Mavi Ekran ve Restart Probleminin Çözümü

RaxiD

Kıdemli Üye
10 Haz 2010
3,954
7
127.0.0.1
Mavi Ekran Hataları – BSOD

Mavi ekran hataları – BSOD "Blue Screen of Death" olarak da bilinir, her zaman hoş karşılanmayacak şekilde ansızın karşımıza çıkarlar. Mavi Ekran Hataları ile ilgili daha önce bir tecrübeniz yok ise bilgisayarınızı bir Bilgisayar Servisi ‘ne götürmenizi tavsiye edilir

Mavi Ekran Hataları Microsoft Windows işletim sistemlerinin kritik bir hata ile karşılaştığında ve bilgisayarınızın yürütülmesine engel olacak durumlarda yeniden başlatılmasına mecbur bırakan bir durumdur. Bu işlemin sonunda yüksek olasılık kayıt etmediğiniz mevcut tüm çalışmalarınızı kaybedeceksiniz anlamına gelir.

Mavi ekran sorunları, kullanıcının tecrübe edebileceği en kötü hatalardan biridir, aksine bir programın hata verip tüm bilgisayarı etkilemesinden çok mavi ekran hataları bozuk donanım bileşenlerinden veya donanım yazılımlarından kaynaklanmaktadır.

Mavi Ekran Hatası Neden Olur?

Mavi ekranlar genellikle bilgisayarınızın donanım aygıtları ile veya bu aygıtların donanım sürücü yazılımlarındandoğan sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bilgisayarlarınızda kullandığınız standart yazılımlar “Muhasebe, Oyun“ Mavi Ekran hatalarını vermezler. Bu tip programlardan doğan hataları düzeltmek içinSistem Kurtarma – Geri Yükeleme yaparak üstesinden gelebiliriz.

Oyun veya diğer yazılımların bozulması durumunda Windows işletim sistemi yürütmesi kesinlikle durmaz, bu yazılımlar dip yazılımlar değillerdir ve Windows ‘un kernel dosyaları ile çalışmazlar. Mavi ekran hatası Windows işletim sisteminin kernel dosyaları ile çalışan donanım sürücüleri ile bu donanımların sağlıklı çalışmamasından kaynaklanır.

Mavi ekran hataları, Windows bir "DUR Hatası" ile karşılaştığında meydana çıkar. Bu kritik mavi ekran hatası Windows işletim sisteminin durmasına ve bozulmasına sebep olur. Windows işletim sisteminin burada tek yapabildiği sistemi durdurmak ve yeniden başlamasına yardımcı olmaktır.

Bu veri kaybına sebebiyet verir, programlar açık olan çalışmalarınızı kayıt edebilecek kadar zaman bile bulamadan Windows sistemi yeniden başlamaya zorlar.

Mavi ekran hatası aldığınızda, Windows otomatik olarak bir "minidump" dosyası yaratır. Bu dosyanın içinde mevcut problem hakkında bilgiler vardır, bu dosyayı hard diskinize kayıt edecektir. Daha sonra bu minidump dosyasını açarak mavi ekran hatanız hakkında bilgi alabilmeniz için kendi tarzında hata kodları üretir. Bu kodları Windows sorun merkezi ile paylaşarak sorun için çözüm arayabilirsiniz.

Windows Mavi Ekran Hatası Verip Yeniden Başlıyor

Normal olarak bilgisayarınız eğer kritik bir hata ile karşılaşır ve mavi ekran hatası ile karşılaşırsanız otomatik olarak bilgisayarınız yeniden başlatılır.
Eğer mavi ekran hatası almadan bilgisayarınız restart ‘a giriyorsa, büyük ihtimal mavi ekran ile ilgilidir.
Eğer mavi ekran hatası aldığınızda, hata ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız Windows denetim masasından – mavi ekran hatalarında otomatik yeniden başlatmayı devre dışı bırakabilirsiniz.

Mavi Ekran Hatalarını Okumak

BlueScreenViewer uygulaması ile mavi ekran hatalarını görüntüleyebilirsiniz. Mavi ekran sorunu meydana geldiğinde oluşturulan minidump dosyalarını okuyarak dosya hakkında ayrıntılı bilgi toplayabilirsiniz.

Mavi Ekran Problemlerini Okuyabilmemiz için ScreenViewer gerekiyor.

Bu bilgiyi Windows Olay Görüntüleyicisinde de bulabilirsiniz.

Mavi Ekran Hataları ve Çözümleri Nasıl Yapılır?

Windows 7 ve daha yeni sürüm işletim sistemlerinde mavi ekran sorunu "Denetim Masası > İşlem Merkezi" altında görüntülenebilir. Eğer daha önce mavi ekran problemi ile ilgili bir tecrübeniz olduysa İşlem Merkezine giderek çözüm arayabilirsiniz.
İşlem Merkezinde bilgisayarnız ile ilgili tüm problemler hakkında detaylı bilgi ve çözüm tavsiyeleri bulabilirsiniz. Geçmişe dayalı tüm problemler hakkında da detaylı bilgileri size Windows işlem merkezinde sunacaktır.

Hatalar ile ilgili detaylı bilgi için daha sonra internet de arama yapabilirsiniz –Mesela "Driver_IRQL_not_less_or_equal",
Windows 8 'in yeni mavi ekran hata ekranı size bu şekilde bir arama yapmanız için tavsiyede bulunuyor.

Mavi Ekran Hataları ve Çözümleri için İpuçları

Mavi ekran hatalarının bir çok kök sebebi olabilir, bu sorunların nerden kaynaklandığını anlayabilmek için bu öneriler işinizi kolaylaştırabilir.

• Sistem Kurtarma: Eğer bilgisayarınız mavi ekran vermeye başladıysa, sistem kurtarmayı kullanarak bilgisayarınız daha önce aldığınız sistem yedeğine döndürerek problemlden kurtulmanızı sağlayabilir, eğer bu işlem işe yararsa problemin son sistem yedeği aldıktan sonra yüklediğiniz bir sürücüden kaynaklandığını bulabilirsiniz.
  • Kötü Amaçlı Yazılım için Tarama: Bu aracı Windows genellikle günceller ama siz hiç kullandınızmı? Bu yazılım ile Windows ‘un dibine kadar kazarak dip tarama yapabilir Windows ‘un kalbi olan kernel dosyalarda hasas tarama yaparak problemli dosyalara kancayı atabilirsiniz. Bu programı kullanarak herhangi bir yazılımın sistem dosyalarınızda sıkıntı yaratmadığını kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
  • Mavi Ekran Hatası – Donanım Problemleri: Mavi ekranlar bilgisayarınızda ki bozuk donanımdan da kaynaklanabilir. Ramlerinizi ve diğer donanımlarınızı hatalar için tarayın, sıcaklık kontrolleri yaparak, aşırı ısınma problemine göz atın.
  • Windows’u Tekrar Yükeleyin: Windows ‘u tekrar yükleyerek, tüm problemlerden kısadan kurtulabilirsiniz. Hem yeni bir işletim sistemine sahip olursunuz hemde hızlı olacaktır. Fakat tüm bu yükleme işleminden sonra Mavi ekran hatası alıyorsanız. Probleminiz kesinlike donanımınızda.

Tüm bu problemlerden arındırılmış bilgisayar sağlıklı bir şekilde çalışacaktır şühesiz. Fakat hala bir çözüm üretemediyseniz ve konu hakkında daha fazla bilginiz yoksa bu işlem için bir bilgisayar servisi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Belki de problem hiç de düşündüğünüz gibi tüm bu süreçlerde olmayabilir.
Bilgisayarnız bir yılda 2 veya 3 kere mavi ekran hatası döndürüyorsa bunu sıkıntı etmeyin bu normaldir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Solo-Türk

TÜRK
2 Ağu 2011
6,805
69
Teşkilat
Ellerine sağlık kardeşim önemli bir sorunun çözümü bu konuyu aynı hatayı alan kardeşlerimiz de faydalansın ve kaybolmasın diye sabitliyorum..

Attack 19

Yeni üye
23 Şub 2013
2
0
teşekkür ettim dost bunu öğrendim iyi oldu pat diye kendini kapatıyo du normalde saolasın :D

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.