Ram Nedir?

Khanctor

Katılımcı Üye
30 Ocak 2016
506
205
İndex
Yazılarımız bir ders niteliğinde olacak. Bölümler şeklinde eklenecektir. Basitten, zora doğru gidilecek. Her şey detaylıca anlatılacaktır.

RAM
Ram denilince herkesin aklına, anakarta takılan, işlerim üstünde yapıldığı bir donanım birimi geliyor. Çoğu kişi de “Ram olmazsa oyun oynayamayız” cümlesinde takılıp kalıyor. Ram herkesin bildiği gibi Geçici Hafıza Birimidir. Geçici olarak bilgileri tutar. Okulda öğrendiğimiz deyimle “Elektrik kesilince bilgiler silinir”
Ram, bilgileri hızlıca okur ve hafızasında depolar. Oynadığımız oyun veya kullandığımız program, yaptığımız işlemler ram sayesinde hızlı yapılır.

ram.jpg

Peki, Ram olmazsa ne olur?

Daha önce açtığımız program veya oynadığınız oyunun kastığını, size işlem yaptırırken zorlandığını fark ettiniz mi? Aslında Ekran kartınızdan işlemcisine kadar her şeyi destekleyen oyun yine de kasıyor ve siz bu yüzden çılgına dönüyorsunuz. Çünkü, 8GB Ram isteyen oyunu, 2GB Ram ile açmaya çalışıyorsunuz. Böyle bir durumda ne oluyor?
Size çok eskiden yaptığım bir hatadan söz edeyim. Yıl 2013-2014. Masaüstü bir bilgisayarım var. Bu bilgisayarımla futbol oyunu oynamak istiyorum. Ram belleğim 512 MB. Oyunun istediği 2GB. O zamanlar bu tarz konularda bilgim hiç yok. Oyunu yükledim ve açtım. Oynamaya başladım. Oyunun kastığını fark ettim. Fakat, öyle çokta kasmıyor. Birkaç ay bu şekilde gittim. Daha sonrasında bilgisayarım kullanılamaz hale geldi. Bilgisayardan anlayan bir kuzenim vardı. Format atalım dedi ve attık. Ben yine oyunu yükledim. Kuzenim, ayarları düşüğe getirdi. Ama oynamaya devam edersem sorunun artacağını ve ilerleyeceğini belirtti. Dinlemedim. Oynamaya devam ettim. 2 haftaya kalmadan bilgisayar hepten sıkıntılı bir hal aldı. Artık açılmamaya başladı. Teknik servise götürdüğümde “Anakart aşırı yükten dolayı yanmış” dendi.

ram-nedir-kadar-ram-ihtiyaciniz-var.jpg

Ram’in önemi bilgisayar için çok büyük. En ufak bir hata anakart’ın arızalanmasına kadar gidiyor. Burdan sonraki süreçte 0’dan bilgisayar toplamanız veya yeni bir bilgisayar satın almanızı gerektiriyor.
Ram ne kadar küçük gözükse de anakartımız ve bilgisayarımız için olmazsa olmaz parçalardan biri.

Son düzenleme:

SerdarCoruk

Uzman üye
17 Ağu 2015
1,303
8
127.0.0.1
Detay göremiyorum. En azından L1, L2, L3 belleklerinden bile bahsetmemişsin. Hızlarından, nesillerinden, OC durumundan. Desteklediği ve desteklemediği teknolojilerden..

Khanctor

Katılımcı Üye
30 Ocak 2016
506
205
İndex
Detay göremiyorum. En azından L1, L2, L3 belleklerinden bile bahsetmemişsin. Hızlarından, nesillerinden, OC durumundan. Desteklediği ve desteklemediği teknolojilerden..

Merhaba, konunun başına yazmıştım. Öncelikle önemini anlattım. Sonrasında ince detayları paylaşacağım. Hepsini bir yerde toplasam uzun diye okunmaz diye düşündüm.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.