PHP ile Hesap Makinesi (Koşullu İfadeler - Değişkenler - Form - Get Öğrenimi )

H4WK OFCX

Yeni üye
13 Ocak 2021
44
7
PHP İLE HESAP MAKİESİ (GET METHODLU - KOŞUL ŞART)

GET Metodu

<form>...</form> etiketinin action özelliğinde belirtilen sayfada GET metoduyla yani URL'ye eklenerek gönderilen değişkeleri almak için $_GET dizisi kullanılır.
$_GET dizisinde indis olarak değişken adları yada form adları kullanılır.

POST Metodu

Formlardan POST metodu ile gönderilen bilgileri almak için $_POST dizisi kullanılır. Burada indis olarak formların isimleri yani name değerleri kullanılır.

Php Koşullu ifadeler

Genel olarak koşullu ifadelerde alt başlıklar;

1. İf Else Ve Elseif Yapısı
  2. Switch-Case Yapısı
  3. Ternary Koşul İfadesi
  4. Null Koşul İfadesi
  5. Goto Atlamalı Koşul İfadesi
  6. Try Cath İstisna Koşul İfadesi

Php İf Else Ve Elseif

Php if yapısı koşul belirten bir ifadedir. Koşul gerçekleştiği takdirde yani parantezler arası true döndüğünde süslü parantezler arasındaki kod bloğunu çalıştırır. Else yapısı ise if koşul ifadesi ile birlikte çalışır ve if koşulu gerçekleşmese anlamına gelir. İf koşulu gerçekleşmez ise benim parantezlerimin arasını çalıştır der. Elseif ise sıralı birden fazla koşulları birbirine bağlamak için var ve çalışması için bir ana if koşuluna bağlı olması gerekir.

PHP:
 <?php
   if (isset($_GET['topla']))
   {
      echo $_GET['birincisayi'] + $_GET['ikincisayi'];
   }
   elseif(isset($_GET['cikar']))
   {
      echo $_GET['birincisayi'] - $_GET['ikincisayi'];
   }

elseif(isset($_GET['button2']))
   {
      echo $_GET['birincisayi'] * $_GET['ikincisayi'];
   }

elseif(isset($_GET['button3']))
   {
      echo $_GET['birincisayi'] / $_GET['ikincisayi'];
   }
   else {
      ?>
   <center>
   <form name="form1" method="get" action="">
     <p>
       <label for="birincisayi">Birinci Sayı:</label>
       <input type="text" name="birincisayi">
     </p>
     <p>
       <label for="ikincisayi">İkinci Sayı:</label>
       <input type="text" name="ikincisayi">
     </p>
     <p>İşleminiz :</p>
     <p>
       <input type="submit" name="topla" value="Topla">
       <input type="submit" name="cikar"  value="Çıkar">
       <input type="submit" name="button2" value="Çarp">
       <input type="submit" name="button3" value="Böl">
     </p>
   </form>
   </center>
   <?php  } ?>

Anonimbirix

Katılımcı Üye
15 Mar 2021
781
167
İyi proje iyi yazılımcıdan çıkar demişler. Aslında demediler ben şu an buna bakarak buldum :D
Eline koduna sağlık dostum beğendim

Anonimbirix

Katılımcı Üye
15 Mar 2021
781
167
Benden proje değil konu fikri çıkmıyor hocam ben yanmışım hahaha :D ellerine sağlık tekrardan

S_w_o_R_d

Uzman üye
17 Eki 2020
1,914
183
Neptün
Eline emeğine sağlık. Forumumuzun yeni özelliği sayesinde kodlar artık renkleniyor. Bu özellik bana göre çok işe yarayacak. :)

Tekrardan eline sağlık. :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.