Silinen Dosyalar Üzerinde Adli İnceleme ● 'blackcoder

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,227
29
SİLİNEN DOSYALAR ÜZERİNDE ADLİ İNCELEME

Merhaba değerli THT üyeleri,

Bu konumda sizlerle silinen dosyalar üzerinde adli inceleme işlemlerini gerçekleştireceğiz. Bu işlem ile birlikte silinen dosyaların m€taverilerini ayrıştırarak dosyanın silinmeden önceki konumuna, adına, boyutuna ve silindiği zamana ulaşabileceğiz.

GEREKLİ YAZILIMLARIN KURULMASI

Aşağıdaki yazılımımızı m€taverileri ayrıştırmak için kullanacağız. $I_Parse yazılımını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz,

Kod:
https://df-stream.com/recycle-bin-i-parser/

THSe2J.png

Virüs Total

Kod:
https://www.virustotal.com/gui/file/c1afd3ed1cd0ef3b8499e8a23317fcc0fa608d40d3a0a54667a314958b731e14/detection

THSe2J.png

SİLİNEN DOSYALAR ÜZERİNDE ADLİ İNCELEME (RECYCLE BIN FORENSICS)

İlk olarak Bilgisayar > Görünüm > Seçenekler kısmından "Korunan İşletim sistemi dosyalarını gizle (Önerilen)" seçeneğinin karşısındaki tiki kaldırıyoruz. Ardından yine görünüm penceresinde "Gizli Öğeler" seçeneğinin karşısına tik atıyoruz. Bu sayede silinmiş dosyaların ve m€ta verilerin hangi dizine gönderildiğini görmüş olacağız.

THSe2J.png

Şimdi C: dizinime gidiyorum ve orada silinen dosyalarımın bulunduğu dizine bakıyorum. Aşağıda gördüğünüz gibi dizinimin adı "$Recycle.Bin" bundan sonraki işlemlerimi $Recycle.Bin dizini üzerinden gerçekleştireceğim.

THSe2J.png

Şimdi konuyu anlatma amacıyla .png ve .pdf uzantılı iki dosya siliyorum. Adli incelemelerimizi bu iki dosya üzerinden yapacağız

THSe2J.png

Şimdi komut satırımı yönetici olarak açıyorum ve aşağıdaki komutu giriyorum. Bu komutla beraber C: dizinine gideceğiz

Kod:
cd C:\

THSe2J.png

Ardından aşağıdaki komutu girerek C: dizini üzerinde gizli olan ya da olmayan bütün alt dizinleri görebileceğiz, aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi $Recycle.Bin dizinimizi komut satırımızda görebiliyoruz.

Kod:
dir/a

THSe2J.png

Şimdi $Recyle.Bin dizinimize gireceğiz. Aşağıdaki komutu giriyoruz.

Kod:
cd $Recycle.Bin

THSe2J.png

Burada tekrar aşağıdaki komutu girerek gizli olan, olamayan bütün dosyaları görelim

Kod:
dir/a

THSe2J.png

Burada karşımıza çıkan dizinlerde zaman damgalarını kontrol ederek az önce sildiğimiz verilerin bulunduğu dizine ulaşacağız. Dosyaları az önce sildiğimiz için silinen dosyalar zaman damgası şu anki tarihte ve şu anki saate yakın olan dizinde bulunacaktır. Baktığımda en alttaki dizinin buna uyumlu olduğunu görüyorum. Bu nedenle aşağıdaki komutumu yazıp silinen verilerimizin olduğu dizine gideceğiz,

Kod:
cd S-1-5-21-279303933-2822305715-1607145657-1001

THSe2J.png

Bu dizindeki dosyaları görüntülemek için yine aşağıdaki komutumuzu yazıyoruz ve dosyalar karşımıza geliyor.

Kod:
dir/a

THSe2J.png

Burada $I ve $R başlayan dosya isimleri bizi karşılıyor. $I başlayan dosyalar silinmiş dosyaya ait m€ta verilerdir. $R ile başlayan dosyalar ise sildiğimiz orijinal dosyalardır. Yine zaman damgalarına ve uzantılara bakarak az önce sildiğimiz dosyaları yeni isimleriyle beraber buluyoruz. Ve $R ile başlayan yani sildiğimiz orijinal dosyaları masaüstüne kopyalıyoruz. Aşağıdaki komutu girerek önce .png uzantılı dosyamı ardından .pdf uzantılı dosyamı masaüstüne kopyalıyorum

Kod:
copy $RW3VNZH.PNG \Users\xx\Desktop

Kod:
copy $RZSEGIA.pdf \Users\xx\Desktop

THSe2J.png

Artık sildiğimiz orijinal dosyaların bir kopyası masaüstümüzde. Bu dosyaları açarak doğru dosyayı masaüstüne kopyalayıp kopyalamadığımızı doğruluyoruz.Şimdi sildiğimiz dosyalara ait m€ta verileri de masaüstümüze kopyalayalım, $I ile başlayan png ve pdf dosyalarımızı buluyoruz ve aşağıdaki komutu giriyoruz,

Kod:
copy $IW3VNZH.PNG \Users\xx\Desktop

Kod:
copy $IZSEGIA.pdf \Users\xx\Desktop

THSe2J.png

Şimdi m€ta verilerimizi not defterinde açalım ve içeriğine bakalım. Aşağıda da gördüğünüz gibi bir ekranla karşılaşacağız. Bu veriler bize dosyalarımızın silinmeden önceki konumlarını ve isimlerini verdi.

THSe2J.png

Şimdi bu m€ta verilerimizi bir klasörde toplayalım. Ardından $I_Parse yazılımımızı çalıştıralım. Aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Burada üstteki kutucukta $I ile başlayan dosyalarımızı yani m€ta verilerimizi attığımız klasörü belirteceğiz. Alttaki kutucukta ise çıktı dosyamızın kaydedileceği konumu belirleyeceğiz. İşlemi tamamladıktan sonra "Parse" butonuna basalım.

THSe2J.png

Parse işlemi tamamlandıktan sonra çıktı dosyamızı Excel programı ile açıyorum. Ve aşağıda gördüğünüz gibi sildiğim dosyaların silinme tarihi ve saati, Silinmeden önceki isimleri ve boyutları bu şekilde karşımıza çıkmış oldu.

THSe2J.png

Silinen Dosyalar Üzerinde Adli İnceleme konuma burada nokta koyuyorum. Teşekkür eder, iyi forumlar dilerim

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.