React Native Nedir ?

JooCyp

Yeni üye
1 Nis 2020
12
0
Merhabalar Arkadaşlar,
Bugün React native nedir ondan bahsedeceğim.
Öncelikle neden react native?
React native facebook tarafından üretilmiş olan cross-platform yani hem android hem de ios tarafında mobil uygulama geliştirmemizi sağlayan framework diyebiliriz.
Avantajından bahsedersek eğer ,bir native mobil uygulama geliştirmek istediğimizde ios için swift ve Mac bilgisayar,android için Java öğrenmemiz gerekirdi.Bu zamanda bir uygulama geliştirirken hem çok fazla zaman harcamamız gerekirdi hem de karmaşa içine girerdik.
Bu yüzden react native ile cross-platform geliştirmemiz bizim hem zaman açısından hemde karmaşıklığı gidermemiz açısından kullanışlı bir frameworktür.Kendine özgü bir mobil uygulama uzantısı yoktur.Uygulamayı geliştiriyorsunuz ve sonra Android için .apk,Ios için .ipa uzantılarını alıyorsunuz.
React-Native sayesinde ilgili platformlarla köprü kurmuş oluyorsunuz.
React-Native front-end frameworküdür.Yani uygulamanın ara yüzündeki tasarımsal kısımları ifade eder.
Back-end ise bir uygulamanın arka tarafında olan işlemleri ifade eder.(Veri desteği,API servisi vs.)Back-end dillere odaklanmaz sunulan hizmetlere odaklanır.

Sadece bir uygulama geliştirmek için React-native yeterli mi ?
Açıkcası hayır,çünkü back-end işlemlerimizi yapmamız gerekiyor ve bunları yapmak için MongoDB,SQLite,firebase,Flask,NodeJS ve bunlar gibi çok seçenek ile iyi bir back-end desteği vermemiz şart.
React-Native günümüzde instagram,tesla motor,skype,pinteres,facebook vb. birçok büyük firma kullanmaktadır.Yani iş imkanları açısından da açıkcası Java ile android programlamaktan yada swift ile ios kodlamaktan daha fazla tutulduğu söylenebilir.

React Native neye benziyor ?
React yapı olarak Javascript ve XML yapılarının karıştırıldığı JSX adında bir formatla karşımıza çıkıyor.
Öğrenmesi diğer native uygulamalara kıyasla kolay.Yapısı sadece ve anlaşılabilir.
Avantajları olarak konuşursak yukarda bahsettiğim gibi ;
Tek dil çok ortam,Uygulama geliştirme hızı,Topluluk destekleri(https://github.com/react-native-community)
Peki mobil uygulamada cross-platformdan bahsetmişken vaşka frameworkler yok mu ?
Tabii ki var;
Flutter,Ionic,Vue Native,Xamarin gibi frameworkler bulunuyor.

Peki react hangi operating systemlerde kullanılabilir, kurulumu zor mu ?
Değil ve Mac için emülator hem android hem ios emülatorü var.Windowsta geliştirenler için IOS modülü bulunmasında sıkıntı duyulsa da bir web uygulaması var ve onu kesinlikle tavsiye ediyorum.https://snack.expo.io/ bu linkteki kısma kodlarınızı import edip hem IOS hem Android için görünümüne bakabilir ve hatta telefonunuza QR kod yardımıyla uygulamanızı yükleyebilirsiniz.

Ha ben uğraşamam bu snack expoyla diyosanız VirtualBox içine bi Mojave yada Catalina kurulumu yapın react-native ile uygulamanızı ordan geliştirin :mahcup: o da sizin bileceğiniz iş.


Sorularınız için mesaj atmanız yeterli.

Sağlıkla kalın sevgiyle kalın.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.