Çözüldü SMB ve SAMBA Nedir Ve Bir Sorum Var

Yeni Kullanıcıyım Ben

Katılımcı Üye
11 Ara 2022
802
302
Matrix
Arkadaşlar SMB ile SAMBA yı detaylı olarak anlatabilecek varmı.Tam detaylarını öğrenemedim.Çok az kaynak var varsa bile anlamadım.Birde Ben yan bilgisayarıma SMB açığıyla girmek istiyorum.Exploitimi seçtim ama zaman aşımı hatası aldım.Yapamadım yani.Yan bilgisayarımda 445 portu açık ama erişim sağlayamıyorum.Bu kavramları anlayıp kendi bilgisayarımda deneyeceğim.Birde microsoftun sitesinde sormuşlar ama 5152 portundan mı sızmam gerekiyor.Öyle anladım ve adını yazmaya üşendiğim bir yazılım SMB trafiğine herhang ibir trafiğin gelmesini NETbc gibi şeylerle engelliyormuş.Tam anlamadım linki bırakıyorum siz okuyun ben fazla anlamadım.İyi forumlar.Detaylı yazarsanız sevinirim.

Rebelkan

Uzman üye
12 Şub 2019
1,955
965
Yönlendirdigim sayfa aradigin sorularin cevabini kisa ve öz sekilde acikladigi icin linki atmistim :)

Bir kac satirla, sorularina cevap alabilirsin..

Linkten kisa bir alinti;

SMB - Sunucu İleti Blok Protokolü - bir ağ üzerindeki dosyalara, yazıcılara, seri bağlantı noktalarına ve diğer kaynaklara erişimi paylaşmak için kullanılan bir istemci-sunucu iletişim protokolüdür. [ kaynak ]

Sunucular, dosya sistemlerini ve diğer kaynakları (yazıcılar, adlandırılmış yöneltmeler, API'ler) ağdaki istemciler tarafından kullanılabilir. Müşteri bilgisayarların kendi sabit diskleri olabilir ama aynı zamanda erişime de ihtiyaç duyarlar. sunuculardaki paylaşılan dosya sistemlerine ve yazıcılara.

SMB protokolü, yanıt isteği protokolü olarak bilinir, yani istemci ve sunucu arasında birden fazla mesaj iletir. bağlantı kurun. İstemciler sunuculara TCP/IP (aslında NetBIOS üzerinden) kullanarak bağlanır. RFC1001 ve RFC1002'de belirtildiği gibi TCP/IP), NetBEUI veya IPX/SPX.

SMB nasıl çalışır?

XMnru12.png

Bir bağlantı kurduktan sonra, istemciler gönderebilir paylaşımlara erişmelerine izin veren sunucuya komutlar (SMB'ler), dosyaları açın, dosyaları okuyun ve yazın ve genellikle tüm sıralamayı yapın bir dosya sistemi ile yapmak istediğiniz şeylerin listesi. Ancak, içinde smb durumunda, bu şeyler ağ üzerinden yapılır.

SMB'yi ne çalıştırır?

Windows 95'ten bu yana Microsoft Windows işletim sistemleri, istemci ve sunucu SMB protokol desteğini içermektedir. Unix sistemler için SMB protokolünü destekleyen açık kaynaklı bir sunucu olan Samba yayınlandı.

Rebelkan

Uzman üye
12 Şub 2019
1,955
965
Google biraz garip tercüme etmis ama yine de benim tercümemden iyidir :D

Demek istedigim bu sayfaya biraz zaman ayirirsan hedefine daha kolay ulasacaksindir

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.