Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hakkında

Nsr

Katılımcı Üye
19 Şub 2016
959
0
Sofya

1200px-OMÜ_logo.svg.png

Samsun'un sembolü hâline gelen Onur Anıtı aynı zamanda üniversitenin de simgesidir.
Kuruluş 1 Nisan 1975
Tür Devlet
Eğitim dil(ler)i Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca
Rektör Hüseyin Akan[1]
Akademik personel 2.314
Mezunlar 110.000+
Üniversite yayınları Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bülteni
Akademik birimler 16 fakülte
5 enstitü
1 konservatuvar
3 yüksekokul
11 meslek yüksekokulu
21 uygulama araştırma merkezi
Rektörlüğe bağlı diğer birimler
Konum Samsun, Türkiye
Web sitesi omu.edu.tr

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Samsun, Türkiye'de 1975 yılında kurulan büyük bir devlet üniversitesidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Bağımsızlık Savaşını başlatmak üzere Samsun'a geldiği tarih Üniversitenin ismi olarak belirlenmiştir.
Bünyesinde; 16 fakülte, 5 enstitü, 1 konservatuvar, 3 yüksekokul, 10 meslek yüksekokulu, 21 uygulama araştırma merkezi, Rektörlüğe bağlı 4 bölüm, 1 gözlemevi ve 1 enstitü birimi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.
2.175 dönümlük ana kampüsü Samsun'da Atakum belediyesinin odağında yer almaktadır.
Akademik Performansa göre Üniversite Sıralaması (URAP) verilerine göre, tıp fakültesi ve sağlık okulları ile, OMÜ Türk üniversiteleri arasında 14. sırada yer almaktadır

Tarih

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Ondokuz Mayıs Üniversitesi, 1 Nisan 1975 tarihinde 1873 sayılı Kanun'la kurulmuş ve ilk olarak 50 öğrenci ile eğitim-öğretime başlamıştır. 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Samsun Tıp Fakültesi, 1873 sayılı kanunun 2. maddesine göre OMÜ'ye bağlanarak üniversitenin temelleri atılmıştır.
1973 yılında Hacettepe Üniversitesine bağlı olarak kurulan Samsun Tıp Fakültesi, 1873 sayılı Kanun'un 2. maddesi uyarınca yeni kurulan Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlanmıştır. Bu Yasa'nın 3. maddesi gereğince de ikinci fakülte olarak Fen ve Mühendislik Fakültesi, üçüncü fakülte olarak Yükseköğretim Kurulunun 31 Ağustos 1976 tarih ve 11.5/0 sayılı kararı ile Ziraat Fakültesi kurulmuştur.
2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun geçici 28. maddesi gereğince 20 Temmuz 1982 tarihinde çıkarılan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkındaki, 41 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yükseköğretim kurumlarının bazıları OMÜ'ye bağlanmış ve yeniden teşkilatlandırılmıştır.
OMÜ, 2809 sayılı Kanun'un 27. maddesinin (c), (d) ve (e) bentleri 3837 sayılı Kanun'un 18 ve ek 29. maddesi ile yeniden şekillendirilmiştir.
Yeniden şekillenmenin sonucunda, Ondokuz Mayıs Üniversitesi: -Tıp, Ziraat ve Fen Edebiyat (Fen ve Mühendislik Bilimleri Fakültesinin adı değiştirilerek), Eğitim, İlahiyat, Diş Hekimliği Fakülteleri, 19 Mayıs Samsun Devlet Konservatuvarı, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Güzel Sanatlar Enstitülerinden, -Yükseköğretim Kurulunca 1988 yılında Samsun merkezde Sağlık Hizmetleri, 1992de Samsun ve Bafra, 1993te Havza, 1994te Vezirköprü, 1995te Kavakta kurulan Meslek Yüksekokullarından, -1992 yılında 3837 sayılı kanunla kurulan Mühendislik Fakültesinden, -Bakanlar Kurulunun 95/7515 sayılı kararı uyarınca kurulan Veteriner ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden, -Bakanlar Kurulunun 96/8655 sayılı kararı uyarınca 1997 yılında kurulan Samsun Sağlık Yüksekokulundan, -Bakanlar Kurulunun 97/9414 sayılı kararı uyarınca kurulan Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan, -Yükseköğretim Kurulunca 1999 yılında kurulan Terme MYOndan, -Yükseköğretim Kurulunca 2000 yılında kurulan Çarşamba MYOndan, -Bakanlar Kurulunun 2008/14492 sayılı kararı uyarınca Aralık 2008de kurulan Hukuk Fakültesinden oluşmaktadır.
Daha sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinden ayrılan bazı birimler 3 ildeki 3 üniversiteye çekirdek teşkil etmiştir: Amasya Eğitim Fakültesi, Amasya Fen Edebiyat Fakültesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi, Amasya Sağlık Yüksekokulu, Amasya ve Merzifon Meslek Yüksekokulları 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 4567 sayılı Kanun'la kurulan Amasya Üniversitesine bağlanmıştır. Ordu Fen Edebiyat Fakültesi, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi, Ordu Sağlık Yüksekokulu, Mesudiye, Ünye ve Fatsa Meslek Yüksekokulları 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 4567 sayılı Kanun'la kurulan Ordu Üniversitesine bağlanmıştır. Sinop Su Ürünleri Fakültesi, Sinop Fen Edebiyat Fakültesi, Sinop Eğitim Fakültesi, Boyabat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sinop Sağlık Yüksekokulu, Sinop, Boyabat, Gerze ve Ayancık Meslek Yüksekokulları 29 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 5662 sayılı Kanun'la kurulan Sinop Üniversitesine bağlanmıştır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Zoakinx - TR

Katılımcı Üye
20 Eyl 2009
839
2
Bir samsunlu olarak tavsiye etmem bu şehirde okumanızı insanlar çok ön yargılı ve suç sıralamasında ikinci olarak geliyor.
Hayatınızı değiştirmek ve başka bir şekilde sürdürmek için gelmeyin :D

Eline sağlık kardeşim bilgiler güzel :))

emrah55

Uzman üye
17 Ağu 2007
1,123
0
ankara
sacmalama

Bir samsunlu olarak tavsiye etmem bu şehirde okumanızı insanlar çok ön yargılı ve suç sıralamasında ikinci olarak geliyor.
Hayatınızı değiştirmek ve başka bir şekilde sürdürmek için gelmeyin :D

Eline sağlık kardeşim bilgiler güzel :))

bende bafralıyım o senın gorusun mıllete kptu ornek olma dengesızlıgın luzuumu yok

noblewolftr

Katılımcı Üye
23 Haz 2015
262
0
Bende bir samsunlu olarak tavsiye ederim. Samsun yaşanası bir şehir lakin iti kopuğu bazı yerlerde fazladır. Bulaşmadan iyi bir hayat sürülebilir. Ayrıca kampüs şehre göre baya soğuk olur benden demesi :)

infelix

Yeni üye
3 Nis 2012
9
0
Samsunlu değilim. 4 sene üniversite okudum. Hiçbir gün pişmanlık duymadım. Eğitim fakültesi ciddi anlamda kaliteli eğitim veriyor. Gerçekten öğretmen olarak yetiştiğinizi hissedeceksiniz. Çok sağlam dostluklara ulaştım. Gidecek olanlara tavsiye ederim. Türkiye'de yaşanabilecek en rahat şehirlerinden biridir.

Hinnves

Katılımcı Üye
8 Eyl 2016
915
0
Sinop
Sinopda yaşıyorum, babam uzun yıllar gençliğinde Samsun'da yaşamış hatta o üniversiteye giderken kafesi varmış :D Bayağı solcu bir kafeymiş hep polisler baskın atarmış solcu diye :D

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.