Silinemeyen dosyaları silmek

memorable_c55

Yeni üye
12 Ağu 2008
7
0
Umarım daha önce verilmemiştir (Kabaca bir aradım ama birşey bulamadım)
bunun üç yolu var:
1. Program kullanarak windows çalışıyorken silebilirsiniz
2. Program kullanmadan windowsta iken silebilirsiniz
3. Bilgisayarı MS-Dos'ta başlatarak veya ikinci işletim sistemini açarak ya da bilgisayarı bootable bir cd ile başlatarak; silinemeyen virüs, trojan ,..vs hertürlü zıkım dosyadan kurtulabilirsiniz:diablo

1.Yol: Program kullanarak windows aktif iken silme

Bunun için tasarlanmış birkaç iyi program var. Unlocker, Copylock ve deletefileonreboot arama motorlarında aradığınızda kolaylıkla bulabileceğiniz programlar. Winpatrol'un da böyle bir özelliği var. Startup editöründe startup dosyalarına sağ tıklayıp "delete on reboot"
seçeneğini seçerseniz bir sonraki başlangıçta sorun ortadan kaldırılacaktır.

2. yol:program kullanmadan windowsta dosya silme

Silmek istediğimiz dosya şu adreste olsun:

C:\Program Files\Toolbar\toolbar.dll
Notepad'i açın (Başlat>Programlar>Donatılar>Not defteri) ve boş sayfaya şu komutu yazın:

del "C:\Program Files\Toolbar\toolbar.dll"

Buradaki tırnak işaretleri önemli.
Daha sonra dosyanın uzantısını .bat olacak şekilde kaydedin ve başlangıç klasörüne (başlat>programlar>Başlangıç) kopyalayın
bir sonraki başlangıçta dosya silinecektir.

3. yol

a)MS-DOS kipinde bilgisayarı başlatıp (bunun için ben windows başlangıç disketi kullanıyorum) "del" komutunu kullanarak ilgili dosyayı ya da dizini silebilirsiniz
b)Sisteminizde iki işletim sistemi yüklü ise kendisini sildirmeyen programın aktive olmadığı işletim sisteminden harddisk'i görüp dosyayı silebilirsiniz
c)Bootable CD'leri kullanarak bilgisayarı başlatıp harddiskteki yaramaz dosyaları silebilirsiniz. Bu tip cd'ler hazır halde birçok siteden indirilebiliyor (Bootable_xp diye aratın yeter). CD'yi kullanabilmek için makine başlarken BIOS ayarlarına girip birinci boot aracı olarak cd-rom'unuzu seçmeniz lazım.

Bootable cd'lerin ve MS_DOS'un bir avantajı vardır. Bazı dosyalar kendilerini windowsta görünmez yaparlar. Siz bütün sistem dosyalarını görünür yapsanız dahi onları göremeyebilirsiniz. Örn: C:\WINNT\Downloaded Program Files\Thunderadvise.dll bilgisayarınıza bulaştı ise windows ortamında onu ne yaparsanız yapın göremiyorsunuz. Ancak sistemi bootable cd ile başlatır ya da MS-DOS'ta açarsanız zat-ı ali'lerini görüp silme şansınız olur.
Saygılarımla, umarım

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.