Netflix'in Hikayesi

kurtdereli

Uzman üye
19 Tem 2020
1,086
242
-Türkistan-
Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle Netflix Devinin Hikayesine göz atacağız oldukça popüler olan bu firma play store'da milyonları aşkın indirme sayısına sahiptir arkadaşlar hız kesmeden başlıyalım..

Netflix'in Hikayesi

Netflix 1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kuruluyor şirketi kurmadan önce bu ikili aynı firmada çalışıyorlardı 1990'lı yıllarda internette Netflix gibi platformlar vardı ve çok fazla para kazanıyorlardı sonra Hastings ve Randolph beraber 1997 yılında çok değişik bir işe girmeye başladı o dönemler yapacağınız iki şey vardı ya televizyon'da ne varsa onu izleyecektiniz ya da Video Store gibi marketlerden video kasetleri kiralayıp izleyecektiniz örneğin ben Tekken filmini kiraladım 1 haftalığına o filmi izliyorum izledikten sonra tekrar götürüyordum ama Amerika'da film kiralama işleri daha kurumsal'dı orada efsanevi BlockBuster vardı işte Hasting ve Randolph bu işi internete taşımaya karar verdi ama tabii ki o zamanlar internetten film izleme söz konusu değildi buna izin verilmiyordu ve onların aklında başka bir fikir vardı ilk önce amazon gibi internet firmalarından satmayı denediler olmadı.Daha sonra bu fikirin pek tutmayacağını düşündüler ve farklı bir modele geçtiler 1997 yılında Reed Hastings şirketini kapatıp yaklaşık 700 bin dolar civarı paraya satıyor ailesinden ve çevresinden topladığı 3 milyon dolar gibi bir sermaye ile 1997 yılında Netflix.com şirketini kuruyor Netflix'in sitesine siz abone oluyorsunuz üye oluyorsunuz ve oradaki film seçiyorsunuz sonrada sipariş veriyorsunuz sonra film size posta yolu ile filmi yolluyor.

Kasetleri siz posta yolu ile yolladığınız zaman kaset bir iki üçüncü'de bozuluyor sonra iki arkadaş bakıyor posta ile kaset yollamak çok riskli ayrıca VHS kasetleri depoda saklamakta çok riskli bu yüzden farklı bir modele geçmek istiyorlar yani DVD'ye DVD iyi güzel ama o yıllarda DVD kullanan çok az insan vardı bu arada şirket Californiya'da kurulduğu için ilk olarak Californiya'da dağıtım yapıyorlar fakat Californiya'da herkes Video Kaset kullanıyor ve o dönemler sadece 90 tane çalışanı var ve sadece 925 tane filmleri var yanlış anlamayın tür değil filmler'i var çok az miktarda yani Netflix.com ilk yıllarında çok fazla zarar ediyorlar çünkü insanlar hiç ilgi göstermiyorlar ve DVD kullanlarda oldukça az ve düşünyorki Netflix biz bunu sipariş olarak alma sistemini bitirelim aylık abonelik sistemine geçiş yapalım ve bunu 1999 yılında faaliyete geçiriyorlar işte o zaman işin rengi değişiyor.Artık film kiralamak 5 ila 7 dolar oluyor ve şunu söylüyorlar sen bana aylık 7 dolar ver market senin olsun sonra Netflix Amerikada çok büyük bir izleyici kitlesine ulaşıyor ve 2000 yılına gelindiğinde BlockBuster'ın dikkatini çekiyor Netflix ve BlockBuster Netflixi satın almak istiyor Netflix 50 milyon dolarlık bir fatura koyuyor ama şirket tamamen sizin olmayacak diyor biz yöneteceğiz diyor ve tabiki de BlockBuster bunu kabul etmiyor bu satın alma olayı gündeme geçiyor tabi satın alınmadılar ama çok büyük reklam oluyor Amerikaya ve bu tüm kuzey ülkelerine yayılıyor 2000 yılına gelindiğinde ise tüm Netflix borsaları satılmaya başlıyor ve gerçekten ilk günden 250 milyon dolar para kazanıyorlar o dönemden itibaren Netflix her geçen gün dahada büyürken BlockBuster firmaları'da batmaya başlıyor ve Buster 2010 yılında batıyor bu dönemlerde Netflix artık online film izleme işlemlerine'de başlıyor ama küçük bir sıkıntıları var kendi sitelerinden film yayınları yapabiliyorlar tıpkı bizim bilgisayarlarımızında yaptığı gibi ama bunun yeterli olamayacağını düşünüyorlar ve burada'da dikkate aldıkları şey Amerikan topluluğunun o televizyon merakı var onlar öyle bilgisayar başından film izlemeyi seven bir millet değil hala da öyle ve Netflix televizyonlara geliyor 2007 yılında Reed Hastings bir raportajı var onu dinledim ve şöyle diyor kendi kutumuzu kendi boxımı'zı yapmayı çok denedik ama bunu yaparsak hiç bilmediğimiz bir alana gireceğiz ve 2014 yılına gelince Netflix kendi mobil uygulamasını kuruyor şu anda'da çok başarılı bir firma'dır milyonlarca kitlesi vardır.

Evet arkadaşlar bugün sizlerle Netflix'in Hikayesini inceledik diğer konumda görüşmek üzere hoşçakalın sağlıcakla kalın..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.