RollerCoaster Factory (İnceleme)

DoWn LiTe

Uzman üye
9 Nis 2007
1,608
33
emekli mod
g11758s253r.jpg

Oyun alırken ara sıra adı sanı duyulmamış oyunlar gördüğümde iyi bir şeyler yakalarım ümidiyle alırım. Bunu da öyle yaptım, ama baştan söyleyeyim, bu kez iyi birşey yakalayamamışım. Bu oyun masada incelenmeyi bekleyen diğer oyunlarla birlikte epeydir beklemekteydi (bu arada not: diğerleri arasında epey güzelleri de var, bekleyin..!). Oyunları alır almaz mutlaka denerim ve bunu da denemiş ve aklımda "tüh, kısacık bir inceleme olacak" diye geçirmiştim, ama araya diğer popüler oyunlar girince istemeden de olsa ertelenivermişti.

Oyunumuz kendi yarattığınız veya yaratacağınız Roller Coaster raylarını test etmek üzerine kurulmuş basit birşey. Zaten CD'nin boyutu da yaklaşık 170 Mb bişi. Oyun grafik olarak 3D veya yazılım destekli iki şekilde oynanabiliyor. Başladığınızda karşınıza ziyaretçilerin arabalara bindiği (oyunda lunapark ziyaretçisi falan yok, sadece sizin gözlerinizden bakan bir adam var) ana bina ve raylarınızı döşeyebileceğiniz arazi çıkıyor. Bu ekranda yukarı kısımda pisti yaparken kullanacağınız parçalar gösterilmekte (toplam 20 kadar değişik parça var). Pistinizi ister eski ahşap tipte, isterseniz modern çelik yapılar kullanarak inşa edebiliyorsunuz. Yaptığınız pistleri de daha sonra kullanmak için kaydedebiliyorsunuz. Bu işin acemisi olduğumdan bir ümitle kaydedilmiş dosya var mı diye baktım ve şansım yaver gidip hem ahşap hem de çelik birer tane örnek dosya buldum. Screenshot'lar da zaten bunlar kullanılarak alındı.

Hayır, kendim birşeyler yapayım dedim ama rayların geri dönüş kısmının binaya girişini bir türlü tutturamayınca bu işten vazgeçiverdim. Neyse, tasarım aşamasında pisti tamamlamadan bile olsa denemeye başlayabiliyorsunuz. Eğer başarıyla tamamladıysanız, bu kez paşa paşa arabaya oturup gezintiye başlıyorsunuz. Şahsen Amerika'da veya başka bir ülkede gerçek bir Roller Coaster'a binmedim (bizdeki lunaparklar hariç
smile.gif
, ama filmlerden veya şurdan burdan gördüğüm kadarıyla hız ve düşme hissini size oldukça iyi yaşatan bir eğlence aracı bu sistemler. Oyunda test ederken dikkat ettiğim ilk şey ise bu hızı hissedip hissedemeyeceğim oldu ve sonuç malesef hayal kırıklığı. Bundan sonra oyunla ilgili yapmam gereken tek şey ise bir inceleme yazısı hazırlamaktı.

Oyunun grafiklerinin hiç bir ekstra yanı yok, çok sıradan. Hatta oyunun DireckX 5 (evet 5) kullandığını da düşünecek olursak, kullanılan teknolojinin de epey eski birşey olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Oyunda zaten ne bir konu, ne de bir amaç var. Sanki ilkokul öğrencilerine "temel roller coaster pistleri ve prensipleri" dersi vermek için hazırlanmış bir oyun gibi. Hiç bir ekstra yanı yok. Gece, gündüz, ahşap, çelik pistler ve araba sayısı dışında ayarlayabildiğiniz fazla seçenek bile yok. Daha fazla detaya giremeyeceğim, çünkü hatırladıkça sinirim bozuluyor.

Bu yazıyı keşke daha önce yazabilseydim diyorum, çünkü almakla düştüğüm hataya sizlerin de düşmesini önlerdim diye düşünüyorum. Unutmadan, internette bu oyundan hiçbahsedilmiş mi acaba diye bir gezindim ve oyunun yapımcısı tarafından hazırlanmış site dışında doğru düzgün bir yer bulamadım. Ancak meraklılarına Roller Coaster oyunları ile ilgili bilgi sağlayacağını düşündüğüm bir site buldum, buraya bir bakın isterseniz. Bu sitede bu tipte kaliteli oyunların bulunduğunu da göreceksiniz. Sonuç olarak eğer almadıysanız merak edip de sakın almaya kalkmayın, paranıza yazık...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.