Raspberry pi4 hakkında sorularım.

xpashax

Katılımcı Üye
30 Nis 2023
313
96
Her yerde
Herkese merhabalar, Benim masaüstü bilgisayarım var fakat onu kucaklayıp taşıyamıyacağıma göre Raspberry pi4 8gb almayı düşünüyorum. İçine kali linux falan kuracağım. Sizce almalımıyım? Bataryası kaç mah? Raspberry pi4 ile başka ne yapılabilir?

sokratınpelerini

Katılımcı Üye
8 Ağu 2022
334
368
Susurluk
batarya kısmını anlamadım. direkt kablo ile prize bağlayıp çalıştırman gerekiyor. rasperry pi4 kullanmak gayet mantıklı ancak ısınma problemleri olabiliyor. Bende de rasperry pi 4b 4gb var. İçine win kurdum çok fazla ısındı. linüx kurmak veya kendi işletim sistemini kullanmak daha mantıklı olabilir. Rasperry pi ile ne yapılabilir konusuna gelecek olursak. Router yapabilirsin. Benim konularımda da mevcut. İçindeki ethernet kartı ile interneti alıyor ve vpn ile şifreliyor. Usb girişine taktığım Wifi adaptörü ile de wifi yayını yapıyorum. Bunu ne için kullanabilirsin : Bir otele gittin ve otelin internetine bağlanmam gerekiyor fakat ordaki internetten bilgisayarına bir şey bulaşabilir diye şüpheleniyorsan bu projeyi kullanabilirsin. Rasperry küçük bir bilgisayar olduğu için aklına gelen çoğu şeyi gerçekleştirebilirsin

xpashax

Katılımcı Üye
30 Nis 2023
313
96
Her yerde
batarya kısmını anlamadım. direkt kablo ile prize bağlayıp çalıştırman gerekiyor. rasperry pi4 kullanmak gayet mantıklı ancak ısınma problemleri olabiliyor. Bende de rasperry pi 4b 4gb var. İçine win kurdum çok fazla ısındı. linüx kurmak veya kendi işletim sistemini kullanmak daha mantıklı olabilir. Rasperry pi ile ne yapılabilir konusuna gelecek olursak. Router yapabilirsin. Benim konularımda da mevcut. İçindeki ethernet kartı ile interneti alıyor ve vpn ile şifreliyor. Usb girişine taktığım Wifi adaptörü ile de wifi yayını yapıyorum. Bunu ne için kullanabilirsin : Bir otele gittin ve otelin internetine bağlanmam gerekiyor fakat ordaki internetten bilgisayarına bir şey bulaşabilir diye şüpheleniyorsan bu projeyi kullanabilirsin. Rasperry küçük bir bilgisayar olduğu için aklına gelen çoğu şeyi gerçekleştirebilirsin
Hocam ben yanımda taşımak amacıyla alacaktım. Youtube'da adamlar kablosuz çalıstırıyor. Batarya ile çalışabilirmi?
Bana taşınabilir, ucuz, güçlü, batarya ile çalışan içine işletim sistemi(kali linux) yüklüyebileceğim cihaz lazım. Öneriniz varmı?

Moderatör tarafında düzenlendi:

sokratınpelerini

Katılımcı Üye
8 Ağu 2022
334
368
Susurluk
Hocam ben yanımda taşımak amacıyla alacaktım. Youtube'da adamlar kablosuz çalıstırıyor. Batarya ile çalışabilirmi?
evet çalışabilir. seçeceğin pile veya powerbanke bağlı. performansına göre süresi değişebilir

Bana taşınabilir, ucuz, güçlü, batarya ile çalışan içine işletim sistemi(kali linux) yüklüyebileceğim cihaz lazım. Öneriniz varmı?
şöyle bir durum var ki ucuzluktan kastın tam olarak ne? rasppery pi pahalı bir cihaz. ancak bilgisayarlar ile karşılaştırırsan tabiki de rasppery derim

ayriyetten şöyle bir durum da var rasppery çok ısınan bir alet bundan haberin vardır. 4b 8gb 7-8k arası bir fiyatı mevcut. üstüne 3k daha verip 10-11k lık laptoplara göz atabilirsin. rasppery nin piliydi, fanıydı, soğutmasıydı, ek güç adaptörü filan dertlerler de uğraşmana gerek kalmaz

Moderatör tarafında düzenlendi:

xpashax

Katılımcı Üye
30 Nis 2023
313
96
Her yerde
ayriyetten şöyle bir durum da var rasppery çok ısınan bir alet bundan haberin vardır. 4b 8gb 7-8k arası bir fiyatı mevcut. üstüne 3k daha verip 10-11k lık laptoplara göz atabilirsin. rasppery nin piliydi, fanıydı, soğutmasıydı, ek güç adaptörü filan dertlerler de uğraşmana gerek kalmaz
Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Varolun sağlıcakla kalın :) (almaktan vazgeçtim. Taşınabilir cihaz lazım bana) :D

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.