Python'da Kullanımı Yaygın Olan Modüller ve Kullanım Alanları ~

ERSSE

Katılımcı Üye
6 Kas 2019
465
138
Street
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sıkça bahsedeceğim ve benim çok sevdiğim bir program dili olan “Python”ın detaylarına inerek modülleri irdeleyeceğiz. Konuya girmeden önce

“Modül Nedir?”, “Modüllerin kullanım amaçları” ve “Python’da amaçlarına göre en çok kullanılan modüller” gibi bir çok konuya birlikte bakacağız.

İlginizi çekeceğini ve modüller konusunu tam olarak anlamak isteyenlerin yararına olacağını düşünüyorum.

Hadi o zaman başlayalım!

“Modül Nedir , Modüllerin Kullanım Amaçları Nedir?”

Modüller öncelikle bizim işimizi çok kolaylaştıran fonksiyonlar topluluğu diyebiliriz dostlarım. Bir takım standart içerikleri olan ve yazılım bileşeni olarak

da tabir edebileceğimiz komutlar bütünüdür. Mesela ben bir yazılımcıyım ve programlama yapıyorum.
Ben kodlamamı daha hızlı ve pratik bir şekilde

yapmak için modüllerden yardım alıyorum. Kendi dosyamın içine import(içe aktarma) ettiğim modüllerim bana işlem kolaylığı sağlıyor. Nasıl sağlıyor

dediğinizi duyar gibiyim 😊 Farklı bir dosya içinde kendim de bir modül oluşturabiliyorum. Bunu sizde yapabilirsiniz ve bununla ilgili detaylara ineceğiz.

Örnek olarak ben bir programlama yapıyorum ve benim sürekli toplama işlemi yapmam gerekiyor. Sürekli toplama işlemi yapmaktan ziyade daha

basit olarak
Toplama modülümü çağırıyorum. Kısacası tek sütunluk bir kod ile toplama işlemimi gerçekleştirebiliyorum. Modüller bu

şekilde kullanılırlar ve çok fonksiyonel modülleri kullanabiliyoruz. Yazılım uygulamalarımızın çoğunda modüllerden yardım alıyoruz.

" def toplama(a,b): return a+b sonuc = toplama(50,100) print(sonuc) # 150 "

Yukarıda görmüş olduğunuz fonksiyon bir toplama fonksiyonudur. Bunu bir modül olarak kullanabiliriz.

Kendi dosyamıza nasıl import ediyoruz ona bakalım.

import modul_adi(buraya modülün oluşturduğumuz adını yazıyoruz.)

Modüllerin ne olduğunu ve hangi amaçlarla kullanıldığını anladığınızı düşünüyorum. Verdiğim örnekler umarım anlaşılır olmuştur. Python’a hazır olarak

atayabileceğimiz modüllerde mevcut.

Python’da kullanımı yaygın olan modüllerimiz var sırada. İşinize gerçekten yarayacak modülleri sizlerle irdeleyeceğiz.

“NumPy Modülü”

Numeriacal Python,yani Sayısal Python’un kısaltılmışıdır. Bir matematik kütüphanesi olan NumPy, hesaplamalarımızı çok hızlı bir şekilde yapmamızı ve

zamandan tasarruf etmemize olanak tanır dostlarım. Dizi veya karmaşık diziler(matris) oluşturmamıza ve onlarla çalışmamızı sağlayan bu nimet,hız ve

işlevselliği açısından birçok matematik işlemini basite indirgeyerek kullanmamızı sağlıyor. Kullanım amacına bağlı olarak ilgilisine şiddetle tavsiye

ettiğim bir kütüphane, kesinlikle deneyin efenim.

pip install numpy

Bu şekilde indirip, kullanabilirsiniz.

“SciPy Modülü”

Bilimsel çözümlemelerin ele alındığı SciPy, birçok bilim adamının kullandığı ve veri bilimi çalışmalarında da güzel işler yapan kütüphane. NumPy üzerine

kurularak çalışır ve NumPy matematiksel işlemler yönünden işlerimize daha çok kolaylık sağlarken SciPy,
bilimsel yönden analizlere başvuruyorsanız ve

o alanda geliştirme yapıyorsanız tercih etmeniz gereken bir kütüphanedir arkadaşlar.

“TKinter Modülü”

Öncelikle TKinter bir Python kütüphanesi ve GUI(Grafik Kullanıcı Arayüzü) geliştirmede tercih edilen ve kullanımı en yaygın olan kütüphanelerden biridir.

Minimal tarzda arayüzlerin geliştirildiği bu kütüphane Hesap makinesi gibi yada Pacman-Yılan oyunu
tarzı oyunları tasarlayabileceğimiz ve başlangıç

seviyesinde şevkinizi arttıracak bir kütüphane. Kesinlikle bu tarza eğiliminiz varsa şiddetle tavsiye ederim. Başlangıç seviyesinde GUI geliştirmede tavsiye

edebilirim.

“Requests Modülü ”

Bu modülümüz tamamen kullanıcı(biz) ve sunucu(server) arasında gerçekleşen ve serverdaki dosyalara,programlara vs köprü sağlamakta. Tamamen

olay şu; biz talep ediyoruz o bize yanıt veriyor. Biz sunucuyla haberleşmek istediğimizde belirli metotlarla
haberleşmeyi sağlayabiliyoruz. Bilgi

almak,bilgi vermek veya bilgiyi-kaydı silmek gibi taleplerimizi karşılayabiliyoruz.

Get komutu = Web üzerindeki verileri çekme komutu ve en çok talep edilen HTTP isteğidir.

Post komutu = Web üzerine veri göndermemize olanak tanır.

Put komutu = Gene post komutu gibi veri göndermemizi sağlar fakat kullanım alanlarına göre değişiklik gösterir.

Delete komutu
= Adından da anlaşılacağı üzere bilgileri silmemizi sağlar.

pip install requests

Bu şekilde bu modülü de indirip, kullanabiliriz. Kısacası “Requests Modülü” ile HTTP istekleri gönderebiliyoruz, atak scripti yazabiliyoruz ve bir sitenin dönüşüm

biçimini görüntüleyebiliyoruz.

“Pygame Modülü”

Oyun oynamayı ve oyunlarla ilgilenen arkadaşları buraya alabiliriz
😊 Özellikle 2d oyunların geliştirilmesinde kod bakımından ciddi zenginliği ve

kolaylığı olan bir kütüphane.SDL(Simple Direct Media Player) kütüphanesinin üzerine gelmiştir. Az miktarda kod kullanıldığı için basit ve esneyebilen bir

abimiz. Her platform ile uyumlu olan pygame, işinize yarayabilecek bir modül arkadaşlar.

“Pyglet Modülü”

Oyunlar ve görsel niteliği yüksek olan uygulamaları geliştirmek için kullanılan Windows,Linux,Mac OS X gibi sistemlerde çalışan bir Python kütüphanesi.

Python’un 3.5+ sürümlerinde çalışıyor arkadaşlar. Pencereleme ve multimedya kütüphanesi de diyebileceğimiz Pyglet,%100 olarak Python dilinde

yazılmıştır. Pencereleme olayını,Open GL grafikleri ve multimedya öğelerini(müzik,video resim) kullanabileceğimiz zengin bir kütüphanedir kendisi.

“Scrapy Modülü”

Web üzerinde tarama yapmamıza yarayan bir kütüphane. Bir web tarayıcısı veya ayıklama için de kullanılabiliyor. HTML ve XML gibi

içeriklerin ayıklanabilmesinde güzel rol oynuyor kendisi.

“Twisted(Matrix Lab) Modülü”

Twisted bir ağ oluşturma odaklı ve açık kaynaklı olan bir kütüphane. Web üzerinde oynanılan oyunların yapımı gibi ağ kaynaklı yapılar ile geliştirme

yapabileceğimiz bir kütüphanedir en kısa tabir ile.

“StatsModels Modülü”

İstatiksel analizler ile uğraşıyorsanız,modellemeler ve testler yapmak istiyorsanız tam olarak size göre bir kütüphane. Sonuç istatistiklerini listeleme gibi

fonksiyonu olduğundan sıkça tercih edilen bir kütüphane kendisi.

“Bokeh Modülü”

Bokeh HTML ve JavaScript kullanarak verilerinizi görsel grafiklere dönüştüren bir kütüphane. Çoğu kütüphanenin tersine HTML ve JavaScript i kullanan

kütüphanedir. Kolay ve kullanışı basittir. İlginiz varsa bir bakmanızı tavsiye ederim, benim çok hoşuma gitmişti.

“Pandas Modülü”

Veri işleme,veri okuma ve temizleme gibi işlemlerin yapıldığı popüler kütüphanelerden birisi Pandas. İnternet ortamının bu denli gelişim gösterdiği

çağımızda sakladığımız verilerin sayısı da arttı değil mi? Pandas tam bu konuyla alakalı çalışmalarda işimize yarıyor. Elimizdeki verileri analize uygun

hale getirebiliyor. Çok fazla zaman alan bu işlemler için Pandas Modülü çok kullanılan ve popülerliği artan kütüphanelerden birisi.

“GnuPlot Modülü”

İki-üç boyutlu grafiklerin çiziminde kullanılan kütüphane. Ayrıca veri görselleştirme olarak da kullanılabiliyor. Kalitesi yüksek olan grafiklerin çiziminde

kolaylık sağlayan GnuPlot, akademik çalışmaların içinde daha çok kullanılıyor.

Kullanım alanlarına göre modüllere birlikte baktık dostlarım. Daha birçok modüle ev sahipliği yapıyor Python. Bu sonu olmayan bir mecra ve sürekli

gelişmeye devam ediyor.

Elimden geldiğince sade ve anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalıştım, umarım yararlı olmuştur 😊 Eklemem gerektiğini düşündüğünüz modüller var ise

yorumlar kısmında bizimle paylaşırsanız
çok sevinirim. Forumdaki arkadaşlara yararlı bir içerik olması dileğiyle..

Sağlıcakla kalın dostlar.

İYİ FORUMLAR :)
Güzel ve başarılı bir konu elinize sağlık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.