RISCV işlemciler ve RISCV tabanlı işlemciler için modifiye edilmiş GCC RISCV derleyicileri

UnCertainty

Yeni üye
17 Mar 2018
8
0
Merhaba Arkadaşlar,

RISCV son yıllarda açık kaynak kodlu uygulama ve projelerin başlamasıyla beraber RISCV tabanlı işlemciler popüler hale gelmiş hatta endüstriyel büyük firmalarında desteğiyle markete girmeye başlamıştır. Bu işlemci mimarisi bilim insanları ve mühendislerin biraraya geldiği sempozyumlar ve forumlar konuşulup, tartışılıp ortaya çıkardıkları fikirlerden oluşmaktadır. Ancak bu işlemci mimarisi saftır ve genel olarak RISC(Reduced Instruction Set Compiler) dediğimiz temel komutları destekler.

RISC-V_1280x720.jpg

Bu işlemci mimarisinin oluşturulması ve kullanılmasındaki en büyük engellerden biri compiler yani 'derleyici' konusunda eksikliklerin olması insanların yeni oluşturdukları işlemci mimarisine göre bir compiler modifiye etmesi konusunda kaynak azlığıdır. Son zamanlarda ben de kolay modifiye edilebilir bir derleyici için araştırma yapıyorum ancak pek bir gelişme elde edemedim. 'inline' c kodları ve preprocessor komutları ile bir yere kadar çalışmalar yapabiliyorum ancak yine de modifiye edilmesi gereken bir compiler' a ihtiyacım oluyor. Bu konularda çalışmış olan, gcc compiler hakkında bana kaynak gösterebilecek birileri var mı acaba ?

İyi forumlar...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.