Siber Terörizm Nedir ?

8boyusm.png

Terör örgütleri az sayıda insanın barındığı kırsallarda ve bir yandan şehir ve kentlerde terör faaliyetlerini devam ettiriyorken diğer yandan kendileri için yeni bir alan bulup, Siber alanlarda da faaliyet göstermeye başlamışlardır, ve bunun adı da Siber Terörizm Olmuştur

Bu izlenimde Siber Terörizm, belirli bir politike ulaşabilmek için bilgisayar sistemlerinin bireylere ve mallara karşı, bir hükümeti veya hükümetin toplumunu psikolojik yıldırma, ve baskı üzerinde tutma amacıyla uygulanmasıdır.

Siber Terörizm, devletler açısından ele alınan önemli bir yapı alan bankacılık sistemlerinin çökertilmesi, insanlara ait hesapların hacklenmesi(Ele geçmesi), devlete ait gizli bilgilerin bu yolla ifşa edilmesi, resmi ve sivil internet sitelerinin ddos yolu ile çökertilmesi gibi birçok faaliyet yapılabilmektedir.
Siber Terörizm'in anlamı, ortak bir şekilde kabuledilmiş tanımı bulunmadığından, sonuçlanmasının kesin bir tarihi olmayan kavramolarak kabuledilmektedir.

Terörizm tanımı ve bu tür saldırı türlerinin sayısal konumlarda gerçekleştirildiği göz önünde düşünüldüğünde Siber Terörizm: İnsanların veya devlet toplumların Maddi ve Manevi güvenliğini riske atmak veya zarar vermek için harekette bulundukları, sayısal uygulayım bilimi ve platformlara gerçekleştirilen saldırılar olarak tanımlanabilir.

8boyusm.png

Siber Terörizm kapsamındaki saldırılar genel olarak beş farklı kategori olarak incelenmektedir:

1- Saldırı: Siber Dünya üzerinde ki teröristin temel amacı bir Bilgisayar Ağına erişerek bilgi elde etmek ya da Sistem içerisindeki bilgileri değiştirerek diğer tarafa karşı avantaj elde etmek istemektir.

2- Tahribat: Siber Terörist Bilgisayar sistemlerini yok etme veya zarar vermeye yönelik hareket eder. (2007 Estonya saldırıları örneklerden bir tanesidir.)

3- Dezenformasyon: Saldırıların amacı söylentiler ile hedef devlet içerisinde korku ve kaos ortamı yaratmaktır.

4- Hizmet Dışı Bırakma: Bu tip Saldırıların amacı çevrimiçi bilgisayar sistemlerini kilitlemektir.

5- Web Sitelerini Tahrif Etme: Bu tip saldırılarda ise amaç web sitelerini bozmak ya da tahrif etmektir. Temel amaç web sitesi içerisindeki bilgileri tahrifederek terör örgütlerinin propagandasını yapmak için elverişli hale getirmektir.

8boyusm.png

Siber Terörizm'i Nasıl İhbar Edebiliriz?

Bu kısımda, Osint konuşacak ;) o yüzden kemerlerinizi sıkı bağlayın.
İlk olarak, terör propagandası yapan bir şahısı Emniyet Genel Müdürlüğüne E posta yolu ile ihbarlayacağız, bunun için bize Sarı Torba içine girebilecek Terör Yandaşı gerekiyor, onuda dork veya hashtag yardımı ile bulacağız. :)

İlk önce dork ile bulmayı göstereceğim, sonrasında hashtag ile bulmayı..

Dork ile bulmak için, google arama kısmına dork girmemiz gerekiyor, ben böyle bir dork yarattım kendime, facebook üzerinden bulmak istiyorum.

site:facebook.com intext:#pkk

Dork nedir bilmiyorsanız, bu makaleyi okuyabilirsiniz: What is a Google dork query and how to protect yourself?

Şimdi, ben üst kısımda görmüş olduğunuz dork'u google'in arama motoruna yapıştırıyorum ve aramaya başlıyorum

yJ9ZbH.png

Evet, dork ile arama yaptım, ve karşıma böyle sonuçlar geldi bu sonuçlar karşısında, ilk başta ki çıkan sonuçu seçiyorum.

Ve karşıma böyle bir gönderi ekranı geliyor

yJfxGv.png

Şimdi, burada görüyoruz ki, gönderiyi paylaşan hesap kürdistan destekçisi bir hesap, ve takipçisi fazla olan bir hesap, bunun daha önce ihbarı yapılmış olduğunu var sayarak, bu hesabı ihbarlamayı es geçiyorum, ve beğenilere, yorumlara bakıyorum, daha fazla terör yandaşı kişileri yakalamak için.

Yorumlara baktım, ama pek bir destekçi bulamadım, yorumların çoğunda Terör Karşıtı Yurttaşlarımız bulunuyordu,
O yüzden yorumları es geçiyorum konu'da, direk olarak beğenilere gidiyorum, ve emojilere giriyorum.

yJfBhA.png

Evet, bu kısımda konunun alaka seviyesine bakarak emojileri değerlendiriyorum, mesela bu gönderi bir pkk terör örgütünün yöneticisinin Türkiye Cumhuriyeti üzerinde yakalandığını var saymış, bu yüzden bu gönderiye gelen emojiler içerisinde daha çok gülme, kalp emojilerine değilde, üzgün tarz'ı emojilere dikkat ediyorum.

Şimdi, üzgün emojisine girdiğimde karşıma 3 şahıs denk geliyor, bu 3 şahısın profillerine baktığımda, ve ayrıyetten farklı sosyal medya hesaplarını aradığımda, elimde pek terör yandaşı sayılmalarını gerektiricek kanıtlar gelemiyor maalesef. O yüzden diğer emojilere göz atıyorum.

yQh1hP.png

Kızgın emojilere denk geldim burada, iki şahıs duruyor karşımda, bu iki şahısın profillerine bakıyorum ve sadece "Hekim Tahsin Resit" isimli şahısın Terörizm ile bir bağlantısı olduğu belirlendi, "Cemil Kaya" isimli şahısın da alakası var gibi duruyor, lakin tam bir kayıt olmadığı için kendisini rapora dahil edemeyeceğim.

Şimdi, "Hekim Tahsin Resit" isimli bu şahısı [email protected] emailine şikayette bulunacağım.

g33cfbj.png

Evet, şikayet dilekçem böyle, bu dilekçeyi e posta yolu ile EGM'ye yolluyorum.

8boyusm.png

Şimdi, hashtag ile Terör Yandaşlarını bulmaya geldi sıra, Facebook arama kısmına "#kurdistan" hashtag'ini yazıp aratıyorum, ve karşıma terör propagandası yapan kişiler illa ki çıkacaktır, diye aşağılara kaydırmaya başlıyorum.

Ayrıca, hashtag nasıl bulabilirim diye düşüncelere kapıldıysanız, bu web siteden hashtag üretip arama yapabilirsiniz. AI Facebook Hashtag Generator [100% FREE - No Login required] — Scrip AI

ri5qw53.png

Evet, karşıma terör yandaşı bir şahıs çıktı, şimdi az önce yaptığım gibi bu şahısın bilgilerini araştırıyorum ve e posta yolu ile bilgilerini yollamak için txt'ye kaydediyorum.

kf7sbd8.png

Ve bu kadar, bu ihbarı da tamamlayıp, e postayı gönderiyorum. Herşey bu kadardı, umarım birşeyler öğretebilmişimdir. İyi forumlar.

8boyusm.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.