Sohbet scriptinde veri tabanına yazılan dosyalar okunabiliyor bu normal mi?

k4rt0shk4

Yeni üye
24 Nis 2021
31
3
Dünya
Herkese hayırlı akşamlar dostlar,

Uzun bir süredir bir site üzerine çalışıyorum. site içine bir sohbet programı eklemek istiyorum. Arayüz işini biraz wp tarzında HTML CSS js ile yazdım fakat arkada çalışacak algoritmada takıldım. Bir tane sohbet algoritması yazdım PHP ve Ajax kullandım mesajlar MySQL tablosına yazılıyor. Belli aralıklar eşliğinde mesajları çekiyor. Buradaki sorularım mesajları veritabanına yazınca okunabilir oluyor bu doğru bir düzen mi? Şifreli kayıt mümkün değil mi? Bir diğeri ise bu işlerde acemi olduğum için veritabanın performansından anlamıyorum. Ne kadar zorlanabilir, her dakika kullanıcının çevrimiçi olup olmadığı, yeni mesaj var mi gibi sorgular sitenin kasmasina sebep olabilir mi? Node.js duydum bu proje için fakat hosting paketim node.js yi desteklemiyor. Tavsiye node.js olmazsa iyi olur.

Peki firebase bu işte kullanılabilir mi? Bir arkadaş veritabanını orada saklıyordu.

Geri dönüşleriniz için teşekkürler.

k4rt0shk4

Yeni üye
24 Nis 2021
31
3
Dünya
Arkadaşlar ben araştırdım ve madem cevap gelmemiş belki ileride aynı sekilde takılan olur yazayım dedim. Öncelikle SQL ile sürekli sorgu yaş her dakika sunucuya bağlanma yoğunlukta sıkıntı çıkarır ve bir kaç denemede kullandığım hostingler devamlı gelen Ajax isteklerini engelleyebiliyor. Mantıklı olan iki yol buldum sadece. biri node.js kullanmak node.js sayesinde port yönetimi ile bu iş yapılabiliyor deneme şansım hiç olmadı. Bir diğeri ise internet uzerinde WhatsAppinda kullandığı protokolleri bulabilirsiniz bunlar sizi profesyonel yapacaktır.

fayrtek

Uzman üye
9 Nis 2021
1,174
386
23
İnternetin Derinliklerinde...
Arkadaşlar ben araştırdım ve madem cevap gelmemiş belki ileride aynı sekilde takılan olur yazayım dedim. Öncelikle SQL ile sürekli sorgu yaş her dakika sunucuya bağlanma yoğunlukta sıkıntı çıkarır ve bir kaç denemede kullandığım hostingler devamlı gelen Ajax isteklerini engelleyebiliyor. Mantıklı olan iki yol buldum sadece. biri node.js kullanmak node.js sayesinde port yönetimi ile bu iş yapılabiliyor deneme şansım hiç olmadı. Bir diğeri ise internet uzerinde WhatsAppinda kullandığı protokolleri bulabilirsiniz bunlar sizi profesyonel yapacaktır.
Yani bizlik bir şey yok
Kendin yazmışsın kendin cevaplamışsın :D

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.