Robotik Soru-Cevap Konusu

Kruvazör

Yazılım Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,697
2,424
Wrong Side Of Heaven

Hepinize merhaba arkadaşlar

Su altı robotu ve drone yarışmalarında bir çok ekipte bulunmuş, derece yapmış, gerektiğinde oturup saatlerce kablo bantlamış birisi olarak;

size bu süreçlerde, önemli noktalarda bilgi vermek amacıyla bu konuyu açtım.

robotik ve robot yarışmaları üzerine (Su altı robotları konusunda bilgiliyim)
tüm sorularınızı buraya sorabilirsiniz.

en geç 2 gün içinde cevap vereceğim.

n42zk1z.jpg

"KARAHANLI"

Kıdemli Üye
17 Mar 2022
2,620
3,368
Россия
ilk soruyu ben sorıyım yüzbaşım o zaman bizde sualtı robotları kullanmak istiyorsak bunu nasıl yönetir ve arıza yaptığı taktirde nasıl su altı aracı nasıl düzeltiriz veya acil durumlarda neler yapılmalıdır teşekkürler yüzbaşım hayırlı akşamlar.dilerim.

Kruvazör

Yazılım Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,697
2,424
Wrong Side Of Heaven
ilk soruyu ben sorıyım yüzbaşım o zaman bizde sualtı robotları kullanmak istiyorsak bunu nasıl yönetir ve arıza yaptığı taktirde nasıl su altı aracı nasıl düzeltiriz veya acil durumlarda neler yapılmalıdır teşekkürler yüzbaşım hayırlı akşamlar.dilerim.
1) Yönetim için gerekli olan tek şey bir adet bilgisayar ve joystick.
Su altı robotlarında genellikle iletişim için raspberry kullanılır. Bilgisayara yazılan ufak bir yazılım ile robota komut yollayabilirsiniz ve bu komutları gerçekleştirmek için basit bir joystick kullanabilirsiniz.

2) Arıza sebebine bağlı olarak değişmektedir fakat Arduino ya da raspberry yani kontrol hattında bir arıza varsa, yüksek ihtimal robot su alıyor demektir.
Acilen havuzdan çıkarılıp güç bağlantısı kesilmelidir. (Böyle bir durumun önüne geçmek için basınca dayanıklı ve su geçirmez bir gövde kullanabilirsiniz)
Örnek olarak polietilenden yapılan bir gövde kaba da dursa iç hattı çok güzel korur.

3) araç su aldıysa düzeltmenin tek yolu tüm sistemi yenilemektir maalesef ve bu korkunç bir durumdur

Başımıza geldi...
4 gün lehim ve silikon sökmüştük berbat bir durum tam anlamıyla.

Başka bir acil durum örneği ise robotun motorlarının kitlenmesidir
Motor bağlantı sistemi erisilebilir bir durumdaysa kısa devre yaptırılıp yeniden kalibre edilebilir.

"KARAHANLI"

Kıdemli Üye
17 Mar 2022
2,620
3,368
Россия
2- sorumu'da izninle soruyorum yüzbaşım bizde böyle sualtı aracı üretmek istiyorsak bunlar icin hangi malzeme türleri ve suya indirildikden sonra basınca dayanıklı olması hangi maddeleri sağlamak ve bilmemiz gerekiyor ufak bir acıklamayla rica edebilirmiyim yüzbaşım.

Kruvazör

Yazılım Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,697
2,424
Wrong Side Of Heaven
2- sorumu'da izninle soruyorum yüzbaşım bizde böyle sualtı aracı üretmek istiyorsak bunlar icin hangi malzeme türleri ve suya indirildekden sonra basınca dayanıklı olması hangi maddeleri sağlamak ve bilmemiz gerekiyor ufak bir acıklamayla rica edebilirmiyim yüzbaşım.
Standart yarışma tipi robotlarda basınç çok önemli bir etken değildir yarışma havuzları ortalama 5-10 metredir derin deniz gibi profesyonel görevler için ise ciddi masraflar yaparak basınca dayanıklı parçalar kullanılmalı.

Malzeme olarak;
Suya dayanıklı ve mümkünse tek parça bir gövde kullanılmalı.
Yarışmalarda robot ağırlığı önemli olduğu için metal kestirmek ve kullanmak mantıksızdır fakat kalın cam ve polietilen maddesi kalitelidir teknofest ve MATE ROV yarışmalarında kullanılan robotların bir çoğu polietilen govdelidir.
Kablolarda açık alan kalmaması ve tamamıyla suya dayanıklı hale getirilmesi önemlidir.

"KARAHANLI"

Kıdemli Üye
17 Mar 2022
2,620
3,368
Россия
3. ve son soru yüzbaşım sualtı araclarının üretim maliyeti ne kadar dır ve en büyük kırıtik arızası ne olur ve sonar sistemleri varmıdır varsa nasıl calışır ne görevi yapmaktadır
bazı filmler'de görmüştüm sualtı araclarının en büyük faydaları ve zararları nelerdir karşı saldırılara dayanıklı olması icin ne yapılmalıdır teşekkürler yüzbaşım.

Kruvazör

Yazılım Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,697
2,424
Wrong Side Of Heaven
3. ve son soru yüzbaşım sualtı araclarının üretim maliyeti ne kadar dır ve en büyük kırıtik arızası ne olur ve sonar sistemleri varmıdır varsa nasıl calışır ne görevi yapmaktadır
bazı filmler'de görmüştüm sualtı araclarının en büyük faydaları ve zararları nelerdir karşı saldırılara dayanıklı olması icin ne yapılmalıdır teşekkürler yüzbaşım.
Üretim maaliyeti;

2017 senesinde İstanbul teknik üniversitesi yaklaşık 30.000₺ bütçe ile yaptı.
Benim son takımım ise yaklaşık 20k₺ civarında para kullandı.

Hatırladığım en pahalı rov 50 milyon dolar civarındaydı. (Japon malı "kaiko")

En kritik arızası kontrol çipine su kaçması ya da uyumsuz batarya kullanımı olabilir
İlk girdiğim yarışmada güç kaynağı olarak jeneratör vardı fakat bizim robot için fazla güç üretiyordu bu sebepten sorun yaşadık ve
Ortalama bir kutu boyutunda olan piller ile güç çekerek sorunu çözdük.

Sonar sistemleri göreve göre ekleme çıkarma yapılarak takılabilir.

Görevlere ve sonar kullanımına örnek vermem gerekirse
İzmirde olan deprem sonrasında bahçeşehir üniversitesi robotik takımı kendi su altı robotlarını denizde arama kurtarma görevinde kullandı.

Faydaları say say bitmez.
Deniz altı keşfi, kablo montajı, askeri istihbarat, Arama kurtarma...
her alanda bir dalgıcın inemeyeceği mesafelere inip rahatça çalışabilir.

Zararları ise;
Doğaya bir zararı olmamakla beraber profesyonel robotlar biraz pahalıdır, sanırım sadece bu.

Saldırılara dayanıklı olması acisindan robotun dış iskeletine metal bir koruma ve yüksek manevra kabiliyeti eklenebilir.

"KARAHANLI"

Kıdemli Üye
17 Mar 2022
2,620
3,368
Россия
birazcık'da dronlar hakkında soru sormak istiyorum yüzbaşım bu konularda epey bilgilisin ufak bir sınav'dan geciriyorum sizi yüzbaşım : )

dronlarınların yapım aşaması kac türden oluşur yapım aşamasındayken ne kadar bir bütceyle oluşturulur nelerde ve nasıl kullanılır en büyük özellikleri nelerdir
dronlar hangi kodlama dilleriyle yönetilmesi icin yazılır askeri dronlarınlar kac farklı modellerden ve fonksiyonlardan meydana gelmekdedir askeri dronları hacklemek mümkünmüdür mümkünse nasıl hacklenebilir en eski dron hangi yıllarda ve kim tarafından üretilmiştir dronların günümüze kadar üretim aşamaları nelerdir teşekkürler yüzbaşım.

w1sd0m

Katılımcı Üye
28 Mar 2020
699
626
/802.1x/
Basınca dayanıklı "Su altı keşif dronları" için ortalama bir maliyet verebilir misiniz?

Kruvazör

Yazılım Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,697
2,424
Wrong Side Of Heaven
birazcık'da dronlar hakkında soru sormak istiyorum yüzbaşım bu konularda epey bilgilisin ufak bir sınav'dan geciriyorum sizi yüzbaşım : )

dronlarınların yapım aşaması kac türden oluşur yapım aşamasındayken ne kadar bir bütceyle oluşturulur nelerde ve nasıl kullanılır en büyük özellikleri nelerdir
dronlar hangi kodlama dilleriyle yönetilmesi icin yazılır askeri dronlarınlar kac farklı modellerden ve fonksiyonlardan meydana gelmekdedir askeri dronları hacklemek mümkünmüdür mümkünse nasıl hacklenebilir en eski dron hangi yıllarda ve kim tarafından üretilmiştir dronların günümüze kadar üretim aşamaları nelerdir teşekkürler yüzbaşım.

Kısa bir cevap vermem gerekirse;

Öncelikle drone yapım aşamaları drone tipine göre değişmektedir ( bundan da bahsedeceğim)

Fakat kaba taslak bir plan yapmam gerekirse

1-planlama( drone tipi bütçe ve genel özellik belirlenmesi)

2- tasarım ve teknik altyapı hazırlığı+ parça seçimi
(Drone genel hatları ile çizilir ve teknik özellikleri listelenir (motor çapı, ağırlık,batarya vs)
Ve gerekli parçalar temin edilmek üzere belirlenir.

3- kodlama
( Giriş seviyesi için Arduino modelleri veya raspberry tercih edilebilir. Bunun kararı ise drone'un yapması gereken göreve bağlı olarak verilir.

4- bağlantılar ve montaj
Gerekli motor bağlantıları ve ekstra özellikler(dahili bir silah mekanizması bile sayılabilir)
eklenerek yazılıma uygun hale getirilir ve drone'a bağlanır.

5- test
Drone tek bir parçada toplanır ve her parçası test edilir en son toplu bir teste ( uçuş testi) tabi tutulur ve hazır hale getirilir

Drone türlerine örnek olarak

Profesyonel çekim droneları
Avcı drone'lar
Askeri amaçlı drone'lar
Yarış (hız amaçlı) drone'lar
Yapay zekalı parkur drone'ları
Araştırma ve arama kurtarma drone'ları
Kargo drone'ları sayılabilir

Genel bir fiyatlandırma yapmam gerekirse
Fiyatlar tamamen ürün amacına ve parça kalitesine göre şekillenir.
Basit bir hobi drone'u yapmak için 500₺ bile yeterken askeri bir drone yapmak için milyonlar gerekebilir.
Örneğin Bayraktar tb2 ($6 milyon) değerindedir

Askeri drone fonksiyonları üzerine konuşacaksak ilk olarak bayraktar tarafından üretilen İHA ve SİHA lara bakabiliriz.
İçerisinde çeşitli yapay zeka ( hedef tespit vs) modülleri bulunur.
Sadece askeri amaçlar için değil bir çok farklı amaç için kullanılabilir.
Her alanda başarılı bir girişimdir.
Daha derin bilgiler için kendi sitesi incelenebilir.

Askeri drone'ları hacklemek mümkün mü ?
Her şey mümkün.
Direkt olarak cihaza etki edemeseniz bile çeşitli yöntemler ile drone devre dışı bırakılabilir ya da kontrol paneline erişilebilirsiniz.
Bu da dolaylı yoldan hacklemek oluyor.

İlk drone;
Gözümde drone teknolojisi için ilk adım uçan hava balonları bile olabilir fakat resmi görüşe göre ilk drone denilebilecek yapı:

1915-İngilterede, 1.Dünya Savaşı’nda kullanılan bir fotoğraf drone'udur

İlk uzaktan kumandalı ve drone adına yakışan cihaz ise Hewitt-Sperry Automatic Aircraft ismiyle Amerika'da kullanıldı ( yine savaş amaçlı)

Ve şuan günümüz dünyasında her geçen gün yeni drone'lar farklı amaçlar ile geliştirilmeye devam ediyor sorun için ve okuduğun için teşekkür ederim :)

Basınca dayanıklı "Su altı keşif dronları" için ortalama bir maliyet verebilir misiniz?
Parça parça gitmek yerine bütün olarak konuşursak günümüz ekonimisinde üst düzey bir keşif drone'u yapmak için en az 50.000₺
Gözden çıkarmanız gerekmektedir maalesef...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.