🔹 Sıfırdan İşletim Sistemi Geliştiriyoruz #2 - Hesap makinesi

"Xale

Katılımcı Üye
16 Eki 2020
442
20
Herkese merhabalar bugün sizler ile işletim sistemi geliştiriyoruz serimizin ikinci bölümü ile karşınızdayım, başlayalım. Bu seri ile DOS işletim sistemi geliştireceğiz.

Sistemimizi yaparken kullanacağımız programlama dili:

- C#

Bize gereken program ve eklentiler:

- Visual Studio 2019 // Kodlarımızı yazacağımız program.
- Cosmos // İşletim sistemi yapmak için kullanacağımız Visual Studio eklentisi
- VMWare Workstation Player

Hadi başlayalım.​

Öncelikle Visual Studio ve VMWare Workstation Player programlarını indirin. (İnternetten bulabilirsiniz.)​

Sonra, aşağıdaki linkten Cosmos eklentisini indirin:​

Şimdi, bir Cosmos Kernel projesi oluşturun ve başlayalım.​

guz11u.jpg

Önemli not:
Sistemimizde maalesef Ğ,ğ Iı, Çç, Öö, Üü gibi Türkçe karakterler çalışmıyor, sistemimizde o karakterlerin yerinde ? yazıyor. Bunun nedeni, eklentinin Türkçe karakter desteklememesi.​

O zaman ikinci bölüme başlayalım.​

Şimdi, 1.bölümde en son yazdığımız } sembolünün altına komutlarımızı yazmaya devam edelim.

Kod:
else
{
if (input == ("calc"))
{
string sayi1, sayi2,islem;
int s1, s2;
double sonuc=0;

Console.WriteLine("İlk Sayiyi Giriniz !");
sayi1 = Console.ReadLine();
s1 = Int32.Parse(sayi1);
Console.WriteLine("Ikinci Sayiyi Giriniz !");
sayi2 = Console.ReadLine();
s2 = Int32.Parse(sayi2);
Console.WriteLine("İslemi Giriniz [Toplama: + , Cikarma: - , Carpma: * , Bölme: /]");
islem = Console.ReadLine();

switch (islem)
  {
    case "+": sonuc = s1 + s2; break;
    case "-": sonuc = s1 - s2; break;
    case "/": sonuc = (double)s1 / (double)s2; break;
    case "*": sonuc = s1 * s2; break;
    default:  break;
  }
Console.WriteLine("İslem Sonucu : "+sonuc.ToString());
Console.ReadKey(); // Xale / TurkHackTeam.Org
}
}

Şimdi, calc adında bir komut oluşturduk. Ekrana calc yazıldığında hesap makinemiz çalışıcak.​

Bugünlük bu kadardı, Hayırlı günler.​

Sistemimizden görüntü:​
l5YGQC.png

GitHub:

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.