Python ile neler yapabilirim tek başına yeterli mi?

lordenchaos

Yeni üye
24 Ocak 2023
13
4
Python öğrenimimi geçenlerde bitirdim, artık yavaş yavaş web sitesi oluşturma gibi işlere geçeceğim. Ve ondan sonra bazı deneme ve tecrübe amaçlı kendi oluşturduğum web sitelerine icraatlerde bulunmak istiyorum. Bunun için ne gereklidir ne yapmam gerekir? Daha neleri öğrenmem gerekir? Kodlamayı yeni bitirdim ve yazılıma ve programlamaya çok merakım var. Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir? Bunlar için gerekli programlar öğrenmem gereken konular dersler nelerdir?

ibrhmsrck

Yeni üye
13 Mar 2021
50
7
Python öğrenimimi geçenlerde bitirdim, artık yavaş yavaş web sitesi oluşturma gibi işlere geçeceğim. Ve ondan sonra bazı deneme ve tecrübe amaçlı kendi oluşturduğum web sitelerine icraatlerde bulunmak istiyorum. Bunun için ne gereklidir ne yapmam gerekir? Daha neleri öğrenmem gerekir? Kodlamayı yeni bitirdim ve yazılıma ve programlamaya çok merakım var. Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir? Bunlar için gerekli programlar öğrenmem gereken konular dersler nelerdir?
Dostum python hem öğrenmesi kolay anlaşılması çok kolay bir dildir bu yüzden python çok popüler öğrenmende fayda olacaktır. Web sitesi oluşturma gibi bir niyetin varsa html css öğrenmen gerekiyor. Sana önerebileceğim tek bir yer var orasıda ücretsiz bir şekilde programlama öğrenebilirsin. Btkakademiye bakmanı öneriyorum.

lordenchaos

Yeni üye
24 Ocak 2023
13
4
Dostum python hem öğrenmesi kolay anlaşılması çok kolay bir dildir bu yüzden python çok popüler öğrenmende fayda olacaktır. Web sitesi oluşturma gibi bir niyetin varsa html css öğrenmen gerekiyor. Sana önerebileceğim tek bir yer var orasıda ücretsiz bir şekilde programlama öğrenebilirsin. Btkakademiye bakmanı öneriyorum.
Aynen hocam pythonu Btk akademiden öğrendim. Yani dediklerinizden python web sitesi kurmakta tam yeterli değildir anladım ben doğru mudur?.

ibrhmsrck

Yeni üye
13 Mar 2021
50
7
Aynen hocam pythonu Btk akademiden öğrendim. Yani dediklerinizden python web sitesi kurmakta tam yeterli değildir anladım ben doğru mudur?.
Python her zaman en çok yönlü programlama dilidir. web programlama için en iyisi ve en basit komut dosyalarıyla birlikte gelir ve veritabanına büyük kolaylıkla bağlanır python ile istediğiniz her şeyi hemen hemen geliştirebilirsiniz. Ancak Yazılım dünyasının en önemli işlerinden birini yapan developerlar tasarıma uygun ve sorunsuz çalışan bir web sitesi sunmak için özellikle HTML, CSS ve JavaScript dillerinde uzman olmaları gerekir.

lordenchaos

Yeni üye
24 Ocak 2023
13
4
Python her zaman en çok yönlü programlama dilidir. web programlama için en iyisi ve en basit komut dosyalarıyla birlikte gelir ve veritabanına büyük kolaylıkla bağlanır python ile istediğiniz her şeyi hemen hemen geliştirebilirsiniz. Ancak Yazılım dünyasının en önemli işlerinden birini yapan developerlar tasarıma uygun ve sorunsuz çalışan bir web sitesi sunmak için özellikle HTML, CSS ve JavaScript dillerinde uzman olmaları gerekir.
Tamamdır birkaç güne HTML için çalışmalara başlarım çok teşekkür ederim. Geri kalan bilgileri de araştırarak öğrenirim zamanla.

Endarion

Katılımcı Üye
29 Ağu 2021
890
518
Righteous Side of Hell
Python öğrenmende tabiki fayda var ancak bir tek onunla da olmaz. Üstteki iki arkadaşın dediği gibi html, css, javascript bilmek zorundasın. Web anladığım bir alan değil fakat backend için öğrendiğini düşünüyorum python'u. Backend dediğin alanda kendini birden çok dille geliştirmelisin. Eğer yeterince iyi öğrenirsen node.js'de işini görür, python'da.

Javascript'le devam ederim dersen yanına typescript eklemeyide unutma.

Enistein

Kıdemli Üye
16 Eyl 2012
2,219
1,206
Amsterdam
Bu program dili dediğimiz kütüphanede dahil mi? Genel olarak pythonun kod kütüphanelerine python programlama dili diyoruz değil mi?
Evet python kütüphaneleri pythondur. Javascript kütüphaneleri javascripttir.

Programlama dilleri öğrenilip bitirilecek şeyler değildir. Her geçen gün gelişir ve değişir. Geliştiriciler de bu gelişime ayak uydururlar. Örneğin Python2 sürümünde yazdığın birçok kod Python3'de çalışmaz.

Bir programlama dilini kavradıktan sonra diğer programlama dillerini kolayca öğrenebilirsin. Fakat burada kavramak üzerinde uzun bir süre tecrübe etmek demektir. Ardarda farklı programlama dillerine geçersen sadece kendini yıpratırsın, gelişim sürecini ertelersin. Bir programlama dili nasıl çalışır? Nasıl bilgisayar yazdıklarımızı anlar? gibi soruların cevabını araman daha doğru olacaktır.

Yazılım doktorluk gibi kendi içerisinde alt dallara ayrılır. O alt dallar da farklı alt dallara budaklanır gider.

Örneğin:

Frontend - Arayüz geliştiricileri (web tarafında genellikle html,javascript,css,scss,pug,vb.)
Backend - Arkauç geliştiricileri (Python,Java,C++,Javascript,vb.)
Full Stack - hem ondan, hem bundan, frontend ve backende aşinadırlar.

Öğrenmek için bol bol farklı projeler geliştir. Örneğin TurkHackTeam bünyesinde bulunan Programlama kategorilerine bakabilir, geliştirdiğin yazılımları oralarda paylaşıp, insanların fikirlerini alabilirsin. Gelişimine oldukça katkı sağlar.

Bir diğer konu yazılımcıların zamanının büyük bir çoğunluğu dökümantasyon okuyarak geçer. Bundan dolayı dökümantasyon nasıl okunur? Nasıl kullanılır? vb. gibi sorulara cevap arayabilirsin. Örnek olarak basit kütüphanelerin veya apilerin dökümantasyonlarını okuyup, anlamlandırmaya çalışarak başlayabilirsin.

01Kevin01

Katılımcı Üye
4 May 2022
422
220

Tebrikler! Yazılıma ve programlamaya merakınız olan birçok kişi gibi, sürekli öğrenmeye devam etmeniz ve pratik yapmanız önemlidir. Aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

1. Kendinize bir proje bulun: Öğrendiğiniz dilleri ve konseptleri uygulamak için kendinize bir proje bulun. Örneğin, bir web sitesi, mobil uygulama veya masaüstü programı yazabilirsiniz.
  2. Öğrenmek için kaynaklar kullanın: İnternet üzerinde çok sayıda ücretsiz ve ücretli kaynak mevcut. Öğrenmek için kullanabileceğiniz kaynaklar arasında online kurslar, video dersler, e-kitaplar ve bloglar bulunabilir.
  3. Topluluklarla bağlantı kurun: Programlama dilleri ve konseptleri hakkında sorularınız varsa, topluluklarla bağlantı kurun ve sorularınızı paylaşın. Ayrıca, diğer programcılarla işbirliği yaparak deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.
  4. Pratik yapın: Programlama, pratik yaparak öğrenilen bir beceridir. Öğrendiğiniz dilleri ve konseptleri uygulamak için projeler yapın ve bunları sürekli geliştirin.
  5. Kendinizi sürekli güncel tutun: Programlama dünyası hızlı bir şekilde değişmektedir. Kendinizi sürekli güncel tutmak için blogları ve sosyal medya platformlarını takip edin
  6. Bonus,White Noise Black Screen | Sleep, Study, Focus | 10 Hours(Beyaz gürültü, rasgele bir şekilde değişen ses dalgalarının karışımıdır. Bu, tüm frekans aralıklarında eşit şiddette olan bir ses kaynağıdır. Beyaz gürültü, birçok farklı amaç için kullanılabilir(Kodlama yaparken,uykuya dalmak).Belki işine yarar.Kodlama yaparken müzik dinlersen de yararı olabilir.

Web sitelerini oluşturmak için, web tasarımı ve web geliştirme konularını öğrenmeniz gerekecektir. Web tasarımı, sitenin görünümünün ve kullanıcı deneyiminin nasıl olması gerektiği konusudur. Web geliştirme ise, sitenin nasıl çalışacağının ve nasıl işleyeceğinin programlama dilleri ile nasıl gerçekleştirileceği konusudur.

Web geliştirme için öncelikle HTML, CSS ve JavaScript dillerini öğrenmeniz gerekir(HTML ve CSS programlama dilleri değildir. HTML (Hypertext Markup Language) web sayfalarının içeriğini tanımlamak için kullanılan bir markup dili'dir.CSS (Cascading Style Sheets) ise web sayfalarının görünümünü tanımlamak için kullanılan bir stil dili'dir). HTML, sitenin içeriğini oluşturmak için kullanılır, CSS ise sitenin görünümünün nasıl olması gerektiğini belirler ve JavaScript ise sitenin dinamik özelliklerini eklemek için kullanılır. Daha sonra, web sitelerini dinamik hale getirmek için bir programlama dili öğrenmeniz gerekecektir. Python, bu amaç için popüler bir seçenektir ve web uygulamalarını oluşturmak için kullanabileceğiniz Python kütüphaneleri ve frameworkleri (örneğin Django, Flask) mevcuttur.

Web geliştirme ile ilgili öğrenmeniz gereken diğer konular arasında veri tabanı yönetimi, web güvenliği ve web sunucuları gibi konular yer alır. Ayrıca, web geliştirme ile ilgili çeşitli online kaynaklar ve dersler mevcuttur. Örneğin, Codecademy, FreeCodeCamp, W3Schools gibi platformlar ücretsiz olarak web geliştirme ile ilgili çeşitli dersler sunmaktadır...

Yazılım ve programlama alanında iş fırsatları oldukça fazladır. İşte bazı örnekler:

1. Yazılım Geliştirme: Yazılım geliştiriciler, mobil uygulamalar, web siteleri, masaüstü programları gibi yazılımları tasarlar, kodlar ve test ederler.
  2. Veri Bilimci: Veri bilimcileri, veri madenciliği, makine öğrenimi ve analitik yöntemleri kullanarak veriye dayalı çözümler geliştirirler.
  3. DevOps Engineer: DevOps mühendisleri, yazılımın yayınlaması ve yönetimi için otomatikleştirilmiş süreçler oluştururlar ve bunları uygulamak için bakım yaparlar.
  4. Sistem yöneticisi: Sistem yöneticileri, birçok sistemi yönetir ve bunların güvenliğini, performansını ve sağlığını izlerler.
  5. Güvenlik uzmanı: Güvenlik uzmanları, sistemleri ve verileri koruma için güvenlik önlemleri alırlar ve siber saldırıları tespit etme ve önlemeye çalışırlar.
  6. İş analisti: İş analistleri, iş ihtiyaçlarını ve iş süreçlerini analiz ederler, sistemlerin tasarımını ve geliştirmesini yürütürler ve kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için çözümler üretirler.
  7. Uygulama destek mühendisi: Uygulama destek mühendisleri, yazılımın kullanılması için müşterilerin sorunlarını çözer ve çözümler sunarlar.
Bu sadece birkaç örnek, yazılım ve programlama alanında iş fırsatları oldukça çeşitlidir ve her geçen gün yeni iş fırsatları oluşuyor...

Başarılar... :)

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.