Sızma Testleri Sanal Makinadan Ana Makinaya virüs yayılımı

20 Haz 2023
2
1
Arkadaşlar herkese esenlikler diliyorum bir çok forum da araştırma yaptım fakat geçen diyenlerde var geçmez diyenlerde.Sizlere sormak istiyorum Sanal Makinadan Ana makinaya virüs bulaşma ihtimali var mı ? Fakat şu işlemleri yaptıktan sonra özellikle dosya paylaşımı kapalı,NAT mod üzerinden internet bağlantısı kurulu ve encrypted ile şifrelenmiş bir sanal makinadan bahsediyorum fakat bilgisayarım ethernet kablosu ile bağlı bu durumda sizce ana bilgisayara sızar mı ?

Şimdiden teşekkürler

rootibo

Kıdemli Üye
13 Mar 2023
2,169
1,460
Arkadaşlar herkese esenlikler diliyorum bir çok forum da araştırma yaptım fakat geçen diyenlerde var geçmez diyenlerde.Sizlere sormak istiyorum Sanal Makinadan Ana makinaya virüs bulaşma ihtimali var mı ? Fakat şu işlemleri yaptıktan sonra özellikle dosya paylaşımı kapalı,NAT mod üzerinden internet bağlantısı kurulu ve encrypted ile şifrelenmiş bir sanal makinadan bahsediyorum fakat bilgisayarım ethernet kablosu ile bağlı bu durumda sizce ana bilgisayara sızar mı ?

Şimdiden teşekkürler
Merhaba virus sizar kardesim eger dosya paylasimi aciksa gecer virus ancak kapaliysa merak etme gecmez virus felan :)

rootibo

Kıdemli Üye
13 Mar 2023
2,169
1,460
Sağol üstat onların hepsi kapalı ama sorun şu aslında şimdi benim deneme yapmam için internet bağlantısının açık olması gerekiyor.Korkum şu oradan bir sızıntı olur mu çünkü ethernet kablosu ile bağlı pc
merak etme dosya paylasimi kapaliysa hicbirsey olmaz eger dedigim konu yardimci olduysa cozuldu atarsan cok mutlu olurum

'Anka

Basın&Medya Ekibi Deneyimli
8 Eyl 2021
3,524
2,668
Sanal makinadan ana makinaya virüs bulaşma ihtimali oldukça düşüktür. Sanal makineler, ayrı bir işletim sistemi olarak çalışır ve bu işletim sistemi üzerinde gerçekleşen virüsler, genellikle sadece sanal makine içerisinde kalır. Sanal makinenin dosya paylaşımı kapalıysa, NAT mod üzerinden internete bağlandığı için doğrudan ana bilgisayara erişimi yoktur.

Ancak bu tür ihtimaller tamamen sıfır değildir. Eğer sanal makinada internet kullanırken güvenli olmayan veya şüpheli kaynaklardan dosya indirir, güncellemeler yapmaz ya da bilinmeyen sitelere girer, virüs bulaşma riski artabilir.

hoaydar

Ar-Ge Ekibi
18 Ocak 2023
495
427
/system32

Şimdiden teşekkürler
Dosya paylaşımı kapalı ise korkulacak bir durum yok rahat olabilirsin

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.