Yazılım | Programlama Program kapatma

11sa11

Katılımcı Üye
15 Şub 2011
310
0
İyi günler. Vb6.0 ile bir programın açık olduğunu nasıl anlarım? Yani görev yöneticisini açmadan tarama yapmam mümkün mü? Bir de açıksa nasıl kapatabilirim?
Shell ("") ile açıyorum fakat kapatmayı bir türlü bulamadım. Yani görev yöneticisinden görev sonlandır işlemini yapmak istiyorum? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Muratozturk

Katılımcı Üye
21 Nis 2016
379
0
Izmir
Kod:
Dim p() As Process

Private Sub CheckIfRunning()
    p = Process.GetProcessesByName("calisanUygulama")
    If p.Count > 0 Then
    	' Process is running
    Else
        ' Process is not running
    End If
End Sub

calisanUygulama yerine uygulama adını yazın. .exe olmadan

11sa11

Katılımcı Üye
15 Şub 2011
310
0
Kod:
Dim p() As Process

Private Sub CheckIfRunning()
    p = Process.GetProcessesByName("calisanUygulama")
    If p.Count > 0 Then
    	' Process is running
    Else
        ' Process is not running
    End If
End Sub

calisanUygulama yerine uygulama adını yazın. .exe olmadan

Cevabınız için teşekkür ederim. calisanUygulama yerine hangi şekilde yazmam lazım? Mesela hesap makinesi için calc mı? yoksa hesap makinesi mi? yoksa calculator mi yazmam lazım ?
bir de Dim p() As Process burada hata veriyor projeye eklemem gereken bir şey var mı?

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Cevabınız için teşekkür ederim. calisanUygulama yerine hangi şekilde yazmam lazım? Mesela hesap makinesi için calc mı? yoksa hesap makinesi mi? yoksa calculator mi yazmam lazım ?
bir de Dim p() As Process burada hata veriyor projeye eklemem gereken bir şey var mı?

Görev yöneticisinde nasıl yazıyorsa, bire bir aynı şekilde yazman lazım. Biraz zaman ver deneyeyim, VB kurulu değil ama .NET ile bire bir aynı sayılır zaten.

Edit: Ölemedim, hastaneden yeni çıktım, para için freelance bir şey yapıyorum da orada kullandığımı farkettim zaten. Mesela Adobe Connect uygulamasını kapatmam gerekiyor, yaptığım şey "Connect" adındaki process'i aratmak çünkü görev yöneticisinde detaylarda "connect.exe" diye geçiyor.

Yani ".exe" kısmını atıp, görev yöneticisi detaylarındaki ismini yazıyorsun.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.