Python'a Yeni Başlayanlara Jupyter Notebook !

S0N4K

Uzman üye
24 Haz 2016
1,267
3
180
root
Hepinize selamlar dostlar. Son zamanlarda forumda python dili hakkında ki konuların çoğaldığını ve çoğu kişinin python'a başladığını görüyorum. Bende yeniyim gelişiyorum ve yeni başlayan arkadaşlar için işlerini kolaylaştıracak mükemmel bir notebook yazılımından bahsedeceğim.​

kwgIAP.png

Öncelikle neden Jupyter Notebook'u yeni başlayanlara tavsiye ettiğime gelelim. Arkadaşlar Jupyter localhost üzerinde çalışır ve sadece Python değil diğer kodlama dilleri için de kullanılabilir. En değerli olayı ise; yazılan kod satırının çıktısını direk olarak ekrana yansıtmaktadır. Ayriyetten örneğin "()" yapmak için sadece "(" bu parantezi yapmanız yeterlidir.Diğer parantezi kendisi eklemektedir. Böyle kolaylıkları sayesinde bize zaman da kazandıran bir yazılımdır. Ayrıca renklendirmeleri dozunda olduğu için gözlerinizi yormaz. Print komutunu kullandığımızı farz edelim. Aşağıda ki fotoğrafta ki gibi yazdık.

ouqWha.png

Ardından "SHİFT+ENTER" tuşlarına basarak kod satırının direk çıktısını görüyoruz. Aşağıda ki fotoğraflarda birkaç örnek verdim.

sLrRWj.png

AplxYD.png

Yazılımımızın özelliklerini öğrendiğimize göre kuruluma geçelim.Python 3 kullananlar Terminal/CMD'ye bu komutları girelim.
Kod:
python3 -m pip install --upgrade pip
python3 -m pip install jupyter

Eğer Python 2 kullanıyorsanız Terminal/CMD'ye bu komutları girin.
Kod:
python -m pip install --upgrade pip
python -m pip install jupyter

Bu komutları girdikten sonra kurulum tamamlanmıştır. Çalıştırmak için Terminal/CMD'ye

Kod:
jupyter notebook

komutunu girelim. Ardından otomatik olarak localhost:8888 adresinde açılacaktır.

'PALA hocamızın eklemesi.
Elinize sağlık.

Bir ekleme yapayım;

Komut İstemi'nden indirmek istemiyorsanız, setup olarak kurabilirsiniz. Akabinde çalıştırmak için yine Komut İstemi'ne gelip, "jupyter notebook" yazarak çalıştırabilirsiniz.

https://www.anaconda.com/download/

İyi kullanımlar dilerim.​

Son düzenleme:

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Elinize sağlık.

Bir ekleme yapayım;

Komut İstemi'nden indirmek istemiyorsanız, setup olarak kurabilirsiniz. Akabinde çalıştırmak için yine Komut İstemi'ne gelip, "jupyter notebook" yazarak çalıştırabilirsiniz.

https://www.anaconda.com/download/

q00zx

Katılımcı Üye
30 Haz 2018
259
0
Colab Notebooks öneririm. Jupyter'den kat kat daha iyi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

q00zx

Katılımcı Üye
30 Haz 2018
259
0
Hocam anlayamıyorum, içimde tutmayayım da bu postu atmak için mi girdin buraya ? Madem kat kat iyi aç konusunu da insanlar da görsün kullanımını.

Dostum düşüncemi belirttim sadece. Bazı özellikleri daha iyi özellikle yapay zeka gibi uygulamalar gibi. Konuya bakanlar araştırsın kendi isteğine göre seçsin diye dedim. Örneğin Collabs'da çevrimdışı kullanamıyorsun bu eksik bir özelliği

S0N4K

Uzman üye
24 Haz 2016
1,267
3
180
root
Dostum düşüncemi belirttim sadece. Bazı özellikleri daha iyi özellikle yapay zeka gibi uygulamalar gibi. Konuya bakanlar araştırsın kendi isteğine göre seçsin diye dedim. Örneğin Collabs'da çevrimdışı kullanamıyorsun bu eksik bir özelliği

Yani bu şekilde belirtirsen daha açıklayıcı olur. Konuyu baltalayacakmışsın gibi yazmışsın. Teşekkür ederim gene de.

xnv

Yeni üye
11 Ağu 2018
10
0
"En değerli özelliği" dediğin şey Python'ın default interpreter'ının bizzat kendisinde bulunuyor, auto-insert için ise ister kendin script yazarsın ister interpreter'ı editlersin, ekleyeceğin alt tarafı 5 satırı bulmaz zaten. Kısacası öve öve bitiremediğin zımbırtı web-interface'li py-interpreter wrapper'dan ibaret.

Bunu geride bıraktığımıza göre ana konuya gelelim. Gerek konu içeriğinden gerek cümlelerinden ne Python ya da genel olarak programlama kültürü ve jupyter notebook hakkında zerre fikrinin veya tecrübenin olmadığı anlaşılıyor.

S0N4K

Uzman üye
24 Haz 2016
1,267
3
180
root
"En değerli özelliği" dediğin şey Python'ın default interpreter'ının bizzat kendisinde bulunuyor, auto-insert için ise ister kendin script yazarsın ister interpreter'ı editlersin, ekleyeceğin alt tarafı 5 satırı bulmaz zaten. Kısacası öve öve bitiremediğin zımbırtı web-interface'li py-interpreter wrapper'dan ibaret.

Bunu geride bıraktığımıza göre ana konuya gelelim. Gerek konu içeriğinden gerek cümlelerinden ne Python ya da genel olarak programlama kültürü ve jupyter notebook hakkında zerre fikrinin veya tecrübenin olmadığı anlaşılıyor.

Birincisi okuduğun okulda beslenme saatlerinde konuştuğun gibi buraya yorum yapamazsın bunu unutma. İkinci olarak eğer gözünle okumayı deniyorsan başlığı yeniden oku. YENİ Başlayan adamlar python'un bizzat default interpreter'ından anlayacak kadar bilgiye sahip değiller ve yaptıklarının ne işe yaradığını göremiyorlar. Diğer özellikleri ise tercih edilmesinde ki yararlı özelliklerdir. Yaşının 12-13 civarlarında olduğunu varsayarak bu kadar yazı anlamana yeter diye düşünüyorum.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.