MyBB Nedir, Nasıl Kurulur?

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,457
Shibuya
logo.png

MyBB Altyapılı Forum Kurmak

Daha önceki konularımda diğer forum altyapılarında ön sıralarda yer alan XenForo ve vBulletin'in kurulumunu sıfırdan anlatmıştım. Konularıma gelen cevaplar arasından "MyBB daha güzel" yanıtıyla beraber MyBB konusunuda açmaya karar verdim ancak diğer konularımda hosting ve alan adı alarak sıfırdan bir kurulum sağlamıştık. Bu konumda hosting ve domain alarak NS (Nameserver) adresini bağlamayacağız çünkü dediğim gibi diğer konularda bu işlemleri gerçekleştirmiştik.

Kuruluma geçmeden önce Alan adı ve hosting almış ve bağlamanız gerekmektedir. Ayrıca yukarıda bahsettiğim XenForo ve vBulletin kurulumlarına aşağıdaki konulardan ulaşabilirsiniz. Ayrıca web sitesi açma rehberi başlığı altında web site kurrken yapmanız gerekenleri anlatmıştım. Yine bu konuyada aşağıdan ulaşmanız mümkün.

XCLbNf.png

MyBB Nedir ?

Chris Boulton ve ekibi tarafından İlk olarak 2002 yılında piysaya sürülen MyBB, ücretsiz bir forum altyapısıdır. PHP tabanlı olarak oluşturulan MyBB, doğal olarak MySQL veritabanı ile çalışmaktadır. Kullanıcıların bilgileri, web site başlığımız ve açıklamamız gibi diğer bilgiler database yani veritabanında tutulmaktadır. XenForo ve vBulletin gibi diğer forum atlyapılarından MyBB'ye geçiş yapılırken Merge sisteminin bulunması sebebiyle içerik kaybı yaşamadan sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Kullanıcının web sitesini kolayca düzenlemesi ve geliştirmesi amacıyla eklenti ve tema yükleme gibi ek özellikleri bulunmaktadır. Özellikle Türkçe ve Türkiye üzerinden düşünürsek diğer forum altyapılarına göre destek sistemi oldukça gelişmiştir.

we8KAL.png

Neden MyBB ?

Sürekli gelen güvenlik ve ek özellikler sayesinde hala ilk 10 sırada yerini korumaktadır fakat bana ''Sen bir forum kursan, hangi altyapıyı kullanırsın?'' şeklinde bir soru yöneltecek olursanız ben XenForo'dan şaşmamanızı söylerim ama tabii ki MyBB altyapısının ücretsiz olması, kolay yönetilebilir ve Türkçe destek forumlarının ülkemizde oldukça gelişmiş olması sebebiyle ücretsiz forum altyapılarında bna göre zirvede yer almaktadır. Aşağıda MyBB'nin olumlu ve olumsuz yanlarını paylaştım. Oradan diğer forum altyapılarıyla karşılaştırarak size uygun altyapıyı seçebilirsiniz. XenForo ve vBulletin altyapısında karara varırsanız, önceki konularıma göz atabilirsiniz.

vBulletin Nedir, Nasıl Kurulur? Sıfırdan vBulletin Kurulumu
0'dan XenForo Altyapılı Forum Kurmak !

4kB45i.gif

Olumlu Yanları :)

>>> Kolay kurulum

>>> En büyük olumlu yanı ücretsiz bir altyapı olması.

>>> Özelleştirmeler rahat yapılabilir. (Tema ve eklenti değişimi gibi)

>>> Kodlama gerekmeden yönetebilme

>>> Turkhackteam.org gibi özel bir tema yaptırmak isterseniz Türkiye'de birçok uzman bulabilirsiniz.

>>> Destek üzerine kurulmuş Türkçe web siteleri oldukça fazla olduğu için herhangi bir hata olduğunuzda çözmeniz kısa sürecektir.

>>> SEO yönünden güçlü. (XenForo kadar olmasa da :D )

>>>
MyBB için hazırlanmış tema ve eklenti sayısı oldukça fazla

o9WhNG.gif

Olumsuz Yanları :(

>>> Tema sayısı oldukça fazla ancak sadece renk değiştirilmesinden ibaret. Biraz daha üzerinde çalışılarak özelleştirilmiş butonlar vs. Bir tema oluşturulabilir.

>>> İlk kurulumda gelen tema default bir tema olsada birz daha hoş gözükebilirdi kanaatimce

>>> XenForo gibi güçlü bir rakibi mevcut.

>>> Diğer forum altyapılarında olduğu gibi ek olarak yüklenen temalar ve eklentiler açıklara sebep olabilir.

>>> Diğer forum altyapılarına göre daha güvenliksiz.

UTeyUL.png

MyBB Altyapılı Web Sitesi Kuralım !!!

Klasik olarak bir web sitesi oluşturmak için alan adı ve barındırma (hosting) hizmeti almamız gerekmektedir. Diğer konularımda hosting ve alan adını beraber alarak ns adreslerini alan adına bağlamıştık ancak bu konumda bu işlemleri yaptıktan sonra kuruluma başlayacağız. İlk olarak veritabanı oluşturmamız gerekiyor.

dEdcfb.png

Veritabanı Oluşturalım

MyBB dosyalarını indirerek kuruluma geçmeden önce bir veritabanımızın olması gerekiyor. Ben VDS hizmetim üzerine kurulu olan Plesk panelimden veritabanı oluşturma işlemimi gerçekleştireceğim. Siz c-panel veya benzer hosting yönetim paneli kullanıyorsanız Google'da ''Panel ismi + veritabanı oluşturma'' şeklinde aratarak bulabilirsiniz.

1. Adım: Plesk panele giriş yaptıktan sonra alan adlarım bölümüne gelerek veritabanı oluşturacağımız alan adının içerisine giriyoruz ve sağ bölümde yer alan ''veritabanları'' butonuna tıklıyoruz (resim 1) daha sonra açılan sayfadan veritabanı ekle butonuna tıklıyoruz. (resim 1.1)

tW77KN.png

5aE7rL.png

JtStKa.png

5aE7rL.png

2. Adım: Veritabanı ekle butonuna tıkladığımızda karşımıza veritabanı adını, kullanıcısını ve şifresini girdiğimiz alan çıkıyor daha sonra değişiklikleri kaydet butonuna tıkladığımızda veritabanımız oluşmuş olacak. Aşağıdaki resimde göre doldurabilirsiniz. :))

nvsvjqm.png

5aE7rL.png

Veritabanımızı oluşturduk. Ayrıca 1.8.24 MyBB sürümü için hosting özellikleri aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıdır. Hosting alırken kullanacağınız MyBB sürümünün gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol ediniz.

Kod:
[COLOR="Lime"][B]Minimum Gereksinimler[/B][/COLOR]

[COLOR="White"]MyBB 1.8 ve Merge System 1.8 birkaç minimum sistem gereksinimine sahiptir:[/COLOR]

[LIST]
[*]PHP> = 5.2
[*]MySQL> = 5.0, PostgreSQL> = 8.1 veya SQLite> = 3
[*]Apache, nginx, lighttpd veya IIS web sunucusu
[/LIST]

[COLOR="white"]Aşağıdaki PHP uzantılarına da ihtiyaç vardır:[/COLOR]

[LIST]
[*]SimpleXML
[*]mbstring
[*]gd
[/LIST]

[COLOR="White"]Gerekli olmasa da, aşağıdakileri şiddetle tavsiye ederiz:[/COLOR]

[LIST]
[*]PHP 7.3
[*]PostgreSQL 10.0 veya MySQL 8.0
[/LIST]

H8cvhu.png

MyBB Dosyamızı İndirelim ve Kurulumu Yapalım

İlk olarak MyBB kurulum dosyasını indirerek ana dizine atmamız gerekmektedir. Yapmanız gereken aşamaları aşağıda anlattım.

1.Adım: İndirmek istediğimiz MyBB sürümünü belirledikten sonra Google'da "MyBB + indireceğiniz sürüm + indir'' şeklinde yazınız. Ben şu anda bu konuyu açtığım tarihte güncel olan MyBB'nin 1.8.24 sürümünü orjinal web sitesine giderek indiriyorum.

7zJMJC.png

5aE7rL.png

2. Adım: İndirdiğimiz MyBB dosyasına sağ tık yaparak ''Klaöre ayıkla" seçeneğini seçiyoruz ve MyBB dosyasını klasöre çıkartıyoruz.

fpvZ09.png

5aE7rL.png

3. Adım: Ayıklamış olduğumuz MyBB klasörünün içerisine girdiğimizide bizi ********ation ve upload isimli iki ayrı klasör karşılıyor "upload" isimli klasörün içerisine giriyoruz bizi MyBB dosyaları karşılıyor.

4xiPiR.png

5aE7rL.png

dDt658.png

5aE7rL.png

4. Adım: FTP bilgilerimizi hosting sağlayıcımızdan alarak filezilla programına giriyoruz ve ''hızlı bağlan'' butonuna tıklıyoruz. Daha sonra dosyaları atacağımız ana dizine gelerek, çıkartmış olduğumuz MyBB dosyalarını sürükleyerek ana dizine yüklüyoruz.

ydOcqE.png

5aE7rL.png

BChl9R.png

5aE7rL.png

5. Adım: Dosyalarımızın tamamı yüklendikten sonra web site adresimize gidiyoruz. otomatik olarak /install/index.php yoluna yönlendirecektir ama yönlendirmezse siz URL olarak yazarak gidiniz. Açılan sayfada sağ alt köşede bulunan "Next" butonuna tıklıyoruz.

Kod:
[COLOR="White"]siteismi.com[/COLOR][B][COLOR="Lime"]/[/COLOR][/B][COLOR="Yellow"]install[/COLOR][COLOR="Lime"][B]/[/B][/COLOR][COLOR="Yellow"]index.php[/COLOR]

vxxPVf.png

5aE7rL.png

6. Adım: Yine açılan sayfadan "next" butonuna tıklıyoruz. Next butonuna basarak lisans anlaşmasını okuyarak kabul ettiğimizi doğrularız.

vQntTI.png

5aE7rL.png

7. Adım: Bu adımda aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi hosting hizmetimizin MyBB sürümünün karşılayıp karşılamadığını görebiliriz herhangi bir sorun yoksa yine next butonuna tıklıyoruz.

ABq9bP.png

5aE7rL.png

8. Adım: Veritabanı oluşturalım başlığı altında veritabanımızı oluşturmuştuk. Oluşturmuş olduğumuz veritabanı bilgilerini dolduruyoruz ve next butonuna basıyoruz. Default olarak database server name ve table prefix aynı kalabilir.

ZdxOFI.png

5aE7rL.png

9. Adım: Next butonuna bastığımızda MyBB altyapısının kullandığı tablolar otomatik olarak oluşturuluyor. Yine sağ alt köşede yer alan next butonuna tıklıyoruz. Eğer ki tablolar oluşmamış ve hata vermişse veritabanı kullanıcı adını, şifresini veya veritabanı adını yanlış yazdınız demektir. Doğruluğunu kontrol ederek tekrar deneyiniz.

Sg925G.png

5aE7rL.png

10. Adım: Çıkan yazıda MyBB veritabanının oluştuğuna göre şablonlarının oluşturulacağını söylüyor, next butonuna basıyoruz.

CJRP9N.png

5aE7rL.png

11. Adım: Tema şablon dosyalarının yüklendiğini ve içeri aktarıldığını belirtiyor yine next butonuna tıklıyoruz.

m7maOx.png

5aE7rL.png

12. Adım: İşte şimdi geldik MyBB forumumuz adını URL'sini, iletişim e-posta adresini ve diğer ayarları ayarlamaya. Burada dikkat edeceğiniz husus, SSL kullanıyorsanız URL'nizin "Https" olarak yazmanız gerekiyor ayrıca mümkünse iletişim e-posta adresinizi hosting hizmetinizden oluşturun. Örneğin;

Kod:
[B][COLOR="Yellow"]vatanicin.turkhackteam.org[/COLOR][/B]

Nk1Iv9.png

5aE7rL.png

13. Adım: Şimdi admin yani yönetici hesabımızı ayarlıyoruz ve next butonuna tıklıyoruz.

To0V0f.png

5aE7rL.png

14. Adım: Kurulum tamamıyle bitti istersek ana sayfaya, istersek admin paneline gidebiliriz. :)

908a2A.png

5aE7rL.png

11JsiJ.png

5aE7rL.png

iQu231.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hitsuga

Üye
22 Nis 2016
124
2
Elinize sağlık hocam yine emek verilmiş bir konu. Sormak istediğim bir konu var. Alan adında mybb olmasını zorunlu mu kılıyor yoksa anlatımı kolaylaştırmak için mi yazdınız.

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,457
Shibuya
Elinize sağlık hocam

Eline sağlık VATANİÇİN

Haftanın asistanı olmayı sonuna kadar hak ediyorsun <3 Eline sağlık

Detaylı anlatım, eline sağlık.

Çok emek var, eline sağlık.

Teşekkürler.

Elinize sağlık hocam yine emek verilmiş bir konu. Sormak istediğim bir konu var. Alan adında mybb olmasını zorunlu mu kılıyor yoksa anlatımı kolaylaştırmak için mi yazdınız.

Teşekkür ederim. :bilgili MyBB olması zorunlu değil, benim ana alan adımda WordPress kurulu. WordPress'i silerek üstüne MyBB kurmak istemedim ve mybb.siteismi.com şeklinde bir subdomain oluşturarak ona kurulum sağladım. :))

Hitsuga

Üye
22 Nis 2016
124
2
Teşekkürler.

Teşekkür ederim. :bilgili MyBB olması zorunlu değil, benim ana alan adımda WordPress kurulu. WordPress'i silerek üstüne MyBB kurmak istemedim ve mybb.siteismi.com şeklinde bir subdomain oluşturarak ona kurulum sağladım. :))

Ücretsiz olduğundan böyle bir zorunluluk kılıyor sandım o nedenle danışmak istedim teşekkür ederim :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.