Root nedir? Android telefonunuzu neden rootlamalısınız?

Umutsuz78

Anka Team Junior
3 Ocak 2020
455
158
eFwAM4WXhu.png

Forumumuzda yayınladığımız dökümanlar kapsamında en çok bizlere iletilen soruların başında root nedir, android telefonumu neden rootlamalıyım soruları geliyor. Root yetkilerine sahip olmanın ne demek olduğunu, root yetkileriyle neler yapabileceğinizi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Not :Yazımıza başlamadan önce telefonu root etmek garanti kapsamı dışına çıkmasına sebep olabilir bu konularda bilgi sahibi değilseniz yapmanızı tavsiye etmiyoruz

aoec1bw.jpg

2bWoAXtnij.gif

Android root nedir?
Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Android işletim sisteminde root, tam yetkili kullanıcı yani yönetici anlamına gelmektedir. Windows işletim sistemlerindeki “administrator” kavramıyla eş anlamlı bir kelimedir. Root, yani yönetici yetkilerine sahip olarak telefonunuz üzerinde tam kontrol sağlarsınız ve sadece kullanıcıların değil aynı zamanda yöneticilerin yapabileceği işlemleri de yapabilirsiniz.

2bWoAXtnij.gif

Android telefonumu neden root yapmalıyım?
Cihazınızınızı ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirmek ve cihazınızın gerçek potansiyelini ortaya çıkarabilmek için root yetkilerine sahip olmanız gerekmektedir. Telefonunuzda root yetkilerine sahip olarak yapabileceklerinizden bazıları :

• Cihazınızın açılışı sırasında başlamasını istediğiniz ve istemediğiniz uygulamaları seçerek performansını artırabilirsiniz.
  • Cihazın çalışan sistem uygulamalarını yönetebilirsiniz. Böylece kullanmadığınız servisleri kapatarak pil ömrünüzü uzatabilirsiniz.
  • Cihazınızın mobil ağı (3g) ya da wireless bağlantısı için ayrı ayrı farklı dns’ler atayabilirsiniz.
  • Cihazınızla birlikte gelen ve kaldırmaya yetkiniz olmayan tüm uyguları kaldırabilirsiniz. Böylece pil ömrünüz uzar ve cihazınız hızlanır.
  • Cihazınızdan Windows 8, Windows 7 ya da Linux gibi işletim sistemini boot ederek kullanabilirsiniz. Yani telefonunuzdan istediğiniz işletim sistemini çalıştırabilirsiniz!
  • Cihazınızın işlemcisi ve ekran kartı üzerinde ihtiyacınıza göre düzenleme yapabilirsiniz. Pil ömrünü artırmak için işlemci frekansını düşürebileceğiniz gibi yüksek kalitede grafiklere sahip oyunlarda performansı artırmak için ekran kartınızı overclock edebilirsiniz.
  • Root yapılmamış cihazlara yüklenen uygulamalar daha sonra kaldırıldığında aslında tam olarak cihazınızdan temizlenmemiş olabilir ve cihazınız aylar içerisinde yükleyip kaldırdığınız uygulamalardan ötürü yavaşlar. Root yapılmış bir cihaz ile uygulamaları tam anlamıyla kaldırabilirsiniz.
  • Cihazınızı gerçek anlamda mobil bir web sunucusu olarak kullanabilir ve projelerinizi yanınızda taşıyabilirsiniz. Android cihazınız üzerine Php, MySQL ve Apache kurmak çocuk oyuncağı olacaktır!
  • Cihazınızın dahili hafızasındaki uygulamaları Titanium Backup gibi uygulamalarla hafıza kartınıza taşıyarak oradan çalıştırabilirsiniz.
  • Cihazınıza yüklediğiniz oyunların ayar dosyaları üzerinde küçük düzenlemeler yaparak hile yapabilirsiniz.
2bWoAXtnij.gif

logo.png

DogAnLi

Yeni üye
24 Tem 2022
11
6
Andromeda
Android linux tabanlı bir işletim sistemiyse APK lar ve Android'de çalışan uygulamalar linux ve türevi işletim sistemlerinde çalışabiliyor olması için birşeyler yapılabilir mi

Umutsuz78

Anka Team Junior
3 Ocak 2020
455
158
Android linux tabanlı bir işletim sistemiyse APK lar ve Android'de çalışan uygulamalar linux ve türevi işletim sistemlerinde çalışabiliyor olması için birşeyler yapılabilir mi
Konu hakkında aşağıdaki linkte yeterli açıklama yapılmış inceleyebilirsiniz

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.