Sadece 1 Haftada Bronze to Diamond (Ayrıntılı) (Abartılı Bir Şekilde Ryze İçerir)

THTFurkan

Üye
8 Kas 2015
120
0

Merhaba arkadaşlar size yaklaşık sadece 1-2 aylık tecrübemle detaylı bir şekilde Bronz liginden Diamond ligine kadar yükselmeyi anlatacağım.

Başlamadan önce dikkat edilecek noktalar;

-Asla ve asla taşıma potansiyeli düşük olan şampiyonlarla oynamayın, unutmayın biz programı eğlenmek için değil lig yükseltmek için kullanıyoruz.

-Teamfight'larda yüksek ve alan hasarı verebilecek şampiyonları tercih edin. (Ryze, Xerath, Syndra, Kalista+Runaan, Cassiopeia, pek fazla tavsiye etmesemde Katarina)

-Nişancı iseniz seçimize çok dikkat edin. Graves, Caitlyn, Jinx, gibi şampiyonlar oyunu asla bir Vayne ve Kalista gibi taşıyamaz. Alternatif olarak Corki seçimini de yapabilirsiniz. (İyi pozisyon alırsanız Jinx ve Caitlyn belki yapabilir fakat late için Graves çok zayıf kalır.)

-Toplane'ye mutlaka ve mutlaka yapılabilecek en iyi tercih olan Ryze'yi seçiyoruz. Eğer banlandı ise Cassiopeia seçiyoruz. Eğer oda banlandı veya karşı takım tarafından alındıysa, pek önermesemde vayne seçiyoruz. Önermeme sebebim early'de uzaktan dürtebiliyor fakat kafa kafaya trade'lerde saldırı hızınız düşük olduğu için kaybetme şansınız çok yüksek.

-Orta koridorda da ilk tercihimiz Ryze olsun. Eğer banlandı veya karşı takım tarafından alındıysa Xerath seçimini yapıyoruz. (Banlanma veya picklenme ihtimali düşükte olsa eğer Xerath'ı da pickleyemediysek Syndra veya Cassiopeia seçimini yapabiliriz. Tercihinize kalmış.

-Jungler rolünde pek fazla oynamasanda ilk olarak yine Ryze'yi öneriyorum. Jungle dönme potansiyeli fazlasıyla yüksek Gank'larımızda oldukça etkili olacaktır. (Biliyorum saçma gibi düşünüyorsunuz fakat oynayınca anlayacaksınız. Eğer Ryze'yi pickleyemediysek Lee Sin alıyoruz ve early'de oyunu karşı takım için cehenneme çeviriyoruz.

-Destek rolüne üstte önerdiğim 3 lane de olduğu gibi yine Ryze seçiyoruz. Neden Ryze'ye bu kadar taktın diye soracak olursanız. Takımımızda Ryze olduğu zaman kazanma oranımız %50-60'larda iken %80-90'a kadar çıkabiliyor çok güçlü bir şampiyon. Ryze'yi seçemezsek şu sırayla pick yapıyoruz. Morgana > Thresh > Janna > Blitzcrank.

Sadece bu 3 şampiyon ile yükseldiğimden dolayı diğerlerinde fazla ayrıntıya girmek istemiyorum.

Küçük detaylarımız bu kadar. Şimdi hangi ligden hangi şampiyon ile rahatça sıyrılabiliriz bunları öğrenelim;

BRONZ VE GÜMÜŞ LİGLERİ

Öncelikle Bronz ve Gümüş liginden başlıyoruz. Hepimizin korkulu rüyası olan içinde her türlü oyuncu olabilen 2 ligden bahsediyoruz. (Bazıları gerçekten bu 2 ligi haketmiyor bazıları ise haketmediğini düşünüpte bu 2 ligde olmayı en çok hakeden kişilerden oluşuyor. Bu 2 ligdeki bütün oyuncular bu liglerde olduğunu haketmediğini düşünür.)

Bu liglerdeki oyuncuları tanımlarsak oldukça uyumsuz, harita hakimiyeti yok denecek kadar az, objektiflerde ve global görevlerde, minyon kesmekte oldukça kötü. Her türlü küfürü, hakareti ve sataşma laflarını duyabileceğiniz yerlerdir Bkz. (Adres ver lan!, Telefonumu veriyorum ara!, Skypemi veriyorum yiyosa ekle!)
Aslında en basit sıyrılabileceğimiz liglerdir. Çünkü bu liglerde kimse Ryze'nin gücünü bilmez. Yasaklamaz ve karşısında nasıl oynayacağını asla bilmez. Üst, aşağı(support), orta koridor ve orman için ilk seçimimiz Ryze amca olacak.

Oyuna giriş aşaması;

-Seçim ekranında eğer bir kişinin veya bir çok kişinin troll, feeder olduğunu anlatıysanız dodge atmaktan çekinmeyin. Unutmayın o kişilerle girdiğiniz oyundaki bütün zaman sizin 10-15 LP'nizi ve hayatınızdan yaklaşık 25-30 dakika çalacak.

-Seçim ekranında koridorları paylaştıktan sonra oyun içinde herkesi blokluyorsunuz. Unutmayın onlar oyunun en düşük liglerinde ve size chat'ten söyleyecekleri hiç bir şeyin yararı yok. Objektiflere vb. herşeye siz kendiniz karar verip onları peşinizden sürükleyeceksiniz. Eğer herkesi bloklamazsak chat'teki sataşma, hakaretleri görüp moralinizi bozabilirsiniz.

Ryze oyun öncesi;

Tavsiye ettiğim eşya dizilimi:

Kabiliyetlerimiz:

Rünlerimiz:

Orta koridorumuz için seçmemiz gereken büyüler:

Ryze ile koridor aşaması (Üst, orta koridor ve alt koridor):

-Safir Kristal ve 2 adet can iksirimizle koridordayız. (2 Can iksiri seçmemizin sebebi zaten mana değerimiz oyuna başladığımızda bu eşyayla birlikte 700-800 civarı olacağı için ilk kanı döktüğümüzde manamızın dörtte biri hala mevcut kalacak.

-Öncelikle lanemiz'de 3 level'e kadar rakibimizin bize göre üstünlük kurup agresif oynamasını sağlıyoruz. (Unutmayın karşımızdaki oyuncu Ryze'nin gücü hakkında bilgiye sahip değil veya zayıf.

-3 level olduğumuz an 3 stack biriktiriyoruz Q'nun cd'sinin dolmasını bekliyoruz ve aksiyon başlıyor. Combomuzu kullanıyoruz ve rakibimizin canı full olsa bile rahatça ilk kanı döküyoruz ve rakibimiz daha sıçrasını bile kullanamadan saf dışı bırakıyoruz.

-Koridora Tanrıça'nın Gözyaşı, 1 Görüş Totemi ve birkaç iksir ile geri dönüyoruz.

-Rakibiniz artık sizin gücünüzü bir nebze anlamıştır ve uzakta durmaya başlamıştır bile. Stack'inizi yeniden 3'e kadar getiriyoruz ve sıçramızı kullanarak onu bir kez daha yine sıçrasını kullanamadan öldürüyoruz.

-Sık sık rakibinizin boş anını yakaladıkça bu olayı tekrarlıyoruz ve fed (güçlenmiş) hale geliyorsunuz. Ardından haritada dolaşarak koridor aşamasını bitirebilir ve karşı takımı domine edebilirsiniz.

Ryze ile orman:

-Avcı Palası ve 2 can iksirimizle gromp'un doğacağı yerde tam gromp'un doğacağı zamana kadar ayarlayıp Q skilimizi stackliyoruz. Kurbağa doğduğunda stackimizin 4 olması lazım ve Q skilimizi kullanarak gromp'u başlatıyoruz. Ve jungle dönerken bu avantajdan sürekli yararlanıyoruz. (Bunu bilmek size Jungle dönerken size çok ama çok büyük avantaj sağlayacaktır.)

-Mavi güçlendirmemizi alıp kurtlarıda öldürdükten sonra orta koridora doğru gidiyoruz (Canınızın düşük veya yüksek olması fark etmez). 3 stack yapıyoruz ve artık karşımızdaki orta koridor oyuncusunu gözümüze kestirdik. Tereddüt etmeden sıçramızı atıyoruz ve rakip henüz üstünden şaşkınlığı atana kadar düşmüş oluyor ve orta koridorumuza çok büyük bir avantaj sağlıyoruz.

-Gerisi size kalmış oyunun gidişatına göre orman dönebilirsiniz veya koridorları domine edebilirsiniz.

EĞER RYZE AMCA'YI PİCKLEYEMEDİYSEK

-Xerath alıyoruz (Orta koridor, Üst koridor ve Destek)

-Fazla ayrıntıya girmeyeceğim sadece rakibimiz üzerinde dikkatlice pasifimizi kullanarak yetenek setimizle karşıdaki oyuncuya koridoru cehennem ediyoruz.

-Eşya dizilimi için tavsiye vermem doğru olmaz. Duruma göre çeşitli eşya dizilimlerini kullanabilirsiniz.

Altın'a basit bir şekilde geldiğimize göre artık alternatifleri görme zamanı geldi.

ALTIN LİGİ (MUTELERİ KALDIRIYORUZ)

Artık yavaş yavaş Ryze Amca'nın banlandığını görmeye başladık. Basit yerler bitti ve oynayacağımız sadece 3 heroyu öğrenmenin vakti geldi. Tercih sıramıza göre;

1- RYZE

Eğer bu şampiyonu alabildiysek Bronz ve Gümüş liglerde yaptığımızın aynısını yapıyoruz.Artık bu şampiyon için ek olarak anlatmam gereken birşey olmadığını düşünüyorum. Bu ligdekilerin de Ryze hakkında pek bilgili olduğunu söylersek yalan olur.

2- XERATH

Yine bronz ve gümüş liginde olduğu gibi Ryze Amca'mız yoksa zincir adam bizim ilacımız olacak. Her ligdeki oyuncu Xerath'ın gücünün farkındadır ve bütün liglerde Bronz ve Gümüş'ten çıkışta yazanları aynen uygulayacağız. Diğer liglerde Ryze ve Xerath'ın sadece ismini göreceksiniz.

3- VE ARTIK KARŞIMIZDA VAYNE

Bütün liglerde aynı taktik ile oynayacağız bu şampiyonu. Koridorumuza geldik. Sadece ve sadece minyon kesiyoruz. Karşıda ne olursa olsun hiç bir şekilde minyon kesmeyi bırakmayın. Bu şampiyonu oynarken en önemli şey minyondur.

-Peki ne zaman agresif olacağız?

Evet yukarıdada yazdığım gibi sadece minyon keseceğiz. Ta ki Mahvolmuş Kralın Kılıcı, Savaş Çizmesi ve Coşku'yu alana kadar. Bu 2.5 eşyayı aldığımızda artık agresifleşebiliriz ve büyük ihtimalle takaslardan biz galip çıkacağız. (Draven denen lanet istisna dışında)

-Koridor aşaması bittikten sonra takım savaşlarında güzel pozisyon alırsanız geride olduğunuz oyunu bile kaybetmeniz imkansız denecek kadar az ihtimalde.

Kabiliyetlerimiz:

Rünlerimiz:

Önerdiğim eşya dizilimi:

VE ARTIK PLATİN LİGİNDEYİZ ARTIK ELMAS OLMA VAKTİ GELDİ BİLE

Her zaman söylediğimiz gibi RYZE, RYZE, RYZE. Artık her oyunda Ryze Amca banlanacak ama hala bu şampiyonu oynama imkanımız var. Bu imkan riske dayalı.

First pickimize Ryze yasaklamamasını söylüyoruz ve büyük bir kumara başvuruyoruz. Eğer bu kumardan galip gelirsek Ryze gibi büyük bir koz elimizde olacak ve oyunu kazanma olasılığımız büyük bir ölçüde artacak. Eğer karşıya verdiysek karşısına gitmek bizim sorumluluğumuz olduğu için orta koridor ve üst koridora Ryze'nin tek ilacı olan Cassiopeia ile gidiyoruz. Bu durumu yaşamadığım için Cassiopeia oynamadım hesabımda da mevcut değil fakat Ryze ile oynadığım oyunlardan aldığım ders ile Ryze'nin ilacı kesinlikle Cassiopeia diyebilirim.

2. tercihimiz ve belki de bu ligde en çok oynayacağımız şampiyon. Evet hatırladınız, yeniden Xerath! (Karşıda Ryze olmadığını varsayarak söylüyorum) Yine karşıdaki oyuncuya koridoru cehenneme çeviriyoruz.

3. tercihimiz yeniden Vayne fakat bu liglerde bunu yapmak biraz riskli. Burdaki insanların oyun bilgisi yüksek olduğu için karşımızaDraven çekmeleri ihtimalinide göz önünde bulundurmamız gerekli.

Bu 3 Şampiyon ile çok rahat bir şekilde amacımız olan Elmas ligine çıkabiliriz.

Size Ryze için çok çok önemli bir strateji daha vermek istiyorum;

Ultiniz + Görkemli Zafer + Ghost ile müthiş bir engage başlatabilme yeteneğiniz var bunu lütfen kullanın.
ÖNEMLİ DETAY;

TAKIMINIZDA MORALİNİZİ BOZAN BİR OYUNCU VARSA VEYA KARŞIDAKİ İNSANLAR SİZİN SCRİPT OLDUĞUNUZU İFŞA EDİYORLARSA TAVİZ VERMEDEN BLOKLUYORUZ. EĞER CEVAP VERİRSEK OYUNA OLAN KONSANTRASYONUMUZ ALTLARA İNER VE KAZANMAMIZ ZORLAŞIR.

Sonlara doğru ayrıntıyı azalttım çünkü hem sizi baymak istemedim hem de başta verdiğim taktikleri üst liglerdede kullanabilirsiniz. İlk rehberimdi beni ciddiye alıp okuduysanız çok teşekkür ederim​

TrTorium

Uzman üye
29 Ağu 2015
1,455
0
uid=0(root)
1 Haftada Bronz'dan Elmasa Yükselemiyeceğini Gayet İyi Biliyorsundur O Elodaysan Dediklerinin Bazıları Doğru Ancak Çoğu Yanlış Böyle Bir Şey Olabilirmi Yok İlk Bunu Seçin Olmadıysa Şunu Gibisinden Bir Kişiye Şampiyon Önerebilirsiniz Fakat Oyundan Oyuna Değişken Bir Durumdur Counter Olayı Var,****'ya Olan Uyumsuzluğu Var vsvs..

1 Hafta Uyumadan Oynaman Lazım Deli Gibi Bronzdan Elmasa Çıkabilmek İçin Ben Zannetmiyorum Kardeşim O Kadar'da İyi Bildiğini Oyunu Al Kanıt İstiyorsan;

knQ7D7.png

Konunu Baltalamak İstemezdim Lakin Çok Yanlış Bilgi Var

ElimeS

Yeni üye
30 Ocak 2016
5
0
Beyler bu kadar önemli mi yav lig atlamak ben giriyorum eğlencesine seviyeli olsun yeter yensekte yenilsekte zevk almaya bakarım. Bu kadar kafaya takmamak lazım.

TrTorium

Uzman üye
29 Ağu 2015
1,455
0
uid=0(root)
Beyler bu kadar önemli mi yav lig atlamak ben giriyorum eğlencesine seviyeli olsun yeter yensekte yenilsekte zevk almaya bakarım. Bu kadar kafaya takmamak lazım.

Tabi Canım Zaten En İyisi O ama sinirlenmemek için(küfür etmek demiyorum) arkadaşlarınla girmek en mantıklısı hem aç Skype'ı güzel muhabbet dönüyor :trl

dorukyurdusen3

Katılımcı Üye
7 Ocak 2016
577
0
Kardeşim resimlerin linkleri bozuk sanırım gözükmüyor ve komboyu yazmamışsın sadece kombomuzu çekiyoruz ve ölüyor demişsin

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.