Metasploit Framework nedir ne ise yarar? Nasil Kurulur

rootibo

Kıdemli Üye
13 Mar 2023
2,168
1,459

metasploit nedir?, ne işe yarar?, metasploit attack,
Metasploit Framework, Ruby dili yazılmış hem ofansif hem de defansif güvenlik tarafında kullanılabilen açık kaynak kodlu Penetrasyon Test aracıdır ve güvenlik testleri için geliştirilmiştir. Metasploit Framework aracı sistemlerde bulunan zafiyetlerin tespit edilmesi, sömürülmesi ve istenilen sistemlere sızılması için gerekli araçları içinde barındıran bir yapıdır. Pratik arayüze sahip olan Metasploit Framework içerisinde 1500’den fazla exploit barındırmaktadır. İçerisindeki tüm araçların kolay kullanımı için birçok parametre ve modüller bulunmaktadır. Metaspolit Framework Kali Linux işletim sisteminde kurulu olarak gelmektedir fakat Windows ve Mac-OS işletim sistemlerinde de kullanılabilen versiyonları için kurulum gerekmektedir.

metasploit nedir?, ne işe yarar?, metasploit attack,
Metasploit Framework aracı ile sadece direkt saldırı yapılmaz. Farklı çeşitte birçok backdoorlu dosyalar yapılıp bunlar ile de hedef sisteme saldırı gerçekleştirilebilir… İçerisinde exploitler, payloadlar, auxiliaryler, noplar ve encoderler bulunmaktadır. Bu sayede kullanıcılar pratik, hızlı ve daha işlevsel bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilir aynı zamanda Metasploit Framework aracını kullanan kişiler kendi stratejisini belirleyebilir, geliştirebilirler. Peki biz Metasploit Frameworkle tüm exploitleri kullanabiliyor muyuz? Tabi ki ”Hayır”. Bir exploitin Metasploitin içinde kullanılabilmesi için Metasploit için kodlanmış olması gerekmektedir. Bunun için kullandığınız işletim sisteminize “iis“ yâda “apache” gibi yardımcı servisler kurmanız gerekebilir.

Yukarıda Metasploit Framework’ ün sadece exploitleri barındırmadığını ayrıca içerisinde auxiliary, payload, encoder, nop barındırdığına değinmiştik.. Peki bu kavramlar nedir? Hadi hazırsanız şimdi bu kavramlar nelermiş bakalım..

Exploit, Auxiliary, Payload, Encoder, Nop Nedir?,

Exploit:

Sömürmek anlamına gelmektedir. Hedef sistemin zafiyetlerinden yararlanarak sistemlere sızmayı sağlayan güvenlik açıklarıdır.

Auxiliary:

Hedef sisteme sızma işleminden (Exploitleme) önce sistem hakkında bilgi toplamak için kullanılan ek yardımcı araçlardır. Exploit öncesi bilgi toplamak ve daha sonrasında da hedef sistemde ilerlemek için kullanılırlar. Metasploit’ de en çok kullanılan araçlardan biridir.

Payload:

Sistemlere sızdıktan sonra istediğimiz işlemleri gerçekleşrirmek için kullanılır. (kamera görüntüsü alma, mikrafon açma, keylogger açma, ekran görüntüsü alma, klavyeyi kitleme, trojan yükleme vb.). Payloadlara örnek olarak meterpreter, dll injection, passivex, verilebilir.

Encoder:

Antivirüsler gibi sistemin güvenliğini sağlayan yazılımları (IPS, IDS) atlatmak için kullanılan modüllerdir. Ayrıca bir malware’i tanınmaz hale getirmek için de kullanılabilirler.

Nop:

Bellek yerini öğrenmek için bellek dolduran bitlerdir. Aynı zamanda saldırı tespit ve engelleme sistemlerini (IPS, IDS) aşmak için de kullanılırlar.

Metasploit Framework Kurulum

Çoğu durumda, Metasploit Framework Kali Linux’ta penetrasyon testi için en çok önerilen işletim sistemi ile önceden yüklenmiştir. Eksik olduğu durumlarda, başarılı bir kurulum için aşağıdaki adımları takip ediniz:

Öncelikle terminali çalıştırın ve aşağıdaki komutu çalıştırın.

İstendiğinde şifrenizi girin:

$ sudo apt install metasploit-framework -y

Komutu başarıyla çalıştırdıktan sonra, makinenizde Metasploit Framework’ün olması gerekir.

Metasploit Çerçevesini Başlatma

Metasploit’i daha hızlı çalıştırmak için öncelikle aşağıdaki komutu çalıştırarak Postgresql veritabanını başlatmalısınız. Komut hiçbir şey döndürmez.

$ sudo service postgresql start

Not : Kali Linux’un en son sürümü için, kök ayrıcalıkları gerektiren komutların önüne sudo anahtar kelimesiyle gelmelisiniz.

Metasploit Framework’ü başlatıyorsanız, aşağıdaki komutu çalıştırarak veritabanını başlatmanız gerekir:

$ sudo mfsdb init

Artık Metasploit Framework’ü başlatmaya hazırsınız.

Aşağıdaki komutu çalıştırarak Metasploit’i başlatın:

$ msfconsole

Her şeyi RAM’e yüklediği için Metasploit’i başlatmak biraz zaman alabilir.

Metasploit başladı, Metasploit-Framework’ünüzü başarıyla başlattınız.

J1Iyt.png

Kullanım İçin Başlıca komutlar

Yardım

Başlamak için, helpetkileşim kurma olasılığınız en yüksek olan çeşitli komutları görmek için komutu yazın.

msf5 > help

Arama

Yeni başlayanlar için “search” komutu en yararlı olabilir. Mevcut binlerce modül ile belirli bir modülü bulmak sorunlu olabilir ve bu nedenle arama komutu kurtarmaya gelir.

Aramanızı daraltmak için aşağıda gösterildiği gibi belirli bir anahtar kelime kullanın:

1. Tür: Aradığınız modülün türünü belirtin. Bir istismar, yük, kodlayıcı veya gönderi olabilir.
  2. Platform: Bu, modülün yapıldığı İşletim Sistemidir. Sömürmek üzere olduğunuz platforma bağlı olarak bir modül aramanıza izin verilir.
  3. Ad: Bulmak için modül adını da yazabilirsiniz.

Sözdizimi Ara

Yazın searchanahtar kelime Bir kolon ile ve daha sonra aşağıda gösterildiği gibi belirtilen anahtar kelime belirlemek.

msf5 > search type: module

Örnek:

msf5 > search type:exploit platform:windows multi/handlerW

Aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi Metasploit, arama parametrelerine uygun modülleri döndürür.

Kullanın

“use” komutu bir istismar aşamalarında ve işletilen istismar zaman kullanılabilir hale getirir.

Exploits aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi sahnelenebilir:

msf5 > use exploit/multi/handler

Modül başarılı bir şekilde sahnelenirse, Metasploit, exploit türünü göstererek yanıt verir ve aşağıda gösterildiği gibi kırmızı ile kısaltır.

Bilgi

Bir saldırı hazırladıktan sonra, saldırının adı, yazarı ve platformu gibi bilgileri almak için komutu çalıştırabilirsiniz.

Komutu aşağıda gösterildiği gibi çalıştırın:

msf5 > info

aP16Fqo.png

Not olarak bu makale 1 saatimi almisdir :)

Baysal

THT
21 Eki 2012
15,744
1,502
Her zaman sıfırdan kendi bilgimizle yazmak zorunda değiliz, en azından başka içeriklerden öğrenip kendi cümleleriniz ile anlatın, hiç olmazsa özgünleştirme zahmetinde bulunun. Forumu sevdiğinizi, gönül verdiğinizi biliyorum, niyetinizin kötü olmadığını da biliyorum ama direkt kopyala yapıştır içerikler foruma zarar verir. Hiç yoksa özgünleştirmeye vakit ayırın. %100 plagiarism çıkmasın içerik.

rootibo

Kıdemli Üye
13 Mar 2023
2,168
1,459
Her zaman sıfırdan kendi bilgimizle yazmak zorunda değiliz, en azından başka içeriklerden öğrenip kendi cümleleriniz ile anlatın, hiç olmazsa özgünleştirme zahmetinde bulunun. Forumu sevdiğinizi, gönül verdiğinizi biliyorum, niyetinizin kötü olmadığını da biliyorum ama direkt kopyala yapıştır içerikler foruma zarar verir. Hiç yoksa özgünleştirmeye vakit ayırın. %100 plagiarism çıkmasın içerik.
Hem kendi bilgimle hem googleden bilgi toplanarak yapilmis bir Yazidir bu bazi metasploit yazanlarin mesajlarinada baktim fotograflarin bazilarini ordan aldim
Az önce bu kısımda 2.5 saat diye yazmıyor muydu :D
Yazim hatasi olur oyle seyler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.