RSA Algoritması Nedir ? Nasıl kullanılır ?

SariyerBurak

Yeni üye
8 Tem 2023
42
10
Esenyurt
İlk öncelikle selamın aleyküm, size bu konuda kriptografinin en karmaşık ve bana göre en güvenli şifreleme yöntemlerinden biri olan RSA alogritmasını inceleyeceğiz . Aşağıdaki adımları izleyerek sizde elinizdeki metini RSA algoritması ile şifreleyebilirsiniz.

Adımlar :

Metinimiz bu örnekte THT olsun.
Bu metini ASCII olarak çevirmemiz lazım.
Bu yüzden : ASCIImetin = 84 72 84 .
ASCIImetin değişkeni 3 parçadan oluşup bunlar decimalde bir harfi veya işareti temsil edecektir.

p ve q olmak üzere iki tane asal sayı seçiyoruz.
p = 2, q = 7 olarak kabul edelim (Normalde bu sayılar büyük sayı olarak seçilir fakat ben örneklemek amacıyla küçük seçtim.)

x = p.q
x = 2.7
x = 14'dür

φ(x) = (p-1) . (q-1)
φ(x) = (2-1) . (7-1)
φ(x) = 6'dır (Bu değişken normalde n olarak alınır fakat forumdan kaynaklı x olarak kabul ediyoruz)

Bir açık anahtar seçilir (e) = 1'den büyük φ(x) den küçük bir asal sayı
e değişkenini 5 olarak alalım

Değişkenler Hazır Olduğuna Göre Şifrelemeye Geçelim :
Şifrelenmiş metin = (ASCIImetin)^e(mod n)
Şifrelenmiş metin = (ASCIImetin)^5(mod 14)
Eğer anlamadıysanız şöyle açıklayayım, metinimizin ASCII versiyonundaki her parçayı taban olarak alıp değişkenimiz olan e'yi üs olarak alıyoruz
Örn : ( 84^5 mod 14 ) ( 72^5 mod 14 ) ( 84^5 mod 14 )
Birinci Harf İkinci Harf Üçüncü Harf
Verdiğim örnekte şifrelenmiş metin : 9 8 9

Şifrelenmiş Metini Çözmek (Deşifleri Metine Ulaşmak) :
Şifrelenmiş metni çözmek için özel anahtar (x) gereklidir. Özel anahtar d, e*d ≡ 1 (mod φ(x)) olacak şekilde hesaplanır.
d'yi hesaplamak: e * d ≡ 1 (mod φ(x)) denklemini çözerek d'yi buluyoruz. Burada d = 5 olacaktır çünkü (5 * 5) mod 6 = 1.

Deşifreli metin = (Şifrelenmiş karakter^d) mod x
Deşifreli metin = (Şifrelenmiş karakter^5) mod 14

Örn:
Birinci şifreli karakter (9^5) mod 14 = 4
İkinci şifreli karakter (8^5) mod 14 = 10
Üçüncü şifreli karakter (9^5) mod 14 = 4
Orijinal metin ASCII değerleri: 84 72 84
ASCII değerlerini metne çevir: "THT"

Bu konu için yaklaşık 1 saatlik bir araştırma yaptım inşallah size yardımı dokunmuştur, ihtyacınız olabilecek araçlar ve dosyalar aşağıdadır.

Sayılar büyük olabileceğinden dolayı size yardım olarak birkaç tool bıraktım

Üs Hesaplama : Üslü Sayı Hesaplama - HESAPLAMA.NET

Mod Hesaplama : Mod Alma Hesaplama

Eğer anlatımım yetersiz gelmişse şu dosyaya bakabilirsiniz

Son düzenleme:

BayZorro

Katılımcı Üye
4 Tem 2013
471
48
Everywhere
Konu çok özensiz ve ne nedir? belirli değil. Detaylı bir şekilde düzeltiniz konuyu. Ek olarak özgün konu hazırlama rehberini okumanızı tavsiye ediyorum

SariyerBurak

Yeni üye
8 Tem 2023
42
10
Esenyurt
Konu çok özensiz ve ne nedir? belirli değil. Detaylı bir şekilde düzeltiniz konuyu. Ek olarak özgün konu hazırlama rehberini okumanızı tavsiye ediyorum
Açık olmadığını anladım fakat konu RSA Algoritması forumda bunla alakalı birşey bulamayınca bende atmak istedim . Konuyu daha anlaşılabilir olarak düzeltiyorum

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.