Reşat Çiğiltepe

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yard.
5 May 2020
2,296
1,292
K E R K Ü K
Reşat Çiğiltepe

6vrfzji.jpg

1979'da istanbulda doğdu, babası Tanzimat Devri fikir adamlarından Ziya Paşadır.
1893 yılında girdiği Harp Akedemisini 1896 yılında bitirmiştir, Trablusgarp ve Balkan Savaşlarına katılmış, Balkan Harbi Yanya savunmasında yaralanmıştır.
1. Dünya Savaşında Çanakkale Cephesinde üstün başarısından dolayı 17. Alay komutanlığına atamış ve Muş'un Rus işgalinden kurtulmasında önemli rol oynamıştır.
1918 Suriye Cephesinde ingilizlere esir düşen Reşat Paşa, iadesinden hemen sonra İstiklal Harbine dahil olmuştur.

d5br029.jpg

11. Kafkas tümeni sonrasında 21. Tümen komutanlığına atanmış olup yarbay rütbesi ile inönü ve sakarya savaşlarına dahil olmuştur ve sonrasında rütbesi Albaylığa yükseltilmiştir.
Her iki savaşlardada üstün başarsından dolayı Mustafa Kemal Paşa tarafından savaşın en kritik noktalarından birisi olan Çiğiltepe'nin alınması için görevlendirilmiştir.

27 Ağustos günü sabah vakitleri Çiğiltepe kuşatması başlamıştı, 10.30'da Mustafa Kemal Paşa ile telefonda geçen konuşmalarda;

+ Reşat Bey, bu önemli tepeyi ne zaman alacaksınız? Gecikmeniz genel durumu etkiliyor.

- Komutanım, Yarım saate alacağız.

+ Başarılar diliyorum.

10.45

+ Düşmanın halen direndiğini görüyorum. Gözümüz o tepede, çok önemli.

- Komutanım tepeye düşman bir tümen yığmış direniyorlar. Ama alacağız komutanım, mutlaka alacağız.

11.00

+ Reşat Bey'i istiyorum

- Komutanım Reşat Bey size bir mesaj bırakarak intihar etti. Okuyorum, komutanım.

- "Yarım saat zarfında bu tepeyi almak için söz verdiğim halde sözümü yapamamış olduğumdan dolayı yaşayamam komutanım."

Mustafa Kemal Paşa'nın gözlerinden yaşlar boşalarak:

– Allah rahmet eylesin, Reşat Bey büyük bir vatanseverdir.

Saat 11.45 sularında Çiğiltepe alınarak yunan ordusu sincanlı ovasına doğru kaçmaya başlar

Savaş bitimde Reşat Paşa hakkında Mustafa Kemal'in ağzından şu kelimeler çıkar:
"Türk Askerine, Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir. Her zaferin mayası sendedir. Her zaferin en büyük payı senindir. Burada şehit olan kahraman evlâtlarımızı minnetle anıyorum, ruhları şâd olsun.”
Bu olaylar sonrasında meclis tarafından Albay Reşat Paşaya İstiklal madalyası verilir ve soyadı Çiğiltepe olur.

s5t0mud.jpg

1988 yılında naaşı Çiğiltepe'den Ankara Devlet Mezarılığına nakledilmiştir.

13 ay esirlik, 18 kez yaralanma geçiren Albay Reşat Çiğiltepe vatan için yaşamış vatan için şehit düşmüştü.
Yarım saatlik gecikmeyi onuruna yediremeyip intihar etmişti, ruhu şad olsun.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.