Özgür Bir İşletim Sistemi "LİNUX"

Sevgili üstlerim ve astlarım,
bugün sizlere Linux İşletim Sisteminden bahsedeceğim. İyi okumalar.

1674678e8b51d708035a9bdad3bfc16dc9be9aa8.jpeg

Linux İşletim Sistemi

Linux, özgür ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi çekirdeği ve bu çekirdek üzerine kurulan birçok farklı dağıtımı bulunan bir işletim sistemidir. Linux çekirdeği, ilk olarak 17 Eylül 1991 yılında Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir.

Linux kabuğunun ilk sürümü,
1989 yılında Finli yazılım mühendisi Linus Torvalds tarafından yazılmıştır. Bu kabuk, Bash kabuğu (Bourne-Again SHell) olarak bilinir ve Unix'in Bourne kabuğundan esinlenmiştir.

Ancak, Bash kabuğu sadece bir kabuk seçeneğidir. Linux, birçok farklı kabuk seçeneğine olanak tanır ve kullanıcılar tercihlerine göre birini seçebilirler. Kabuk, Linux'un temel özelliklerinden biridir ve kullanıcıların sistemle etkileşim kurmasına olanak tanır.

Tux-Little-Penguin-For-Linux-Widescreen-Wallpapers.jpg

Linux kabuğunun, Linus Torvalds tarafından geliştirildiğini gördük. Ancak, Stallman, özgür yazılım felsefesi ve GNU Projesi ile özgür yazılım hareketinin öncü isimlerinden biridir. GNU Projesi, özgür yazılımın geliştirilmesi ve kullanımını teşvik etmek amacıyla 1983 yılında Stallman tarafından başlatılmıştır. GNU Projesi, birçok özgür yazılım bileşeni ve aracı geliştirdi ve bugün birçok Linux dağıtımı GNU araçları ve bileşenleri içerir.

Linux, kullanıcılara ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi sunar. Bu sebeple, Linux kullanıcıları sistemlerini istedikleri şekilde özelleştirebilirler. Ayrıca, Linux birçok farklı platformda yürüt ve özellikle sunucu sistemleri için popüler bir seçenektir.

Linux işletim sistemi,
GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) gibi özgür yazılım lisansları altında dağıtılmaktadır ve bu nedenle, herkes tarafından kullanılabilir, değiştirilebilir ve yeniden dağıtılabilir. Linux, güçlü bir çok kullanıcılı sistem desteği, ücretsiz ve açık kaynak kodlu yazılım araçları ve geliştiriciler için kapsamlı bir dokümantasyon sunar. Bu nedenle, özellikle geliştiriciler ve teknoloji meraklıları tarafından tercih edilmektedir.

linux.png

Nerelerde Kullanılır?

Sunucular: Linux, sunucu işletim sistemi olarak en popüler seçeneklerden biridir. Web sunucuları, veritabanı sunucuları, bulut sunucuları ve diğer sunucu türleri genellikle Linux üzerinde çalışır.

Mobil cihazlar: Android işletim sistemi, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Bu nedenle, milyarlarca Android cihaz, Linux çekirdeği üzerinde çalışır.

Gömülü sistemler: Linux, birçok gömülü sistemlerde kullanılır. Örneğin, router'lar, modems, dijital televizyonlar, arabirimler ve endüstriyel otomasyon sistemleri gibi birçok farklı cihaz Linux tabanlıdır.

Bilgisayarlar: Linux, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda da kullanılabilir. Linux masaüstü dağıtımları, özgür ve açık kaynaklı yazılımların yanı sıra ücretsiz olarak sunulan birçok farklı uygulama içerir.

linu.jpg

Bilimsel araştırmalar: Linux, bilimsel araştırmalarda da yaygın olarak kullanılır. Birçok bilimsel araştırma ve araştırma enstitüsü, araştırma projelerinde Linux kullanır.

Yerleşik sistemler: Linux, otomobil endüstrisi, medikal cihazlar, bankacılık cihazları ve diğer birçok yerleşik sistemde kullanılır.

DevOps ve yazılım geliştirme: Linux, DevOps ve yazılım geliştirme için de yaygın olarak kullanılır. Çoğu DevOps aracı ve yazılım geliştirme aracı, Linux üzerinde çalışır ve geliştirme için Linux tercih edilir.

yeniler-png.635207

Linux Dağıtımları

Ubuntu:
En popüler Linux dağıtımlarından biridir. Kullanımı kolaydır ve masaüstü ve sunucu için tasarlanmıştır. Canonical tarafından desteklenir.

Debian: Ubuntu'nun taban aldığı Linux dağıtımıdır. Stabilite ve güvenilirlik konusunda ünlüdür ve aynı zamanda birçok farklı donanım platformu için de destek sağlar.

Fedora: Red Hat tarafından desteklenen ve açık kaynaklı bir Linux dağıtımıdır. Kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve son teknolojileri ve özellikleri kullanır.

CentOS: Red Hat Enterprise Linux'un topluluk sürümüdür. Sunucular için idealdir ve güvenlik ve stabilite konularında ünlüdür.

Arch Linux: Minimal bir Linux dağıtımıdır ve kullanıcılara özelleştirme seçenekleri sunar. Genellikle gelişmiş kullanıcılar tarafından tercih edilir.

image_750x_5f47e2fcabb6b.jpg

Mint: Kullanımı kolay bir Linux dağıtımıdır ve Windows benzeri bir arayüze sahiptir. Birçok uygulama ve araçla birlikte gelir ve çoklu dil desteği sunar.

openSUSE: SUSE Linux tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Hem masaüstü hem de sunucu için kullanılabilir ve kullanıcı dostu bir arayüz sunar.

Manjaro: Arch Linux tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve güncellemeleri test ederek kullanıcılara sunar.

Kali Linux: Penetrasyon testleri ve siber güvenlik için tasarlanmış bir Linux dağıtımıdır. Birçok güvenlik aracı ve uygulama içerir.

Raspbian: Raspberry Pi mini bilgisayarları için tasarlanmış bir Linux dağıtımıdır. Raspberry Pi için birçok uygulama ve araç içerir.

yerli-isletim-sistemleri-1-956x460-min-2.webp

Türkiye'de Geliştirilen Linux Dağıtımları

Pardus: Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımıdır. Kullanımı kolay bir arayüze sahiptir ve Türkçe dil desteği sunar.

Pisi Linux: Pardus dağıtımının eski bir sürümü olan Pardus 2008'in devamı olarak geliştirilmiştir. Kullanıcı dostu bir arayüzü ve geniş bir yazılım deposu vardır.

1200px-Pardus-tescil_Linux_logo.svg.png

Turaninux: Türk kullanıcıları hedefleyen bir diğer Linux dağıtımıdır. Gelişmiş kullanıcılar için tasarlanmıştır ve birçok araç içerir.

Zenwalk Türkçe: Zenwalk Linux'un Türkçe sürümüdür. Minimal bir dağıtım olarak tasarlanmıştır ve kullanıcılara özelleştirme seçenekleri sunar.

Pisi GNU/Linux:
Pisi Linux'un geliştirilmesi durdurulduktan sonra ortaya çıkan ve Pardus işletim sistemiyle uyumlu olan bir Türk Linux dağıtımıdır. Kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve Türkçe dil desteği sunar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.