Python Temel Komutları (1)

oBugraReis

Moderatör
12 Ocak 2021
2,234
1,370
(nowhere) in

Merhabalar THT Ailesi Artık Sizlere Pythonun Başlangıç (Temel) Komutlarını Baştan Sona Göstereceğim İlk Olarak:

Print Komutu

Print Komutu: print () fonksiyonu yerleşik bir fonksiyondur. Yani kullanıcı tarafından oluşturulmamış python'un bünyesinde bulunan bir fonksiyondur. Amacı ise Ekran / konsol penceresine belirli bir mesajı yazdırmaktır.

Komut:
print("TürkHackTeam")
Ekran Çıktısı:

\n Karakteri:
print Komutu İle Girdiğiniz Yazıları Alt Alta Yazmanızı Sağlar.
Komut:
print("Türk\nHack\nTeam")
Ekran Çıktısı:

sep Parametresi: Bu parametre print() fonksiyonu ile değerler arasına yerleştirmek istediğimiz bir değeri ekler.

Komut:

print("Türk","Hack","Team",sep = "*/") # sep="" | İki Tırnak Arasına Konulan Şeyleri "," İle Konmuş Yerlerle Değiştirir | #
Ekran Çıktısı:

Format Fonksiyonu: Print fonksiyonu içerisinde ekrana yazacağımız karakterleri belirtirken {} işaretli olan yere format metoduyla belirlediğimiz karekterlerin gelmesi diye tanımlayabiliriz.

Komut:
print("{} + {} = {}".format(2,3,2 +3)) # .format(*.*.*) Yıldız (*) Yerine Yazdığımız Sayıları Sırasıyla {} lerin İçerisine Koyar #
Ekran Çıktısı:

Son Olarak: Kodları Yazarken Ne Olduğunu Unutur iseniz Diye Not Almanızı Sağlayacak Birşey Göstereceğim (Komut Satırında)
Komut:

Ekran Çıktısı:

Buraya Kadar Sorunu Veya Sorusu Olan Herkes Sorabilirler Müsait Olduğum Her Vakit Cevaplamaya Çalışacağım.

Adanalıtrojan

Kıdemli Üye
25 Haz 2021
2,012
1,050
16
Konya Ovası Askeri Tesislerinde

Merhabalar THT Ailesi Artık Sizlere Pythonun Başlangıç (Temel) Komutlarını Baştan Sona Göstereceğim İlk Olarak:

Print Komutu

Print Komutu: print () fonksiyonu yerleşik bir fonksiyondur. Yani kullanıcı tarafından oluşturulmamış python'un bünyesinde bulunan bir fonksiyondur. Amacı ise Ekran / konsol penceresine belirli bir mesajı yazdırmaktır.

Komut:
print("TürkHackTeam")
Ekran Çıktısı:

\n Karakteri:
print Komutu İle Girdiğiniz Yazıları Alt Alta Yazmanızı Sağlar.
Komut:
print("Türk\nHack\nTeam")
Ekran Çıktısı:

sep Parametresi: Bu parametre print() fonksiyonu ile değerler arasına yerleştirmek istediğimiz bir değeri ekler.

Komut:

print("Türk","Hack","Team",sep = "*/") # sep="" | İki Tırnak Arasına Konulan Şeyleri "," İle Konmuş Yerlerle Değiştirir | #
Ekran Çıktısı:

Format Fonksiyonu: Print fonksiyonu içerisinde ekrana yazacağımız karakterleri belirtirken {} işaretli olan yere format metoduyla belirlediğimiz karekterlerin gelmesi diye tanımlayabiliriz.

Komut:
print("{} + {} = {}".format(2,3,2 +3)) # .format(*.*.*) Yıldız (*) Yerine Yazdığımız Sayıları Sırasıyla {} lerin İçerisine Koyar #
Ekran Çıktısı:

Son Olarak: Kodları Yazarken Ne Olduğunu Unutur iseniz Diye Not Almanızı Sağlayacak Birşey Göstereceğim (Komut Satırında)
Komut:

Ekran Çıktısı:

Buraya Kadar Sorunu Veya Sorusu Olan Herkes Sorabilirler Müsait Olduğum Her Vakit Cevaplamaya Çalışacağım.

Güzel anlatım olmuş
Benimde pythonda temek seviyde bilgim var ama okullar açıldığı için biraktim tekara baslamak istiyom ama video olmazsa güzel olur video izlemeden daha kolay ogreniyom boyle bir yer varmi? (Site,eğtimseti vs )

oBugraReis

Moderatör
12 Ocak 2021
2,234
1,370
(nowhere) in
Güzel anlatım olmuş
Benimde pythonda temek seviyde bilgim var ama okullar açıldığı için biraktim tekara baslamak istiyom ama video olmazsa güzel olur video izlemeden daha kolay ogreniyom boyle bir yer varmi? (Site,eğtimseti vs )
İnternet Üzerinde Belki Vardır Fakat Benim Bildiğim Yok, Ben EN AZ Haftada 1 Kere Temel Kodlarını Yazacağım İleri Zamanlarda Orta Düzey Kodlara Geçerim Ama Uzun Sürebilir.

`TR0GRES

Uzman üye
1 Mar 2020
1,355
714
Carpe Diem
Güzel anlatım olmuş
Arge kulübü alımları açık bakmak isterseniz

Adanalıtrojan

Kıdemli Üye
25 Haz 2021
2,012
1,050
16
Konya Ovası Askeri Tesislerinde
Arge kulübü alımları açık bakmak isterseniz

Ama ben 14 yaşındayım kabul olunurmu?

oBugraReis

Moderatör
12 Ocak 2021
2,234
1,370
(nowhere) in

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.