sanal sunucu açarken dikkat edilmesi gerekenler!!

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yard.
5 May 2020
2,296
1,292
K E R K Ü K
Selamlar bendeniz Özgür Abiniz/kardeşiniz
Vaktinde benim birsürü sanal sunucu kurdum. birsürü ddos yedim
ama hepsinden önemlisi dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var sizinle paylaşmak isterim.

1- hostinge dikkat edin
hostingte vergi levhası varmı, yer sağlayıcı belgesi varmı diye dikkat etmelisiniz.

2- hostingi deneyin
sürekli iletişim halinde olmalısınız, telefon, mail yolları ile iletişim kurun. güzel hizmet verip sakince konuşuyorlarsa
o hostingten bi zarar geleceğini düşünmem :)

3- lokasyona dikkat edin
türkiye lokasyon sunucularda daha az ping görülecektir, yurt dışı lokasyon sunucularda ping fazla olur ve
kazık yeme riskiniz, dolandırılma riskiniz artar.

4- forumları ineceleyin
Webmaster Forumlarında konu açarak hosting hakkında bilgi alın.

5- oyun sunucusu açacaklara dikkat!!
oyun sunucusu açacaksanız, ve fivem gibi kalabalık sunucu açacaksanız, ram ile cpu yüksek olmalı (14gb ram 8cpu v.b)

6- internet hızı ve altyapı
hostingin bölgesindeki altyapıyı araştırın, internet hızının yüksek olmasında fayda var, ping v.b girmemesi için ideal olacaktır

7- MySQL Veritabanı – MsSQL Veritabanı
Günümüzde en çok kullanılan veritabanı yazılım biçimi MySQL’dir.
MsSQL= Microsoft’un veritabanı sistemidir. .ASP veya .ASPX ile hazırlanan/yapılan web siteler de MsSQL veritabanı
seçmelisiniz. Bunlarla uyumlu İşletim sistemi Windows’tur.

9- Linux mu – Windows mu
WordPress ve Joomla gibi İçerik Yönetim Sistemleri ile OpenCart gibi E-Ticaret site kurma programları Linux işletim sistemi
ile uyumlu çalışır.
Cpanel – WHM: Linux uyumlulardır. En çok tercih edilen yönetim panelidir.
Plesk Yönetim Paneli: Windows ve Linux da kullanılabiliyor.
Maestro panel: Yalnızca Windows sunucular da kullanılır.

10- Aylık trafik kotası
Sürekli kota problemi yaşamamanız için web sitenizin aylık ortalama trafiğini belirlemelisiniz.
Muhtemelen duymuşsunuzdur bazen bir site çöker veya yavaşlar işte bunun nedeni o sitenin aylık trafik kotasını aşmış
olmasından veya o sitenin CPU, RAM kapasitelerinin yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır.

11- DDoS saldırıları
ddos programlarının saldırılarını engeleyemezsiniz, ama güçlü bir duvar ile kısmen engellenebilir.
ücretsiz olan CloudFlare koruması bildiğim en iyi ücretsiz korumadır. ha siz derseniz en iyi korumayı alıcam.
radore veri merkezi olan hostingleri tercih edin. uyuşuyorsa ubuntu işletim sistemini kurun.

12- ISO 27001
Bilgi güvenliği deyince akla ilk gelen ISO27001’dir.
Kurumsal firmaların müşteri bilgilerini daha hassas ve sistematik bir biçimde korumasını sağlayan yönetmelikleri içinde
barındırır. Verilerinizin yüksek standartlarda muhafaza edilmesini sağlar.

Eğer Unuttuğum birşey varsa veya aklınızda kalan birşey varsa yazmayı unutmayın, cevaplandırmaya çalışacağım
sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.