phpBB Kurulumu (Resimli Anlatım)

bozkurt_44

Kıdemli Üye
18 Nis 2010
2,750
0
30
Özel Kuvvetler Komutanlığı.MAK
GNU lisanslı forum sistemlerinin en gelişmişi ve en güvenlisi olan phpBB kurulumunu ayrıntılı olarak anlatacağım.

Öncelikle hosting kontrol panelinden veritabanı ve kullanıcı adı oluşturalım. Ardından phpBB.com’dan forum sistemimizi indirelim. Rardan çıkardığımızda phpbb3 adındaki klasörün içeriğini ftpmizdeki puplic_htm veya www isimli klasöre (root dizinine kurduğumuzu varsayıyorum) yükleyelim.

Sıra root dizinine yüklediğimiz phpBB dosyalarının chmod ayarlarını yapmaya geldi.

cache/ -> önbellek dosyalarının yazılacağı dizin
files/ -> attachment özelliği ile mesajlara eklenecek dosyaların saklanacağı dizin
store/ -> Yönetim panelinden alınacak veritabanlarının tutulacağı dizin
images/avatars/upload/ -> Gönderilen kullanıcı resimlerinin (avatar) depolanacağı dizin
config.php -> ayar dosyamız

Bu dosyalarımızın chmod ayarlarını 777 olarak ayarladıktan sonra kuruluma geçebiliriz.

59189585rl6.jpg

Phpbb3’ün dosyalarını attığımız dizini web tarayıcımızla açalım, karşımıza üstteki resimde yer alan kurulum ekranı gelecektir. Kurulum sekmesinden sonraki aşama deyip bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

44168289sr0.jpg

Bir sonraki aşamada üstte belirttiğim chmod ayarları yapılmış dosyaların chmod ayarlarının doğru yapıldığını teyit ettikten sonra (chmod ayarları doğru ise resimdeki gibi yeşil olmaktadır aksi halde kırmızı ve yazılamaz yazacaktır) kurulumu başlat deyip bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

25843103wy9.jpg

Bir sonraki aşamada veritabanı adını, veritabanı kullanıcı adı ve parolasını giriyoruz. Üstteki gibi bir hata alırsanız veritabanı ile ilgili bilgileri kontrol ediniz.

97120757da5.jpg

Veritabanı bilgilerini doğru girdiyseniz bir üst resimdeki gibi bir sonuç alacaksınızdır. Sonraki aşama butonuna tıklayıp bir sonraki aşamaya geçelim.

59182676ug7.jpg

Bir sonraki aşamada admin bilgilerini giriyor ve sonraki aşama diyoruz.

67611407mg1.jpg

Kullanıcı bilgilerini doğru girdiğimiz takdirde bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

48233750ta4.jpg

Sonraki aşamada genel ayarlar bulunmaktadır, alan adı kısmında ben localhosta kurduğum için 127.1.1 yazmaktadır, hosta kurarsanız alan adınız yazar. Sonraki aşama deyip kuruluma devam ediyoruz.

77601943mu7.jpg

Bir sonraki aşamada phpBB veritabanlarının oluşturulduğuna dair mesaj ile karşılaşıyoruz. Sonraki aşama deyip kurulumun son aşamasına geçiyoruz.

70647994kv8.jpg

Son aşamada kurulumun başarıyla tamamlandığını belirten mesaj ile karşılaşıyoruz. Giriş deyip phpBB3 yönetim paneline giriş yapıyoruz.

Kurulum bittikten sonra install klasörünü silin veya adını değiştirin. Ayrıca config.php dosyasının chmod ayarlarını 644 yapınız. Bunlar güvenlik açısından önemlidir.

phpBB kurulumu ile ilgili sorunlarınızı bu başlık altında belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.