Yazılım | Programlama Sosyal medya veri tabanı nasıl oluşturulur

Doluxiz

Yeni üye
1 Ara 2020
44
17
Merhaba arkadaşlar merak ettiğim konu şudur:
sosyal medya gibi platformlarda:
1000 tane kullanıcı olsa her kullanıcı için ayrıca paylaşım tablosu 1000 tablo mu oluşturulacak?
Yoksa!
1000 kullanıcı için 1 tablo oluşturup, şu maile ait paylaşımlar ali'nin, şu maile ait paylaşımlar velinin. Şeklinde mi olmalı?

Çözüm

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,804
2,748
Liman
Merhaba arkadaşlar merak ettiğim konu şudur:
sosyal medya gibi platformlarda:
1000 tane kullanıcı olsa her kullanıcı için ayrıca paylaşım tablosu 1000 tablo mu oluşturulacak?
Yoksa!
1000 kullanıcı için 1 tablo oluşturup, şu maile ait paylaşımlar ali'nin, şu maile ait paylaşımlar velinin. Şeklinde mi olmalı?
düşününce hem aradığını bulma konusunda hem de veri boyutu açısından 2. dediğiniz daha mantıklı.

tabi bu oranlamayı veri boyutuna göre yapmanız gerekmekte.
depolama alanınıza vs bağlı yani biraz.

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,804
2,748
Liman
Her bir kişi için ayrı havuz kurmaktansa herkesin paylaşımları bir havuzda toplanır. doğrumu?
baya veriye bağlı bir durum :ROFLMAO:

ikisini de deneyip performans açısından durumlarını analiz edebilirsiniz.

kafanızdaki sistemin detaylarını bilmediğim için
çeşitli alt tablolar ile organize edilen tek bir ana tablo iş görür bence.

Doluxiz

Yeni üye
1 Ara 2020
44
17
baya veriye bağlı bir durum :ROFLMAO:

ikisini de deneyip performans açısından durumlarını analiz edebilirsiniz.

kafanızdaki sistemin detaylarını bilmediğim için
çeşitli alt tablolar ile organize edilen tek bir ana tablo iş görür bence.
Tek bir şansım olacağını düşünüyorum ikisinide dene tarafını seç gibi bir durumum olacağından şüpheliyim

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,804
2,748
Liman
herkese tablo kurmak yerine tek tabloda organize etmek daha mantıklı diye düşünüyorum.

++sitenizde stüdyo değil sütüdyo yazmışsınız belirtmek isterim :)

Doluxiz

Yeni üye
1 Ara 2020
44
17
herkese tablo kurmak yerine tek tabloda organize etmek daha mantıklı diye düşünüyorum.

++sitenizde stüdyo değil sütüdyo yazmışsınız belirtmek isterim :)
:) Hata düzeltildi komutanım.
Tavsiyeniz üzerinden ilerleyeceğim ki zaten o yönde çalışıyorum.
kafama takılan mevzu şu: 1.000 kişi olsa 1.000 paylaşım yapsa 1.000.000 eder, veri tabanı sayfa her açıldığında bu sayı kadar sorgu çalıştıracaktır. Bu sorguyu yapması zor olmaz mı?

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,804
2,748
Liman
:) Hata düzeltildi komutanım.
Tavsiyeniz üzerinden ilerleyeceğim ki zaten o yönde çalışıyorum.
kafama takılan mevzu şu: 1.000 kişi olsa 1.000 paylaşım yapsa 1.000.000 eder, veri tabanı sayfa her açıldığında bu sayı kadar sorgu çalıştıracaktır. Bu sorguyu yapması zor olmaz mı?
tabii ki zor olur.
bunun için donanımsal olarak güçlü cihazlar gerebilir.
ya da veritabanınızı optimize edip verileri küçülteblirsiniz.

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,804
2,748
Liman
Çözüm

Doluxiz

Yeni üye
1 Ara 2020
44
17
Bağlantıyı inceledim, faydalı bir makale idi.
Sorgularım e-posta'lar üzerinden yapılıyor böylece güzel bir kontrol sağlıyorum.
Desteğiniz için teşekkür ederim komutanım.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.