Python Math Modülü

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,564
839
Semerkant
Arkadaşlar kurtulamadığımız ve başımıza hep sorun çıkaran şey "MATEMATİK.",
Aslında empati yaptım benim matematiğim iyidir :trl
Her neyse Python da matematik işlemlerini yapmak için "Math" isimli bir modül vardır, bu modül matematik işlemlerini yapmanızı sağlar.
Biraz içeriğine bakalım:

opengraph-icon-200x200.png

Python'a Modülü Ekleme:
Kod:
import math

Eğer tek bir fonksiyonu ekleyecekseniz:
Kod:
import factorial from math

İşte bazı fonksiyonlar, direkt modülü eklemek yerine fonksiyon tanımlamak daha iyi olur her zaman.

math.ceil()

Verilen ondalıklı sayıyı bir üst sayıya çevirir.

Kod:
>>> math.ceil(32.05)
33

math.copysign()

Aldığı iki parametreden ikincisinin işaretini birincisine verir.

Kod:
>>> math.copysign(25,-12)
-25.0

math.factorial()

Verilen sayının faktoriyelini döndürüyor. Eğer verilen değer pozitif tam sayı değilse ValueError hatası veriyor.

Kod:
>>> math.factorial(5)
120

math.gcd()

Verilen iki sayının EBOB’unu veriyor.

Kod:
>>> math.gcd(45,70)
5

math.log()

Birinci değerin ikinci değere göre logaritmasını hesaplar.

Kod:
>>> math.log(10,10)
1.0

math.sqrt()

Verilen sayının karekökünü hesaplar.

Kod:
>>> math.sqrt(16)
4.0

Bunlar bazılarıydı arkadaşlar sizde isterseniz keşfedebilirsiniz.

stock-vector-hand-drawn-mathematics-formulas-on-chalkboard-for-background-banner-book-cover-and-etc-for-380794069.jpg

https://docs.python.org/3/library/math.html

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.