Kurulumun ilerlemesini gösteren bir ilerleme çubuğu gösterilecektir:

RIn1HI.jpg

Adım 11) Bitir Düğmesine tıklayın
Kurulum tamamlandığında Bitir düğmesini göreceksiniz. Pencereyi kapatmak için düğmeye tıklayın:

RInqwG.jpg

Komut ile Çalışmak

Artık bilgisayarınızda MariaDB kurulu olduğuna göre, onu başlatıp kullanabiliriz :).

Aşağıda verilen adımları izleyin:

Adım 1) Başlat'a tıklayın, Tüm Programlar'ı seçin ve ardından MariaDB'ye tıklayın…

Adım 2) Bir MariaDB Komut İstemi seçin.

RInlct.jpg

Adım 3) MariaDB komut istemi başlatılacaktır. Şimdi oturum açma zamanı. MariaDB kurulumu sırasında belirlediğiniz şifre ve root kullanıcısı olarak giriş yapmalısınız. Komut istemine aşağıdaki komutu yazın:

" MySQL -u root -p "

Adım 4) Şifreyi girin ve enter tuşuna basın. Aşağıda gösterildiği gibi oturum açmalısınız:

RInfDY.jpg

Kurulumu yaptık eğer ilginizi çeken bir konu ise yorumlarda belirtin detaylı anlatım yapacağım, çünkü biraz uzun bir konu olduğu için vakit ayırmam gerekecek. Yeter ki öğrenmek isteyin :)

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.