PHP kullanarak dosya oluşturma

'Marksman

Kadim Üye
8 Ocak 2013
5,400
2
# PHP kullanarak dosya oluşturma
PHP kullanarak dosya oluşturma
Merhaba arkadaşlar,

Bu dersimizde PHP kullanarak dosya oluşturmayı öğreneceğiz.

Bu dersimiz 2 sayfadan oluşacaktır, siz isterseniz tek sayfada da yapabilirsiniz ben iki sayfada yapmayı düşünüyorum. Bu dosya oluşturma işlemini yapabilmeniz için o klasöre izin vermeniz gerekmektedir. CHMOD 777 olmalıdır.

İlk sayfamız index.php olacak ve bunda sadece formumuz olacaktır. index.php dosyasının kodları aşağıdadır.
<!-- Formumuzu Oluşturalım -->
<form action="olustur.php" method="post">
Dosya Adı : <input type="text" name="dosyaadi" /><br>
<input type="submit" value="Oluştur" />
</form>

index.php sayfamızın görüntüsü aşağıdadır.
ajELq4.jpg

Şimdi olustur.php sayfamızın kodları aşağıdadır. Başarılı veya hatalıysa bir div içerisinde bu mesajları verdirdim.
Kod:
<?php 
// Post ettiğimiz dosya adını değişkene atıyoruz.
$gelendosyaadi	=	@$_POST["dosyaadi"];
// Dosya daha önce oluşturulmuş mu onu kontrol ediyoruz.
if(file_exists($gelendosyaadi)){
echo "Böyle Bir Dosya Var.";
die();
}
// Dosya oluşturalım
$olustur = touch($gelendosyaadi);
// Eğer hiçbir sorun yoksa dosyamızı oluşturuyor.
if($olustur){
echo '<div id="basarili" style="background:lightyellow; margin:10px; padding:10px; border:1px solid #ccc">Başarılı Bir şekilde "'.$gelendosyaadi.'" oluşturulmuştur.</div>';
}else {
//	Bir hata varsa hata mesajımızı verdiriyoruz.
echo '<div id="hata" style="background:red; color:#fff; margin:10px; padding:10px; border:1px solid #ccc">Bir sorun oluştu.</div>';
}
?>

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.