Sokak Lambalarını Kapatma "HACKLEME"

DeneyimsizDenek

Özel Üye
20 Şub 2011
11,762
88
33
Gökyüzü
Sabahın köründe fizik dersindeyim... Hocamız sokak lambaları diyotlarla çalışır dedi. Uykulu saksı bi anda çalışmaya başladı. Şimdi diyot varsa, sensör var.Sensör varsa, ben bu sensörü bozarım :D

Başladım araştırmaya internetten.

Sokak lambaları nasıl çalışır?

Hocanın şöyle bir eksiği varmış.Sokak lambaları diyotlarla değil LDR ile çalışırmış.E LDR de olsa çok fark etmiyor.

Peki ne bu LDR denen şey?

LDR ışığa duyarlı sensör. Şimdi, bir elektrik devresi düşünün.Buna ışık gelince çalışmaya başlıyor.Işık kesilince devre duruyor.

ldrlght.gif

Sokak lambalarında tam aksi uygulanmakta. Gün ışığı LDR'li sisteme vurunca sokak lambaları sönüyor.Akşam hava kararınca ve ışık kesilince devre çalışıyor, sokak lambaları yanıyor.

Peki biz bu sensöre ışık tutsak sönmez mi geceleri? Sönecektir.Peki ne kadar ışık gerekir? Onu da araştırdım.Sıradan bir el feneri sensöre direk tutulduğunda yeterli olacaktır.Feneri çekene kadar sokak lambaları kapanacaktır.

Eee peki bu sensörler nerde?

Şu anda bu noktayı araştırıyorum.Konuyu tamamen aydınlattığımda konuya da dahil edeceğim. Bazıları diyor ki lambanın en tepesinde.Her lamba bağımsız. Bazıları da diyor ki her sokaktaki lambalar tek sensöre bağlı. (Ki bu daha mantıklı) O sensöre ne gelirse tüm sokağı etkiliyor.

Mantıken sensör nerde olur?
Ağaç, bina gibi zımbırtılardan aşırı etkilenmeyecek, sabah güneşini direk alan yüksek yerlerde olacaktır.

Şunu belirtmek isterim, ben elektronik falan görmedim. Çok derin bilgim yok. Onun için konuda hatalar olabilir.Şimdilik hipotez boyutunda. Fakat sistem doğruysa, bu olay bu kadar... (ki doğru diyor sorduğum fizikçi ve elektirikçiler)
Konu sizlerin de eklemelerine açık.Tartışabiliriz...

Moderatör tarafında düzenlendi:

EmreCanYeil8

Kıdemli Üye
23 Nis 2015
2,507
3
Mars
Üstünde Olabilirmi?
Çünki en iyi ve güvenli ordan ışık alırlar.
diğer yerlerinde gözüken bişey yok zaten.

6.jpg

DeneyimsizDenek

Özel Üye
20 Şub 2011
11,762
88
33
Gökyüzü
NamelessesMan kardeşim seni kürsüye cağırıyoruz..

Aynen onun eksiklerimi tamamlayacağını düşünüyorum.

apartman kapılarının yanındaki zillerde de aynı sistem var

A evet bak doğru :)

Üstünde Olabilirmi?
Çünki en iyi ve güvenli ordan ışık alırlar.
diğer yerlerinde gözüken bişey yok zaten.

O da bi alternatif ama sorduklarımdan bazıları öyle demedi.Ben de öyle olduğunu sanmam.Her sokak tek sensöre bağlıdır bence.Gözlemim de öyle oldu sabahları...

Black-Leonx'

Özel Üye
22 Haz 2015
10,067
4
Nereye
Ya şimdi diyelim direğin ustundeyse oraya nasıl ışık tutucaz direk nerden Baksan 3metre ben 1.80 kusur :D hadi bunuda açıklayın lütfen :trl

MarcosEvilla

Katılımcı Üye
18 Eyl 2015
367
0
Kayseri^^
Mantıklı Ama Ben Bunu Şöyle Biliyorum Duydugum Kadarıyla
Bu Lambaları Baülı Oldugu .... onun ismini unuttum sigortaları falan oluyorya öyle bişiy üstünde tehlikeli falan yazar onun kapagında sanırım bi şifre oluyor
ve ona telefon wifisi ile bağlanılabiliyor
sanırım sadece iphonelerde işe yarıyordu ve sonra siz bir programla onu kontrol ediyorsnuz sanırım böyleydi ama yanlışda olabilir

Anterus

Uzman üye
19 Eyl 2015
1,391
0
bence öğrensende paylaşma bak ne yapcakları belli değil bi baktın lambaları karartıp soygun için kullandılar veya şaka amaçlı kapattı trafik kazasına neden oldu hocam bu tür bilgileri paylaşmayın gözünüzü sevem

DeneyimsizDenek

Özel Üye
20 Şub 2011
11,762
88
33
Gökyüzü
Mantıklı Ama Ben Bunu Şöyle Biliyorum Duydugum Kadarıyla
Bu Lambaları Baülı Oldugu .... onun ismini unuttum sigortaları falan oluyorya öyle bişiy üstünde tehlikeli falan yazar onun kapagında sanırım bi şifre oluyor
ve ona telefon wifisi ile bağlanılabiliyor
sanırım sadece iphonelerde işe yarıyordu ve sonra siz bir programla onu kontrol ediyorsnuz sanırım böyleydi ama yanlışda olabilir

O sanırım forumdaki bir videoydu :D Troll amaçlı atılmıştı sanırım tam bakamadım.Ama yok o tip bir durum :D

bence öğrensende paylaşma bak ne yapcakları belli değil bi baktın lambaları karartıp soygun için kullandılar veya şaka amaçlı kapattı trafik kazasına neden oldu hocam bu tür bilgileri paylaşmayın gözünüzü sevem

Bu Arkadaşda Haklı
AMA BURASI HACK PLATFORMU

Evet, konuyu açmadan önce düşündüm bunu.Ama dediğimiz gibi burası hack platformu.Açıkları bulmak bizim işimiz. Belki bunun eksiğini düşünür biriniz de farklı bir sistem yapar olamaz mı :) Fakat yine de haklısınız. Bir yerde hala düşünüyorum bu noktayı.

Babam elekitirkci ona sorayım en iyisi :D :D :D Gelince

Çok sevinirim evet

Anterus

Uzman üye
19 Eyl 2015
1,391
0
O sanırım forumdaki bir videoydu :D Troll amaçlı atılmıştı sanırım tam bakamadım.Ama yok o tip bir durum :D

Evet, konuyu açmadan önce düşündüm bunu.Ama dediğimiz gibi burası hack platformu.Açıkları bulmak bizim işimiz. Belki bunun eksiğini düşünür biriniz de farklı bir sistem yapar olamaz mı :) Fakat yine de haklısınız. Bir yerde hala düşünüyorum bu noktayı.

Çok sevinirim evet

hocam hack platformu ama biz insanların hayatına mal olacak şeyler yapmıyoruz ona dikkat et hocam kısmı unutma çünkü ufak bi bilgi değil bu

DeneyimsizDenek

Özel Üye
20 Şub 2011
11,762
88
33
Gökyüzü

hocam hack platformu ama biz insanların hayatına mal olacak şeyler yapmıyoruz ona dikkat et hocam kısmı unutma çünkü ufak bi bilgi değil bu

Dur bakalım doğru mu :) Amacım lambaları gerçekten söndürmekten çok üzerinde farklı fikirler çıkarabilmekti konuyu açarken...

Ama yine dediğini dikkate alacağımdan emin olabilirsin.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.