QuickTime'ı kullanarak Mac'inizin Ekranını Kaydedin !

Laurange

Kıdemli Üye
22 Ağu 2017
3,149
1
Bakü


Bir arkadaşım hangi ekran kayıt yazılımının en iyi şekilde kullanılacağını sorduğunda, hep aynı şeyi söylerim; buna ihtiyacınız yok! 2009 yılından bu yana piyasada olmasına rağmen, birçok Mac sahibi, OS X'te yerleşik olarak bulunan güçlü bir ekran kayıt yazılımına sahip olduklarının farkında değil.QuickTime Player'ı başlat

Spotlight, Uygulamalar klasörünüz veya Launchpad'den QuickTime Player'ı açın. Bunun QuickTime 7 veya 7 Pro ile çalışmadığını unutmayın, bu nedenle önceden yüklenmiş olarak gelen QuickTime Player'ı (sürüm 10 veya üstü) kullanın.


Ekran Kayıt Seçeneğini Seçin

Görüntülenen Finder açılır penceresini yok sayın ve menü çubuğundaki Dosya'ya gidin , ardından Yeni Ekran Kaydı seçeneğini seçin. (Alternatif olarak, Control + Command + N klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz.)Ekran kayıt penceresi açılmalıdır.

Ses Ekle (İsteğe Bağlı)

Kırmızı kayıt düğmesinin sağ tarafında, seçeneklerinizi getirmek için aşağı bakan köşeli çift ayracı tıklayın .Ekran kayıtları olarak anlatmanıza izin verecek bir mikrofon seçeneği var. Bu seçeneği belirlerseniz, Ekran Kaydı penceresinde temel bir ses ölçer ve kaydırıcı görünecektir, böylece kayda başlamadan önce ses seviyelerini test edebilir ve ayarlayabilirsiniz.Herhangi bir ses kaydetmek istemiyorsanız Yok'u seçin .Fare Tıklamaları Ekleme (İsteğe Bağlı)

Kullanılabilir seçeneklerde, fare tıklamalarını göstermeyi de ayarlayabilirsiniz. Bu özelliğin etkinleştirilmesi yalnızca son videonuzda fare okunu göstermekle kalmaz, aynı zamanda fare her tıklandığında ok çevresinde siyah bir daire gösterir. Son videonuzda fareyi görmek istemiyorsanız, bu seçeneğin işaretini kaldırmanız yeterlidir.

Kayda başla

Kırmızı kayıt düğmesine bastığınızda , Ekran Kaydı penceresi kendini gizler ve aşağıdaki talimatlarla karşılaşırsınız:Bildirildiği gibi, herhangi bir yere bir kez tıklamak tüm ekranı kaydetmeye başlayacaktır. (Birden çok ekranınız varsa, tıklattığınız ekranda kayıt yapmaya başlayacaktır.)
Belirli bir alanı kaydetmek istiyorsanız, tıklamak yerine farenizle istediğiniz alanın etrafında sürükleyin. Sınırları ayarladıktan sonra, kayda başlamak için ortadaki "Kaydı Başlat" düğmesine basın.

Kaydetmeyi bırak

Eğer isabet kez durdur düğmesine menü çubuğunda, QuickTime Player kaydı durdurmak ve sadece kaydedilen ne gösterecektir.

Esc Anahtarını Kullanma Hakkında Not

Kayda başlamadan önce Esc tuşuna basarsanız, seçeneklerinizi tekrar seçebileceğiniz Ekran Kaydı penceresine dönersiniz.
Kayıt sırasında basarsanız, Ekran Kaydı penceresi tekrar görünür ve kaydınızın bir parçası haline gelir. Ekran Kaydı penceresi size geçen süre, dosya boyutu, ses ölçer ve kaydırıcı (ses kaydı da yapılıyorsa) gibi bilgileri verir ve kaydı menü çubuğu yerine doğrudan oradan durdurmanız gerekir.Bu, ekranın belirli bir bölümünü kaydediyorsanız, ardından Ekran Kaydı penceresinin mevcut olması, ancak seçtiğiniz kayıt alanının dışında olması durumunda yararlı olabilir, dosya boyutunu, süreyi izlemenize yardımcı olabilir ve ses çok yüksek.Kaydı Kaydet

Gördüklerinizi beğendiyseniz, videoyu .MOV dosyası olarak kaydedebilirsiniz . Menü çubuğundan Dosya -> Kaydet seçeneğine gitme veya Command + S tuşlarına basmanız yeterlidir. Ayrıca video penceresindeki kırmızı X düğmesine tıklayabilirsiniz ve çıkmadan önce kaydetmenizi isteyecektir.Doğal olarak, kaydın çözünürlüğü ekranınızın çözünürlüğüdür (tam ekran kaydediliyorsa). Örneğin, 1440 x 900 piksellik bir ekranın tamamı kaydediliyorsa, kaydın çözünürlüğü de 1440 x 900 olacaktır.

Akılda tutulması gereken bir şey daha video kalitesidir. Genellikle, QuickTime ekranınızı kaydetmek için iyi bir iş çıkarır. Ancak, grafik olarak yoğun
bir video oyunu gibi ağır hizmet programı çalıştırıyorsanız, Mac'inizin "beygir gücüne" bağlı olarak video kalitesi düşebilir.
İçinizdeki mükemmeliyetçi tatmin olmazsa, kırmızı X işaretini kullanarak kaydı atın, kaydetmeyin, ardından yeni bir kayıt deneyin.Videonuzu Düzenleyin

Kaydetmeden önce veya sonra, QuickTime Player'ın kendisi ile video dosyasının bazı temel düzenlemelerini yapabilirsiniz. Seçenekler arasında tuvalin kırpılması, ayrılması, çevrilmesi ve döndürülmesi bulunur.Veya, .MOV dosyasını iMovie veya Final Cut'a veya tercih ettiğiniz video düzenleyicisine yükleyebilir ve bu şekilde hoş bir video büyüsü ekleyebilirsiniz.Videonu paylaş

İsterseniz, videoyu QuickTime'dan dışa aktarabilir ve paylaşabilirsiniz. Menü çubuğundaki Dosya'ya gidin ve Dışa Aktar veya Paylaş'ı seçin .Farklı çözünürlüklerde dışa aktarabilir veya yalnızca sesi dışa aktarmayı (ses kaydettiyseniz) seçebilir veya videoyu iTunes'a gönderebilirsiniz.
Paylaşma seçeneği size Posta, Mesajlar, Notlar, Fotoğraflar veya AirDrop'un standart OS X paylaşım yöntemlerini verir ve Vimeo, Facebook, Flickr veya YouTube'a yükleyebilirsiniz.Paylaşma seçeneği size Posta, Mesajlar, Notlar, Fotoğraflar veya AirDrop'un standart OS X paylaşım yöntemlerini verir ve Vimeo, Facebook, Flickr veya YouTube'a yükleyebilirsiniz.

 
Son düzenleme:

THT SON MESAJLAR

Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.