🆘 Mors Code İle Acil Yardım Sinyali Oluşturma

Ariss

Kıdemli Üye
8 Mar 2016
4,584
113
uzay

xRDuEc.png

Selamlar THT üyeleri sizlere Mors Code yani Mors alfabesini anlatacağım ve ufak bir örnek yapacağız. Mors Kodu, alfabenin sayılarını, noktalama işaretlerini ve harflerini temsil etmek için kullanılacak olan kapsamlı bir nokta, çizgi ve boşluk sistemidir. Hem bir kod olarak hem de gerçek karakterleri kullanma becerisi ya da ihtiyacı olmadan iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanılır. Mors Kodu'nun iki sürümü vardır: orijinal sürüm ve daha yeni Uluslararası Mors Kodu. Uluslararası sistem, boşlukları kaldırarak ve tüm kısa çizgileri standart uzunlukta yaparak işleri basitleştirdi.

xRDuEc.png

1VK6.gif

Mors Kodu

İlk olarak, Amerikan Samuel F. B. Tarafından icat edildi. 1830'larda Telgraf da kullanılacak olan Morse, orijinal versiyonunda yalnızca sayılar içerir. Kısa süre sonra Alfred Lewis Vail tarafından harfleri ve noktalama işaretlerini içerecek şekilde geliştirildi. Mors alfabesi, Avrupa'daki telgraf operatörlerine taşındıktan sonra, hızla diğer dillerde değişiklik yapmaya karar verdi. Bu, 1851'de Uluslararası Mors Kodunun oluşturulmasına yol açtı ve o zamandan beri nispeten aynı kaldı.

Nd3y.gif

Mors Kodunun en büyük avantajlarından biri, hemen hemen her durumda kullanılabilmesidir. İster yazılı ister sembolik bir görüntü olsun, bir ışığı yakıp söndürmek veya hatta bir şeye dokunmak olsun, bir tür sinyal oluşturmak mümkün olduğu sürece çalışır. Ayrıca radyo iletişiminde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Mors Kodu’nun hemen hemen her senaryoda kullanılabilme esnekliği, askerler için eğitimin önemli bir parçası olarak görülmesinin nedenlerinden biridir.

Açıkçası, dil hala bir engel olabilir, bu yüzden bazı yaygın kelimeler Mors Kodunun temel bileşenleri olarak kabul edilir. Bunlardan en ünlüsü, 1905'te Alman hükümeti tarafından evrensel bir tehlike sinyali olarak tasarlanan "SOS" dur. Pek çok kişi kısaltmaya anlam yüklemeye çalışırken, SOS Mors Kodu aslında sadeliği için seçildi ve temsil edildi. üç nokta, üç çizgi ve üç nokta daha.

Mors Kodu, II.Dünya Savaşı sırasında Vietnam ve Kore savaşlarında yaygın olarak kullanıldı ve 1999'da Küresel Deniz Tehlike Güvenliği Sistemi'nin yerini alana kadar okyanus iletişimi için standart format olarak kaldı.

Nd3y.gif

Şimdi sıra geldi alfabeyi görmeye

A . _
B _ . . .
C _ . _ .
D _ . .
E .
F . . _ .
G _ _ .
H . . . .
I . .
J . _ _ _
K _ . _
L . _ . .
M _ _
N _ .
O _ _ _
P . _ _ .
Q _ _ . _
R . _ .
S . . .
T _
U . . _
V . . . _
W . _ _
X _ . . _
Y _ . _ _
Z _ _ . .

xRDuEc.png

1 . – – – –
2 . . – – –
3 . . . – –
4 . . . . _
5 . . . . .
6 – . . . .
7 – – . . .
8 – – – . .
9 – – – – .
0 – – – – –

Online Olarak Mors Kodu Yazma Veya Okuma

Tüm bu işlemleri daha hızlı hale getirmek için internet amcamızdan yardım alabiliriz. Adımları takip edin.

Bu siteye girelim https://morsedecoder.com/tr/

Görüldüğü gibi girdi kısmına yazmak istediğimiz mesajı yazdık ben örnek olması için "Turk Hack Team" yazdım çıktı olarak bana "- ..- .-. -.- / .... .- -.-. -.- / - . .- --" bu sonucu verdi. Bu şekilde bu dili öğrenmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Ayrıca sitede yapmış olduğunuz kodu dinleyip indirme yapabilirsiniz.

Biraz merak uyandırmak adına konumum sonuna mors alfabesiyle oluşturulmuş bir paragraf bırakacağım bakalım sonuca kim ulaşacak.

-.- --- .-. -.- -- .- / ... ---. -. -- . --.. / -... ..- / .--.. .- ..-. .- -.- .-.. .- .-. -.. .- / -.-- ..-- --.. . -. / .- .-.. / ... .- -. -.-. .- -.- / ... ---. -. -- . -.. . -. / -.-- ..- .-. -.. ..- -- ..- -. / ..-- ... - ..-- -. -.. . / - ..-- - . -. / . -. / ... --- -. / --- -.-. .- -.- .-.-.- / --- / -... . -. .-..- -- / -- .-..- .-.. .-.. . - .-..- -- .-..- -. / -.-- .. .-.. -.. .. --.. .. -.. .. .-. / .--. .- .-. .-.. .- -.-- .- -.-. .- -.- / --- / -... . -. .-..- -- -.. .-..- .-. / --- / -... . -. .-..- -- / -- .-..- .-.. .-.. . - .-..- -- .-..- -. -.. .-..- .-. / .- -. -.-. .- -.-

Son düzenleme:

Profesör

Kadim Üye
10 Nis 2020
5,091
1,607
-Türkistan-
Cevap: mors

Eline emeğine sağlık.

Sonuç

KORKMA SÖNMEZ BU ŞAFAKLARDA YÜZEN AL SANCAK SÖNMEDEN YURDUMUN ÜSTÜNDE TÜTEN EN SON OCAK. O BENİM MİLLETİMİN YILDIZIDIR PARLAYACAK O BENİMDİR O BENİM MİLLETİMİNDİR ANCAK

Son düzenleme:

Sort

Katılımcı Üye
14 Eki 2019
968
79
Ellerinize Sağlık Hocam,Sonu Çok Güzel Düşünülmüş :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.