Zararlı Yazılım Reco Fidye Virüsü?

Parzivalkind

Yeni üye
12 Şub 2023
38
1
6
Forumdaki değerli üyeler , bir müddet önce benim için değerli olan taşınabilir harddiskime reco fidye virüsü (crack uygulama yoluyla) bulaştı.Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar destek olursa sevinirim iyi forumlar...

Verilerimi kurtarmam mümkünmüdür?

'Anka

Basın&Medya Ekibi Deneyimli
8 Eyl 2021
3,483
122
2,653
Merhaba Değerli Üyemiz, öncelikle geçmiş olsun. Dediğiniz gibi reco bir fidye yazılımıdır. Bilgisayarınızı güvenli moda alarak çalışmasını engelleyebilirsiniz. Antivirüs ile tarama yapabilirsiniz. Fakat şunu söyleyeyim eğer şifrelenmiş ise kurtarmak biraz zor olabilir. Üzülerek söylüyorum ki Format atmaktan başka bu işi çözen olmaz. Antivirüs ile tarama yaparsınız ama bazenleri virüsler kendilerini gizleyebiliyor. Tekrardan geçmiş olsun.

İyi Forumlar

Parzivalkind

Yeni üye
12 Şub 2023
38
1
6
Merhaba Değerli Üyemiz, öncelikle geçmiş olsun. Dediğiniz gibi reco bir fidye yazılımıdır. Bilgisayarınızı güvenli moda alarak çalışmasını engelleyebilirsiniz. Antivirüs ile tarama yapabilirsiniz. Fakat şunu söyleyeyim eğer şifrelenmiş ise kurtarmak biraz zor olabilir. Üzülerek söylüyorum ki Format atmaktan başka bu işi çözen olmaz. Antivirüs ile tarama yaparsınız ama bazenleri virüsler kendilerini gizleyebiliyor. Tekrardan geçmiş olsun.

İyi Forumlar
Çok teşekkürler fakat sorunum o şekilde değil bilgisayarımı kurtardım fakat dosyalarum harddiskte uzantısı değişmiş bir şekilde duruyor bunları kurtarmanın bir yolu yokmudur ben onu merak etmiştim?

'Anka

Basın&Medya Ekibi Deneyimli
8 Eyl 2021
3,483
122
2,653
Pardon, dosyaların içeriğine erişmek için dosya uzantısını eski haline getirmen gerekebilir. Bu süreç içerisinde bazı durumlarda dosyaların kurtarılmasını mümkün.

kurononyanko

Katılımcı Üye
6 Şub 2022
534
5
397
Bu fidye virüsleri olsun, dosyaları bozan yayılma mantığı ile ilerleyen virüsler olsun (alman nab, sality, musalat vb.) canı yananları görünce sinirleniyorum bu tür virüsleri yapanlara. Benim de başıma geldiğinden bilirim.
Ama bunun önünü kesecek bir program yazacağım.

Parzivalkind

Yeni üye
12 Şub 2023
38
1
6
Bu fidye virüsleri olsun, dosyaları bozan yayılma mantığı ile ilerleyen virüsler olsun (alman nab, sality, musalat vb.) canı yananları görünce sinirleniyorum bu tür virüsleri yapanlara. Benim de başıma geldiğinden bilirim.
Ama bunun önünü kesecek bir program yazacağım.
Dusuncen icin tesekkurler umarim istedigin hedefe ulasirsin...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.