Matlab Kullanım Alanlar Nelerdir?

Suskun

Kıdemli Üye
23 Ocak 2012
2,627
456
Germany
giphy.gif


k0C5CIj--n4191mCvsl8BKXzI9u61hbknf5_VqlcU33EXHqcE9oRMwb-7UkE3Agir0i01_SyGMf1jmoECwj_BfUFAEZL3gep36Z4jfXSpzwn7dxyCaF3guxyIPWC9of44kV8s7cF


•MATLAB programı ile ‘C’ programlama dili ya da Fortran uygulamasındaki fonksiyonlar çağrılabilir ve alt programlar yazabilirsiniz.

•MATLAB programı sayesinde,optimizasyon,lineer cebir, istatistik, nümerik analiz, fourier analizi gibi pek çok matematiksel ve mühendislik hesaplamaları etkili ve hızlı şekilde yapabilirsiniz.

•MATLAB programlama dili aynı zamanda 2D ve 3D grafik çizimleri için de elverişli olduğundan birçok mimari projelerde kullanılmaktadır.

•MATLAB programı ile çok karmaşık görülen matematik ve mühendislik hesaplamaları bile kısa bir sürede tamamlanır.

•MATLAB programı sayesinde, temel matematik fonksiyonlarının iki ve üç boyutlu grafikleri çizilebilmektedir. Polinomlar, paraboller,eğriler, sinüs ve cosinüs dalgaları gibi konular başta olmak üzere her türlü iki ve üç boyutlu matematiksel grafikleri MATLAB programı ile rahatlıkla çizebilirsiniz.

Matlab programı üzerinde bazı matematiksel işlemler yaptırmak istediğimizde, genelde matematiksel fonksiyonları kullanırız. Matlab programında matematiksel fonksiyonlar şu şekilde sıralanabilir;

•Temel (elemantary) fonksiyonlar; ‘elfun’

•Özel (special) fonksiyonlar; ‘specfun’

•Veri (data) fonksiyonları; ‘datafun’

•Metin (karakter dizisi) (string) fonksiyonlar; ‘strfun’

•Dosya giriş-çıkış (input-output) fonksiyonları; ‘iofun’

•Tarih-zaman (time) fonksiyonları; ‘timefun’ araç kutusundadır.

Matlab uygulamasında bir araç kutusundaki fonksiyonları ve anlamlarını görmek için komut satırına; ‘help araç_kutusu’ biçiminde yazarız. Daha detaylı bilgiyi aşağıda anlatacağım.

5tknEIgsds7KcH19X6Fwip_HJ2ImUjsNh9B34Y1lqY1YPDT5d40zTEHFXZ2prU-j5dcTB23m3hupqqFaMLKhcPwR-b1FXqI062M48zFNpEo3p2Fz5HXykdl7ZC9PcIqWbTNmt6qK


7z0AWK.png


"*"
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.