Metin2 - Mysql 5.5 kurulumu ve mysql.sock(2) hatası çözümü

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,117
31
-
NOT: FreeBSD Metin2 Mysql 5.5 kurulumu aşağıdadır, hatayı almayanlar direk kuruluma geçebilirler. Hatayı alanlar çözümü yaptıktan sonra tekrar Mysql 5.5 kurulumu yapmasınlar.

Arkadaşlar Metin2 Server kurarken çok sık karşılaşılan bir hata olan '/tmp/mysql.sock' (2) hatasını bende almıştım. Yaklaşık 1 hafta bu hata ile uğraştım. Sunucuya "Start" komutu verince

Kod:
mysql_real_connect: Can't connect to local MySQL server through socket '/tmp/mysql.sock' (2)failed, retrying in 5 secondsmysql_real_connect: Can't connect to local MySQL server through socket '/tmp/mysql.sock' (2)

diye bir hata veriyor ise sizde benim yaşadığım sorunu yaşıyorsunuz demektir.

Çözümü basit. Mysql-client' i silip tekrar yüklemek. Bunun için Mysql-server' ıda silip tekrar yüklememiz lazım yoksa hata verebilir.

Her komuttan sonra "Enter" deyiniz.

Kod:
cd /usr/ports/databases/mysql55-server && make deinstall

Kod:
cd /usr/ports/databases/mysql55-client && make deinstall

Kod:
cd /usr/ports/databases/mysql55-server && make install clean

Kod:
cd /usr/ports/databases/mysql55-client && make install clean

Yüklendikten sonra.

Kod:
ee /etc/rc.conf

Kod:
mysql_enable=”YES

Kod:
reboot

Putty kapanabilir ve sunucu tekrar açılana kadar Server' a bir süre giriş olmaz.

FreeBSD Mysql 5.5 Kururlumu​

Her komuttan sonra "Enter" deyiniz.

Kod:
cd /usr

Kod:
portsnap fetch extract

Kod:
cd /usr/ports/databases/mysql55-client

Kod:
make install clean

Kod:
cd /usr/ports/databases/mysql55-server

Kod:
make install clean

Kod:
echo 'mysql_enable="YES"' >> /etc/rc.conf

Kod:
/usr/local/etc/rc.d/mysql-server onestart

Kod:
chown -R mysql /var/db/mysql/

Kod:
chgrp -R mysql /var/db/mysql/

Kod:
/usr/local/bin/mysqld_safe –user=mysql &

yenisifre yazan yere mysql şifrenizi yazacaksınız.
Kod:
/usr/local/bin/mysqladmin -u root password [COLOR="yellow"]yenisifre[/COLOR]

Kod:
mysql -p

Kod:
GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'root'@'%'

Kod:
IDENTIFIED BY '[COLOR="yellow"]yenisifre[/COLOR]' WITH GRANT OPTION;

Kod:
GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO root@"%" IDENTIFIED BY "[COLOR="yellow"]yenisifre[/COLOR]";

Kod:
GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'mt2'@'localhost' IDENTIFIED BY 'mt2!@#';

Kod:
flush privileges;

Kod:
quit

Kod:
/usr/local/etc/rc.d/mysql-server restart

Kod:
reboot

Putty kapanabilir ve sunucu tekrar açılana kadar Server' a bir süre giriş olmaz.

NOT2: mysql.sock(2) hatasının bir kaç nedeni ve çözümü daha var. Bu sadece en sık olanı.

Arkadaşlar Bu makale %100 bana ait değildir ama bilgiler tek bir siteden alınma değildir. Doğru kurulum için araştırdım ve çözüme ulaştığım sonuç buydu. Kafanız karışmasın diye de basit bir anlatım yaptım.

İyi forumlar...

Son düzenleme:

erkanboz032

Katılımcı Üye
31 Tem 2016
281
0
"/usr/ports/Mk/bsd.port.mk", line 1032: Unknown directive
Unknown modifier 't'

bu hatayı veriyor ne yapmam lazım ?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.