Siber Güvenlik Öğrenebilmek İçin Nereden Başlamalıyım?

Vüsal Bayramov

Yeni üye
11 Kas 2021
9
0
merheba turkhackteam uyeleri ve yoneticileri .yazdigim uzere siber guvenlik ogrenmek istiyorum.universitede bu konu uzere okuyorum.Siz bana nerden baslamayi onerirsiniz? ve ya udemy dersleri varsa sizde benimle paylasirmisiniz,lutfen.

n0rkeyysx

Katılımcı Üye
17 Kas 2021
297
148
merheba turkhackteam uyeleri ve yoneticileri .yazdigim uzere siber guvenlik ogrenmek istiyorum.universitede bu konu uzere okuyorum.Siz bana nerden baslamayi onerirsiniz? ve ya udemy dersleri varsa sizde benimle paylasirmisiniz,lutfen.
Okuluna gidiyorsun temel için o yeterli.
Zaten üniversitele uzman yapmak yerine temel attırıyor ondan dolayı ek bir şeye gerek yok.

Hunter5x

Üye
21 Kas 2021
164
65
Birmingham
Öncelikle Assembly, C, Python gibi dilleri temel düzeyde yanına HTML, SQL vs. en azından yazamasan bile okuyup anlayacak seviyede bilmen işini hızlandıracaktır. Sonrasında web penetrationa bakmanı öneririm. İşin ofansif tarafını öğrendikten sonra artık olaylara defansif yaklaşmaya bakmalısın. Reverse engineering olsun işte uygulama güvenliğini sağlama vs vs. Kısacası önce bir miktar programlama bilgisi ve tool kullanma bilgisi, daha sonrasında önce ofansif sonra defansif olacak şekilde bir yol izlemeni tavsiye ederim.

icehead

Uzman üye
19 Şub 2022
1,137
833
dostum merhaba, öncelikle kendine güven sonra ise iş hayatında kullanılan teknolojileri öğren misal c#,java,html,sql bu gibi sistemler yaşamda çok kullanıldıkları için bu sistemlerde yazılanlarda güvenlik testleri gerçekleştir.
devamında işletim sistemleri çok önemlidir bir sistemi kırmak istiyorsan o sistemi iyi bilmelisin(bu yazılımcılar içinde önemli)
sonrası ise CFTler çözmek(hacker yarışması gibi düşün) ve ingilizce öğrenip bol bol kitap okumak.
ben şahsen cft çözmüyorum daha çok yazılım ve ağ temellerim var ama belki birgün başlarım.

CasPeRAB

Uzman üye
7 Kas 2021
1,146
461
TR❤AZ
İlk önce programlamayı öğren Python veya Linux iyi bir başlangıç olabilir ve bunun hakkında çoğu sitede bilgilendirme yazıları var

'Creative

Kıdemli Üye
16 Mar 2017
3,246
92
herkes hazır cevabı yapıştırmış öncelikle siber güvenlik alanını bi oyunun bölümleri gibi düşün sen daha sanırım 1.bölüm 1.seviyesin ilk olarak yapman gereken şey google gibi bulunması zor bir nimetten yararlanmak olacaktır siber güvenlik nedir ve alanları diye arattıktan sonra bi yol haritası veya yan dallarını göreceksin kısaca anlatmam gerekirse siber güvenlik al eline kaliyi saldır değil yada öğren js yi sız babam sız da değildir bu tip saçma temel ve banal bilgilerden kaçın. Google da arattıktan sonra ilerleyeceğin veya başlamak istediğin alanı söyle ( network, web, yazılım, sızma işlemleri vb) yardımcı olurum yada oluruz. Tavsiyem web üzerine araştırmalar yaparak başla bir web sitesinin çalışma mantığı nedir vb vb. örnek;

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.