MEB Robot Yarışması

sokratınpelerini

Katılımcı Üye
8 Ağu 2022
334
368
Susurluk
14. Uluslararası MEB Robot yarışmasına katılmıştım. Hem deneyimlerimi hem de kaynak önerilerinde bulunacağım.
Her şeyden önce meb'in size verdiği kuralları kesinlikle okuyun ve gözden geçirin. Robotun ağırlığını,
boyutunu gibi bilgileri gözden geçirmenizde fayda var.
Özetlemek gerekirse:

MEB Robot Yarışması: Türkiye'nin ilk Robot Yarışması'dır.
Uluslararası MEB Robot Yarışması 2007 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapılmaktadır.
-
Endüstriyel Robot Kol, -
-
Çizgi İzleyen (Temel Seviye), -
-
Çizgi İzleyen (İleri Seviye), -
- Hızlı Çizgi İzleyen, -
- İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), -
- Mini Sumo, -
- Tasarla-Çalıştır, -
- Yumurta Toplama (Caretta Caretta), -
- Labirent Ustası, -
- Tozkoparan Robot (Temel Seviye), -
- Temalı ve Serbest Proje -
olmak üzere
12 (oniki) kategoriden oluşur.
Biz 2 sumo ,2 çizgi izleyen, 1 robot kol toplam 3 kategori de yarışmaya girdik.
Burda size mini sumo hakkında bilgi vereceğim. Umarım yardımcı olur.

yukarda gördüğünüz internette hazır aldığımız bir kit. rakiplerimiz genelde kendileri yapmak yerine internetten almayı seçiyorlar.
Kodlar da hazır olduğu için sadece start butonuna basmak kalıyor.
biz de ilk başta bu kiti aldık.
mekanik anlamda inceledik sonra da yazılım anlamında inceledik.

Mekanik anlamda şunu söylemem gerek. Gördüğünüz gibi devre ve piller orta da veya arka tarafa daha yakın.

Bu bize yarısmada kötü sonuçlar doğuracaktır.
Ağırlığın çoğunluğunu öne vermeniz gerekir. Çünkü ön tarafın yere sağlam oturması gerekir.
Bur da gördüğünüz gibi. Arka tarafa yakın olduğu için rakip bizi rahatlıkla
daireden atabilir.

Bu da alt tarafı.
Gördüğünüz gibi
sıkma vidaları açıkta duruyor. Vidalar için yuva açmamışlar. Bu da robotun bir kaç mm yukarda durmasını sağlıyor.

Bunun bize kötü etkisi robot yere sağlam oturamaz.
Bu sebepten kaynaklı olarak. Yine kaybedebiliriz.

Şimdi sıra bizim kendi yaptığımız robota geldi.

Mekanik tasarımı, parçanın kesimini gibi bütün her şeyi okulumuzda yaptık (meslek de okuduğum için atölyemizi kullandım)
Bu tasarımın bize faydaları şöyle oldu.
Yere sıfıra sıfır oturuyor.
Bu sayede zemine yakın olduğumuz için rakipten bir adım daha önde oluyoruz.

Ağırlığı öne verdik bu sayede rakip bizi hiçbir zaman kaldırıp daire dışına atamıyor.

Böyle bir tasarımı yaparken şunu unuttuk yere sıfıra sıfır oturduğu için sensörler siyah ile beyazı algılayamıyordu.
Yani anlayacağınız sensörler için ışık gerekiyordu. Biz bunu urfa da öğrendik.

Yanımızda eğe gibi aletler yoktu. Üstten bir delik açıp tırnak törpüsü ile sabaha kadar uğraştık.

Sonunda sensörlar ışık alıyordu ama daha büyük bir problemimiz vardı.

Sensörler analog değildi. Siz siz olun. Elinize gelen parçanın analog mu dijital mi olduğuna bakın.
Biz analog sipariş etmiştik. Ancak dijital göndermişler. Markası Pololu olması gerekirken. Bize çakma geldi.
Sadece üstüne pololu yazmışlar. orjinal ile karşılaştırınca anladım sahte olduğunu.
Kimisi diyecek ki. Orda siyah ve beyaz var zaten Dijital olması gerekmiyor muydu diye.
Robot daireye gelince kalibrasyon ayarlarını yapıyor bu yüzden analog olması gerekiyor.
Kalibrasyon ayarında da tonları algılıyor sonra kalibrasyon bitiyor ve yarışmaya hazır hale geliyor.

Not: Sensörler çalışmıyordu. Ben de kodları komple değiştirdim.
Robot startı verince hareket etmiyordu. Rakip ona geliyor çarpıyor.
Torkumuz fazla olduğu için bizi dışarı atamıyordu. Bu sayede yarıfinale kadar çıkmıştık. (Tork>Devir sayısı :D)

Bu robotu da kendimiz yaptık. Elimizde ki en iyi robottu. Ama teknik aksaklıklar, kartın yanması, nano kısa devre yapması gibi sebeplerden dolayı. yarıfinal de kaldık.
Size önerim stm32 daha hızlı, onu kullanmanızı tavsiye ederim. Bir de Ekibinizi güzel seçin.
Derste ki başarıya göre değilde teknik bilgiye göre ekibi kurarsanız sizin için daha iyi olacaktır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.