Robotik Kodlama , Arduino Eğitimi // 4

7as

Uzman üye
15 May 2021
1,708
1,162
En el universo
Merhaba Arkadaşlar ben 7as bugün sizlerle potansiyormetre ile analog değer okuyacağız .

Potansiyometre ile Analog Değer Okuma​

Her zamanki gibi Tinkercad sitesini açıp , yeni devremiz oluşturuyoruz .

Devre Tasarımı Şöyle :
1.Arduino Uno
2.Potansiyometre
3.Breadboard

Devre Tasarımı Fotoğrafı :

Bu Devreyi oluşturuken önemli olan şey , Analog Pinlere bağlıyoruz kodlarımızı ben burada A0'a bağladım bence sizde öyle yapın .

Kodlarımız :
int pot = A0;

void setup()
{
pinMode(pot, INPUT);
Serial.begin(9600);
}

void loop()
{
int pot_deger = analogRead(pot);
Serial.println(pot_deger);
}
Kodlarımız zaten çok kısa , benim buradaki amacım :
Potansiyometrenin ucuna tıklayıp döndürüyoruz ve sonra "Seri Monitör" kısmını açıyoruz ve potansiyometrenin ucunu çevirdikçe sayı değişiyor .

Sizce Konular Sabite Alınsın mı ? Yorumlarınızı Bekliyorum .

Konum bu kadardı , okuduğunuz için teşekkürler . :)

Son düzenleme:

hackishack

Katılımcı Üye
20 Haz 2020
824
158
Liverpool UK
Hocam saygılar öncelikle. Aklıma takılan bir soru var. Robotik ve arduino ilişkisini az çok biliyorum. Arduino robotiksiz bir anlam ifade etmezken tam tersi geçerli midir diye soracaktım. Bir robot arduinosuz eksik mi kalır sizce? Yeri arduino dışı mikrodenetleyiciler ile doldurulmaz mı? Teşekkürler.

7as

Uzman üye
15 May 2021
1,708
1,162
En el universo
Yani arduino yerine mikrodenetleyici'de olur . Aslında arduino'da bir mikrobittir .
Hocam saygılar öncelikle. Aklıma takılan bir soru var. Robotik ve arduino ilişkisini az çok biliyorum. Arduino robotiksiz bir anlam ifade etmezken tam tersi geçerli midir diye soracaktım. Bir robot arduinosuz eksik mi kalır sizce? Yeri arduino dışı mikrodenetleyiciler ile doldurulmaz mı? Teşekkürler.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.