Matematik için Kodlama

Suskun

Kıdemli Üye
23 Ocak 2012
2,767
678
Germany
giphy.gif

matematik-kodlama.jpg

Matematiğin hayatımızdaki yeri tartışılamaz fakat sizle birlikte matematiğe biraz farklı bakalım istiyoruz. Çocuklar oyun oynarken açıları öğrensin. Çok mu zor? Teknolojinin içerisine doğan çocuklarımız için hiçbir şey zor değil. Şuanda tablet kullanamayan bir anasınıfı öğrencisi neredeyse yok. Tabiki amaç teknolojiyi doğru şekilde kullanmak, derslere entegre etmek ve olabilecek en yüksek verimi almak. İşte o yüzden şanslı diyorum şimdiki nesile. Artık öğretmen yok. Versiyon atlamış, sorular sorabileceğiniz, size mentorluk eden inovatif öğretmenler var.

Ortaokul-lise dönemlerinde ne çok ezber şeye maruz kalmışız. Onca formül onca hesaplamalar…
Şu anda hangi birini hatırladığınızı bilmiyoruz. Keşke o zamanlar eğlenerek öğrenmenin bir yolunu bulabilseymişiz..

Eğlenerek Matematik Öğrenelim

Geçen haftalarda mBlock ile çalışmalar yaparken koordinat düzlemine ihtiyacımız oldu. Ve çocukların hatırlayamadığını fark ettik. Bu kez başladık x,y,z lere… Arduino joystick ile oyundaki karakteri birbirine entegre ettik. Günlük hayatta joystick ile çok sık karşılaşıyor çocuklar. Sonraki haftalarda uygulamalarımızı rahatlıkla gerçekleştirdik. Kodlamanın matematik öğretimine katkısını o zaman daha iyi gözlemleme fırsatımız oldu.

Üçgen alanını hesaplayan uygulamalar, üslü sayıların sonuçlarını gösteren programlar neler yapmadık ki hiçte zor olmadığını gördük. Pek çok konu kodlama ile anlatılabilir. Hem öğretmenler müfredatını zenginleştirmiş olur hem de farklı açılardan konuya bakma fırsatları doğar. Problemler çıkacaktır çıktıkça çöze çöze sonuca ulaşırlar. Zaten algoritmik düşünme becerilerinin altında bu yatmaz mı? Bir probleminiz vardır ve onu adım adım çözersiniz. Bunu matematik problemi gibi düşünebilirsiniz. Aşamaları güzel yapmazsak arada bir atlama yaparsak doğru sonuca ulaşamayız. Bu bile kodlamanın ve matematiğin aslında ne kadar iç içe olduğunu gösteriyor.

21.yüzyıl dünyasında Matematik ve Kodlamanın Yeri

21.yüzyıl dünyasında öğrencilerimize çeşitli yetenekler kazandırmalıyız fakat bunları kazandırırken kendimizi de sorgulamalıyız. Sınıflarımızı daha yenilikçi daha keyifli hale getirmek bizim elimizde! Önce kendiniz sonra öğrencileriniz çocuklarınız için kodlama öğrenmelisiniz. Zaten bir öğretmen olarak daha kaliteli, kalıcı, eğlenceli öğrenmeden başka ne isteriz ki! Kodlamayla bunu çok güzel yapabileceğimizi gördüm. Önemli olan bir adım atmak.

Sizler de derslerinize kodlamayı entegre etmek istiyorsunuz ama nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız ya da kodlama robotik size korkutucu geliyorsa sizi Atölye Vizyon ile tanışmaya davet ediyoruz.

7z0AWK.png

"*"

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.