"simple-cdd çalıştırılıyor" takılı kalma sorunu çözümü - Kali Linux Kurulumu

Terbyt

Üye
3 Ara 2020
51
21
İzmir
Konuyu yanlış yere açtıysam şimdiden özür diliyorum.

Merhaba, bu konuda Kali Linux'un 2021 sürümünün Installer ile kurulumunun sonunda "simple-cdd çalıştırılıyor" veya "running simple-cdd" diye takılı kalma sorununun çözümünü göstereceğim.

Eğer Kali Linux kurulumunda kablosuz bağlantısı kullanırsanız ve bu sorunla karşılaştığınızda cihazınızı yeniden başlatıp Kali Linux'a girmeye çalışırsanız NetworkManager bozulmuş olacak ve kablosuz ağlara bağlanmakta sorun yaşayacaksınız. Eğer Kali Linux kurulumunda Ethernet bağlantısı kullanırsanız bu sefer de kurulumdan sonra Ethernet'e bağlanmakta sorun yaşayacaksınız. Bunun sebebini bilmiyorum ancak iki çözümü var:

1- Kurulumu Installer yerine Live ile yapın. Kurulum sırasında masaüstü çevresini ve toolları seçemezsiniz ancak bu soruna maruz kalmazsınız.

2- Internet bağlantısını USB kablo ile aktarın. Nasıl mı? Android cihazınızdan ağ ayarları>diğer ağlar>USB tethering seçeneğini aktif edin ve Android'inizi USB kablo ile Kali Linux kurulumu yapacağınız cihaza takın. Bu özellik ile Hotspot gibi sadece mobil veriyi değil, kablosuz bağlantısını da aktarabilirsiniz. Benim tavsiyem güncelleme denetleme olaylarından dolayı kablosuz bağlantı kullanmanızdır. Ardından Kali Linux kurulumunu yeniden başlatın ve Ağ Yapılandırma ekranına gelince usb0 donanımını seçin. Eğer cihazınıza USB ile birden fazla ağ donanımı bağlıysa bunun ismi usb0 yerine usb1, usb2 gibi olabilir. Seçtikten sonra kurulumun sonunda hata almayacaksınız ve kusursuz şekilde bitireceksiniz. (En azından benim için bu işe yaradı. Denemekte fayda var çok araştırdım başka bir sonuç bulamadım bunu da deneyerek fark ettim.)

Küçük bir not: Kali Linux veya Parrot Security kullanmanızı tavsiye etmem. Onları kullanmak yerine daha hafif bir işletim sistemine (Mint gibi) bu hacking toollarını teker teker kurmanızı veya başka toollar yardımıyla kurmanızı tavsiye ederim. (Mobil için de Nethunter kurmak yerine Termux'a XFCE kurup ardından hacking toollarını kurmanızı ve bir VNC client ile çalıştırmanızı tavsiye ederim, Termux paketleri ile telefonunuz ile daha stabil çalışmasını sağlayabiliyorsunuz. İleride Termux'u bu amaçla kullanmak için basit bir script yazıp forumda paylaşmayı düşünüyorum.)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.