Ssd format sorunu "Reboot and select proper device" ÇÖZÜMÜ

xSonuncuKraLx

Uzman üye
1 Şub 2012
1,166
0
Bundan yaklaşık 1 hafta önce yeni bir ssd aldım ve içerisine win10 format kurmayı denedim ama format bittikten sonra başlıktaki hatayla karşılaştım. Yabancı forumlar da dahil olmak üzere tüm forumları gezmeme rağmen herhangi bir çözüme ulaşamadım bende kendi çözümümü ürettim ve bunu sizlerle paylaşmak istedim aşağıda denediğim yöntemleri yazacağım ki sizler tekrar tekrar bunlarla uğraşıp kafayı yemeyin.
Aynı sorunu yaşayanlar varsa çözümü içinde format olan başka bir ssdyi klonlamaktır.
Sorunun çözümü ne biostan ne formattan ne başka bişeyden sorunun kaynağını tespit edemedim ama çözümünü başka bir ssdyi klonlayarak çözdüm.
Denenen Çözümler:
-Microsoftun kendi web sitesinden tekrar win10 iso kurulumu indirilip denendi.
-Biostan AHCI modu ve ssdnin boot sıralama ayarlaması yapılıp denendi.
-Flash bellekte sorun olma ihtimaline karşın farklı flash bellekle denendi. Buna ek olarak DVD ile format atma denendi.
-Belki ssdde sorun vardır diye farklı bilgisayarda format atmak denendi.(Gene yemedi formatı.)
-Bilgisayardan HDD sökülüp sadece SSD kalmış vaziyetteyken denendi.
-Aynı formatı HDD'ye attım ve sorunsuz şekilde çalıştı.
Tüm bunlara rağmen SSD formatı alıyor görünüyor yani işletim sistemi yükleme ekranı geliyor(windows dosyaları yükleniyor tamamlanıyor vs. ekranı) kurulum bittiğinde sistemi SSDden boot etmeye çalıştığımda "Reboot and select proper device" hatası ile karşılaştım. 2 gün uğraşın ardından bir yakınımdan 120GB SSD aldım ve klonlama programlarından biriyle onun SSDsini kendi SSDme kopyalayıp windowsu sıfırladım. Burada dikkat etmeniz gereken husus kopyalamak istediğiniz SSD sizin SSDniz ile aynı boyutta olmalı veya daha düşük boyutta olmalı bir teşekkürü çok görmeyin herkese iyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.