"Şifreyi Kır Savaşı Kazan" Ödül Oyunu Çözümü ve Kazanan Kişiler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Veteran 7

El Patrón
26 Ara 2011
11,501
12,854
9Ym9Cb.png

62963-crossed-swords-icon.png

ÇÖZÜM

Giriş metini gayet kısa ve açık "tarih sayfalarında adı sık geçen bir komutan" ve savaşı bitirebilmesi için bir cümleye ihtiyacı var. Yani şifre bir cümle, bir komutana ait savaşın bitiminde söylenmiş bir cümle.

İpucu No.1

4c94485e0c21ae6c41ce1dfe7b6bfaceea5ab68e40a2476f50 208e526f506080 (SHA256 ile şifrelenmiş bir "V" harfi)

7a38d8cbd20d9932ba948efaa364bb62651d5ad4 (SHA1 ile şifrelenmiş bir "V" harfi)

9e3669d19b675bd57058fd4664205d2a (MD5 ile şifrelenmiş bir "V" harfi)

Elde var 3 adet V (V V V).

İpucu No.2

"Colesseum" Roma'da bulunan antik bir amfitiyatro, şu ana kadar topladığınız verileri birleştirirseniz ortaya net bir sonuç çıkar.

Ünlü bir komutan (Julius Caesar) + V V V + Roma = Veni Vidi Vici

Google'a "Sezar V V V" yazsanız bile bu söz çıkar ek olarak THT imzamda da büyük bir spoiler var : )

İpucu No.3 , No.4 ve No.5

Şifrenin birinci kısmını kırdık (venividivici). 2 alternatif şifre var birisi 25 diğeri 20 karakter ve bununla ilgili Google Translate'in size yardımcı olacağını belirttim yani ünlü bir söz olan "Veni, vidi, vici" sözünün Google Translate aracılığıyla Latince olduğunu tespit edebilirsiniz.

5. ve son ipucunda ise açıkça belirttim "Oyun bitti" perde kapandı yani Latince baz alırsak "Acta est fabula." veya "Per ludum."

Bitiş

Elimizde 3 adet veri oldu : venividivici, actaestfabula ve perludum.

venividiviciactaestfabula = 25 karakter
venividiviciperludum = 20 karakter

Şifreler bunlardı.

Kazananlar

exploratorem (venividiviciperludum)
Provido (venividiviciperludum)

Son düzenleme:

oxydes

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
490
5
100
GN-z11
çok yaklaşmışım :( oyunu bitir diye latinceye çevirdim, sonuç --> venividiviciludumconsummare

Son düzenleme:

0x6CCE

Anka Underground Team
8 Eyl 2016
3,616
117
Shawty
vvv den yola çıkarak Romence denedim şifreyi sağlık olsun çok eğlendim. .D

MekoR

Katılımcı Üye
6 Şub 2010
661
6
İpucu:2'te Colesseum kelimesini görünce Sezar şifreleme aklıma geldi şifreleri sezarla decode etmeye çalıştım.Yanlış bir yol izlemişim . Kazanan arkadaşları tebrik ederim :)

Son düzenleme:

whatamnotsaying

Katılımcı Üye
29 Mar 2020
408
5
Abi bende google translate şunu diyo:

Acta est fabula = oyun
Per ludum = Oyun sırasında

Oyun bitti = in ludus
oyun Bitti = Per ludum :trl
oyun bitti = per ludum

Edit: Ben soruda Cisco Type 7 var sandım ilk boşluklu hashi ters çevirip cisco type 7 decode edince utf-8'e uymuyo heralde diye düşünüp notepad plus plusla character encodings değiştirdim olmadı sonra boşlukları birleştirince v olduğunu anladım ama çoook zaman kaybettim be ühüüüüü :(

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.