Python öğrenkmek için matematik zeka gerekiyor mu?

Çözüm
Python veya diğer programlama dillerini öğrenmek için mutlaka üst düzey bir matematik zekasına ihtiyacınız yoktur. Ancak, programlamada ilerlemeniz ve hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize bağlı olarak matematik bilgisi faydalı olabilir.

'Finn

Yeni üye
24 May 2024
38
14
Cehennemin Dibi
Python veya diğer yazım dillerini öğrenkmek için matematik zeka gerekiyor mu?
Kesinlikle gerekiyor. Yalnızca python için değil, hayatının geri kalanında yalnızca html css kullanmayacaksan neredeyse her noktada ihtiyacın olacak matematiğe. Ha tabii ekstrem derecede matematik bilmene gerek yok ancak minimum lise seviyesi matematik bilgisi olursa çok rahat edersin.

Emirr_

Üye
22 Eki 2023
60
23
Bilemezsin
Kesinlikle gerekiyor. Yalnızca python için değil, hayatının geri kalanında yalnızca html css kullanmayacaksan neredeyse her noktada ihtiyacın olacak matematiğe. Ha tabii ekstrem derecede matematik bilmene gerek yok ancak minimum lise seviyesi matematik bilgisi şart.
Benim için lazım olmadı, tam olarak anlayamadım bende dediğinizi, orta seviye profesyonel bir bilgim var şuanda ve hiç matematiğe gerek kalmadı ama tabi uğraştığı alana göre de değişebilir ama genel olarak gerek kalmıyor kendi fikrime göre.

'Finn

Yeni üye
24 May 2024
38
14
Cehennemin Dibi
Benim için lazım olmadı, tam olarak anlayamadım bende dediğinizi, orta seviye profesyonel bir bilgim var şuanda ve hiç matematiğe gerek kalmadı ama tabi uğraştığı alana göre de değişebilir ama genel olarak gerek kalmıyor kendi fikrime göre.
Tabii ki ilgi alanına göre değişiklik gösterir bu durum ancak,

Algoritma, veri yapıları, optimizasyon, oyun geliştirme, istatistik, olasılık, yapay zeka gibi alanlarda matematik şarttır mesela. Kaldı ki daha büyük çaplı işlerde daha da fazla matematik bilgisine ihtiyaç duyuluyor. Örneğin bir rat tasarlamak, web sitesi geliştirmek için çok gerekli olmayabilir ancak öyle görünmesede çoğu alanda gereklidir matematik.

Emirr_

Üye
22 Eki 2023
60
23
Bilemezsin
Tabii ki ilgi alanına göre değişiklik gösterir bu durum ancak,

Algoritma, veri yapıları, optimizasyon, oyun geliştirme, istatistik, olasılık, yapay zeka gibi alanlarda matematik şarttır mesela. Kaldı ki daha büyük çaplı işlerde daha da fazla matematik bilgisine ihtiyaç duyuluyor. Örneğin bir rat tasarlamak, web sitesi geliştirmek için çok gerekli olmayabilir ancak öyle görünmesede çoğu alanda gereklidir matematik.
Ben o işlerle aşırı uğraşmadığım için söylemiştim, biraz da yanlış söylemişim onu farkettim şuan. @Amonkus bence @'Finn 'in bu mesajıyla iyi bir karar verebilirsin :)

PRF DR

Üye
26 May 2024
87
42
Sadece python için düşünürsek matematik bilmenize gerek yok çünkü python dediğimiz belirli bir yazım kuralı olan bir programlama dilidir. fakat hedefiniz ileriye dönük problem çözme ise kesinlikle matematik bilmeniz sizin için iyi olacaktır.

örnek vermek gerekirse bir marketin muhasebe programını yazabilmeniz için muhasebe işlemlerinin yanı sıra matematik bilmeniz gerekmekte. gördüğünüz gibi kolay gözüken bir projede dahi bazen matematik bilmeniz gerekebiliyor.

Gerekmiyor, yazılımın bence matematikle ilgi alakası bile yok, yazılımı herhangi bir derste iyi miyim veya kötü müyüm'e bağlamana gerek yok. Herkes öğrenirse yapabilir.

E-bzRz3UcAM8GR7.jpg:large

Amonkus

Üye
9 Kas 2023
210
33
Sadece python için düşünürsek matematik bilmenize gerek yok çünkü python dediğimiz belirli bir yazım kuralı olan bir programlama dilidir. fakat hedefiniz ileriye dönük problem çözme ise kesinlikle matematik bilmeniz sizin için iyi olacaktır.

örnek vermek gerekirse bir marketin muhasebe programını yazabilmeniz için muhasebe işlemlerinin yanı sıra matematik bilmeniz gerekmekte. gördüğünüz gibi kolay gözüken bir projede dahi bazen matematik bilmeniz gerekebiliyor.

E-bzRz3UcAM8GR7.jpg:large

Siber güvenlik için kullanacaktım çoğunlukla ha bide css dili var web siteler için odada matematik gerekli mi?

'Anka

Basın&Medya Ekibi Deneyimli
8 Eyl 2021
3,551
2,680
Python veya diğer programlama dillerini öğrenmek için mutlaka üst düzey bir matematik zekasına ihtiyacınız yoktur. Ancak, programlamada ilerlemeniz ve hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize bağlı olarak matematik bilgisi faydalı olabilir.

Çözüm

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.