MATLAB Çalışma Ortamını Tanıyalım

Suskun

Kıdemli Üye
23 Ocak 2012
2,627
456
Germany
giphy.gif


matlab_Aray%C3%BCz1.png


Kullanılan Klasör: Projelerimizi, uygulamalarımızı kaydettiğimiz klasördür. Bir m-dosya veya m-fonksiyon’u çağırdığımızda, Matlab bunları bulmak için bu klasöre bakar. Bu klasöre resim, text gibi dosyalarda atılabilir.

Komut Ekranı: Komutları girdiğimiz ekrandır. Matlab ile kullanıcı arasında bir arayüzdür. Örnek olarak basit bir şekilde komut ekranına 3+5 yazarsanız bir alt satırda size 8 olarak işlemin sonucunu gösterecektir.

Çalışma Alanı: Matlab ile uygulama geliştirirken tanımlanan sabitler (constant) ve değişkenler (variables) burada saklanır. Çalışma alanında tutulan sabit ve değişkenleri Matlab’da çağırdığımızda, o çalışma anınca o değişkenlerde orada tutulur. Matlab’ı kapattığımızda değişkenler silinirler.

Komut Geçmişi: Matlab’da program yazmayı kolaylaştıran bir penceredir. Daha önce açmış olduğumuz komutlar bu ekranda gösterilir. Tekrar aynı komutu gitmek istediğimizde buradan gidebilir ve o komutu defalarca kullanabiliriz.
Matlab çalışma ortamımızı tanıdıktan sonra artık yavaş yavaş kodlamaya geçebiliriz. Öncelikle aritmetik işlemlerden başlayalım.
Matlab ile aritmetik işlemler yapmak diğer programlama dillerine göre oldukça basit ve eğlencelidir. Değişken tanımlamaya gerek kalmadan komut ekranına yapacağınız işlemi ve sayıları yazarak kolayca istenilen sonuca ulaşabiliyorsunuz.


>> 6+3 // toplama işlemi
ans = 9 // toplama işlemi sonucu (answer kısaltılmış hali ans)
>> 6-3 // çıkarma işlemi
ans = 3 // çıkarma işlemi sonucu
>> 6*3 // çarpma işlemi
ans = 18 // çarpma işlemi sonucu
>> 6/3 // bölme işlemi
ans = 2 // bölme işlemi sonucu

Yukarıdaki örnekte dört işlem örnekleri yaptık. Matematiksel birçok işlemi rahatlıkla sizlerde yapabilirsiniz. Diğer programlama dillerindeki gibi sayısının türünü belirtmeden rahatlıkla işlemler yapabilirsiniz. Örneğin biz int türünde değişkenlerle işlemler yaptık sizler isterseniz double veya float türündede işlemler yapabilirsiniz.

7z0AWK.png


"*"
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.